Tučnáci v Jižní Africe

 

tucnaci_boulders_beachVětšina lidí, kteří navštíví Kapské město a mají trochu času si nenechá ujít návštěvu Mysu dobré naděje, který se nachází asi 50 km na jih od města.  Při cestě na toto světoznámé místo můžete navštívit ještě jednu raritu – Boulders Beach, kde žije kolonie tučňáků brýlových (Sphenisus demersus). Je to poměrně ojedinělá příležitost dostat se takto blízko ve volné přírodě k těmto nelétavým ptákům.
Boulders Beach se nachází asi 2km od Simon’s Town na břehu False Bay. Kolonie je součástí národního parku Table Mountains, takže budete muset zaplatit vstupné. Za to dostanete snadný přístup ke ptákům po dřevěných chodníčcích, co ocení zejména pohybově hendikepovaní lidé. Máte zde dokonce i přístup do moře, takže se můžete s tučňáky přímo koupat. Neměli byste je ale nikterak rušit. Dejte si pozor, mohli by vás také kousnout, varovným signálem je, když začnou kývat hlavou ze strany na stranu.
tucnaci_boulders_beach1tucnaci_boulders-beach2Uvádí se, že první dva páry, které daly vznik dnešní kolonii o počtu 3000 jedinců, se zde usadily v roce 1982. Při své návštěvě snadno nabudete dojmu, že tučňáci jsou naprosto všude, na kamenech, pláži, v moři. Přesto je jejich výskyt velice křehký a uvádí se, že i množství jedinců se dnes spíše zmenšuje. Svůj vliv na to mají i lidé, kteří je sem ve velkém množství jezdí pozorovat a někteří z nich jim bohužel ničí hnízdiště a vejce.
Tučňák brýlový patří mezi ptáky, kteří vyměnili vzduch za vodu. Nelétají, jejich křídla se zmenšila a stala se z nich dokonalá kormidla. Jemné peří se mláďatům změní na šupinaté, hodně promaštěné peří. Tučňáci jsou dokonalí plavci, kteří vydrží pod vodou na nádech až čtvrt hodiny a dokáží se potopit do hloubky čtvrtiny kilometru.
Jestli se ocitnete na samé výspě afrického kontinentu – zejména s dětmi – jistě si nenechte ujít návštěvu těchto roztomilých ofrakovaných zvířátek. V Africe je ještě několik dalších míst, kde můžete tučňáky pozorovat, malá kolonie bývala i na samotném Robben Islandu u Kapského města. V roce 2000 se nedaleko ostrova potopila loď. Uniklé ropné produkty těžce zasáhly kolonii. Neuvěřitelným zásahem dobrovolníků a státních institucí (dokonce i za účasti armády) se ale podařilo celou kolonii zachránit.

6 547 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..