Škoda Octavia OKI překonala Afriku

 

Oranžová Škoda Octavia OKI, která vyrazila 1.září 2014 na cestu kolem světa s cestovateli Ladislavem Bezděkem a Kateřinou Dvořákovou, pokořila první kontinent mimo domovskou Evropu. Láďa s Katkou mají za sebou již více jak 25 tisíc km a v minulých dnech dokončili průjezd Afrikou, kde navštívili 13 států. V současné době bude OKI na cestě do Jižní Ameriky. Krátce předtím, než do Brazílie přejeli i oba cestovatelé, jsme se jich zeptali na některé zážitky z jejich putování.

BigTrip_Sudan_pyramidyPoutnik.cz: Když jste plánovali svojí cestu, jistě jste o ní hodně přemýšleli, zvažovali kudy jet, co vidět, konzultovali s lidmi, co zamýšlená místa projeli. Nyní už máte cestu za sebou – co vás oproti vašim představám nejvíce překvapilo – jak pozitivně tak i negativně?
Láďa + Katka: Největší kladné překvápko byl určitě Súdán, kde nás všichni strašili, ale je to naprosto nádherná a přátelská země. Lidi jsou tu opravdu výjimečně hodní. Zklamala nás trošku Etiopie o níž jsme slýchali jak je civilizovaná, o čemž nejsme zcela přesvědčeni. Spíše byla ta pozitivní překvapení, kdy se nám hodně lidí během cesty snažilo pomoci. Na to u nás nejsme tolik zvyklý. Viz nyní, trávíme již druhý týden v domě lidí jenž jsme potkali v Namibii. Je to pro nás obrovská pomoc a výhoda. U nás to není taková samozřejmost jako tady.

Poutnik.cz: Afriku jste jeli „východní cestou“, kterou volí většina lidí, kteří dělají transkontinentální přejezd. Zvažovali jste, že byste jeli Afriku „západní cestou“ ?
Láďa + Katka: Celkově jsme plánovali na trase mnoho věcí jinak, ale situace ať politická, bezpečnostní a nebo i zdravotní se často mění a s ní tedy i trasa. Západní cesta nás láká, ale Ebola byla příliš velké riziko, které jsme nechtěli pokoušet.

BigTrip_baobabPoutnik.cz: Kam byste se chtěli ještě vrátit a co byste naopak už vůbec z Afriky vidět nemuseli ?
Láďa + Katka: 😀 My bychom se rádi vrátili skoro všude. Už jen proto, že jsme si během cesty udělali spousty nových kamarádů a přátel. Nenapadá nás žádné místo, kam by jsme vysloveně jet nechtěli. I té Etiopii bychom dali rádi druhou šanci ;o)

Poutnik.cz: Od dob Hanzelky a Zikmunda a jejich africké cesty uběhlo hodně přes 60 let. Afrika v dnešní podobě je diametrálně odlišná od koloniálního poválečného stavu. Jak vidíte dnešní Afriku vy z pohledu cestovatelů ? 
Láďa + Katka: Těžko posuzovat. My tu před šedesáti lety nebyli ;o) Afrika je obecně hodně složité téma. Rozhodně ale není Afrika taková jak se u nás prezentuje. Alespoň tak jak jsme ji stihli poznat. Polovina Afriky se snaží fungovat stejně normálně jako Evropa. To že jim to ne vždycky jde a vychází je na dlouhé povídání. V každém případě se už hůře něco objevuje a nebo překonává. Přeci jen uteklo hodně času a projelo tudy hodně cestovatelů a dalších.

BigTrip_klukPoutnik.cz: Za poslední léta život v Africe začíná silně ovlivňovat přítomnost Číňanů. Setkali jste se s jejich přítomností i vy? Máte nějaké osobní zkušenosti ? Bavili jste se o tom s místními ? 
Láďa + Katka:  Číňané tu jdou a nejen ti. Obecně je tady poměrně dost lidí z Asie. Číňané tu staví silnice a domorodci je vnímají pozitivně. Dávají lidem práci, budují ty zmíněné silnice a nebo vedou obchůdky a restaurace. Většinou pokud někde něco funguje, je zatím někdo z Asie ;o)

Poutnik.cz: Pokud byste to mohli vrátit, co byste na své cestě po Africe udělali zásadně jinak a proč ? 
Láďa + Katka:  Na cestě jako takové asi nic. Myslím že jsme neudělali nic jinak než bychom chtěli či mohli.

Poutnik.cz: Panuje obecná představa, že nejhorší silnice jsou v Africe. Ale skutečnost je prý taková, že mnohem horší podmínky jsou v Jižní Americe, kam právě míříte. Máte představu, co vás čeká ? 
Láďa + Katka:  Představu máme. Ale z Afriky víme, že se věci rychle mění. Takže se necháme překvapit a to je to kouzlo cestování na vlastní pěst. Když bude člověk vědět co ho za rohem čeká, nebude to ono ;o)

BigTrip_mysPoutnik.cz: Z vašich zpráv vyplývá, že jste po cestě neměli závažnější technické problémy. Nejdobrodružnější bylo asi rozbité čelní sklo. Je v Jižní Americe lepší pokrytí servisem VW Škoda ? 
Láďa + Katka:  Ano, OKI si stála statečně a bez komplikací zvládla projet černý kontinent. To sklo byla smůla. Holt jsme narazili na pitomce, ale to se může stát i u nás. Co se týká JA víme že bude partner Škoda v Santiago de Chile. Chceme jej navštívit abychom dopřáli OKI malou prohlídku a také ji tam odstavili neb plánujeme zaletět na Velikonoční ostrov.

Poutnik.cz: OKI popluje do Jižní Ameriky jistě v kontejneru. Jak se chystáte na přesun vy ? 
Láďa + Katka:  Zatím stále řešíme nakládku, neb jak je v Africe zvykem, věci fungují jinak a vše se rychle mění. Jak mile ji zamkneme do kontejneru, začneme shánět letenky a ubytování v JA. Plánujeme letět do Rio de Janeiro a následně sjet do Buenos Aires pro OKI. Ale ještě jsme ji nenaložili ;o)

BigTrip_JARPoutnik.cz: A trochu otázka na tělo. 5 měsíců v osobním autě – to je jak v raketě na Mars. Co posádka, nemá ponorkovou nemoc ? 
Láďa + Katka:  To je asi nejčastější dotaz. Myslím že to zvládáme docela dobře. Je jasné že si občas trošku lezeme na nervy, ale nehádáme se. Už jsme spolu bez mála sedm let a tak známe svoje nálady a jak se v takovém případě chovat. Navíc na to mnohdy není prostor, musíme být tým a „bojovat“ s těmi ostatními což nás spíše jako partnery utužuje.

Láďa s Katkou si pro vstup do Jižní Ameriky nemohli vybrat vhodnější dobu, než je čas karnevalu. Tak šťastnou cestu a hodně zážitků! Zážitky obou cestovatelů můžete sledovat téměř on-line na www.bigtrip.cz

3 074 x shlédnuto
About Redakce Poutnik.cz 11 Článků
Redakce Poutníka přináší příspěvky, které se jí zdají zajímavé nebo jsou často vyhledávané našimi čtenáři. Pošlete nám Váš tip na nový článek.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Oranžová Škoda Octavia OKI se po dvou letech vrátila domů z cesty kolem světa -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..