Antigua a Barbuda – místopis

 
pozdrav z Antiguy a Barbudy (pohled)
pozdrav z Antiguy a Barbudy (pohled)

Antigua

St. John’s

V hlavním městě Antiguy není na můj vkus až tak co k vidění. Není tady vlastně nic vyhlášeného, takže jsou možnosti značně omezené. Nejběžnějšími cíli turistů v St. John’s (pokud tady tedy turisté vůbec nějaké cíle hledají) jsou: Národní muzeum, Katedrála, nábřeží u Redcliffe a Heritage Quay nebo tržnice. Hlavní město je vhodné spíše k uskutečnění nákupů. Vzhledem k cenovým hladinám na Antiguě se dá maličko rozpočtu ulehčit např. nákupem potravin v moderních supermarketech evropského stylu (jeden velký a velice dobře zásobený je u Západního autobusového nádraží). Ubytovacích kapacit je tady poměrně dost a tak není příliš problém někde přespat, ale rozhodně příjemnější je ubytovat se někde jinde. St. John’s je město jehož největším významem pro turisty budou zřejmě přístavy. Odjezd na Barbudu je z přístavu Heritage Quay ležícího v podstatě v centru města (nedaleko pošty a Národního muzea) a odjezd na Montserrat je z Deep Water Harbour, který leží mnohem dále a cesta je tam více než složitá, protože nikde není ani jediný ukazatel nebo alespoň malá cedulka. Navíc je Deep Water Harbour na samém okraji St. John’s (spíše už za městem), takže není zaznačen ani na plánech města. Kus cesty sice jezdí nějaký autobus, ale netuším ani odkud ani jak často. Pěšky se ta cesta dá zvládnout také – z centra k severu (směr Dickenson Bay) a pak do leva (Dickenson Bay Street). Dále už se nikde neuhýbá, ale je to poměrně daleko. Na konci cesty je rozlehlý přístavní areál, na jehož opačné straně je molo pro odjezd na Montserrat.
V blízkém okolí (po cestě do Dickenson Bay) je možné navštívit pevnost Fort James v zálivu Fort Bay. Jedná se o pevnost z 18. století a zároveň nejlépe zachovalé vojenské ruiny Antiguy (vstupné je zdarma). Ve Fort Bay je bílá pláž, která bývá často okupována obyvateli hlavního města.

 

Dickenson Bay
Dickenson Bay

Runaway Bay a Dickenson Bay

Výrazně turistická místa na severozápadním pobřeží, kam ovšem nevede hlavní silnice a tak sem nejezdí ani autobus. Jedinou možnou dopravou je taxík, procházka nebo při hodně velkém štěstí autostop. Vzhledem k faktu, že nikde není jediná cedule nebo ukazatel, je cesta poměrně komplikovaná. Je třeba vyrazit z města na sever po Fort Road a u benzínové pumpy Texaco se dát doleva (mám pocit, že někde poblíž je celkem nenápadná cedule k Fort James). Cesta vypadá, jakoby vedla jen k několika domům, ale to je jen zdání, je to skutečně silnice do Dickenson Bay. Po asi kilometru (možná o kousek víc) je neznačená odbočka vpravo – do Dickenson Bay. Cesta vede mezi mořem na jedné straně a slaným jezerem na straně druhé. Na jezeře je k vidění poměrně značné množství ptáků. Dále pak v Runaway Bay začínají luxusní, nádherné hotelové komplexy a celkem solidní pláže s bílým pískem. Mezi Runaway a Dickenson Bay bývalo na maličké odbočce delfinárium s minizoo, ale zřejmě vzhledem k dopravní nedostupnosti bylo zrušeno. Malebnější pláže jsou především v Dickenson Bay a totéž platí o bezpočtu možností vodních aktivit (skútry, surfy, parasailing aj.). V Dickenson Bay jsou jedny z největších místních hotelů, ale i množství barů a prodejen všeho možného, co jen turisté kupují. Zřejmě nejnavštěvovanější turistický resort. I přes tento fakt se však celkem bez problémů najde po cestě do Dickenson Bay spousta úžasných míst, kde se celkem bez problému a nepozorovaně dá stanovat. Dokonce i s hmyzem je tady situace docela dobrá.

 

Dolphin FantaSeas
Dolphin FantaSeas
Dolphin FantaSeas

Jediné delfinárium s jedinou zoo Antiguy uvádím více méně ze zajímavosti, jelikož již neexistuje. Zřejmě kvůli velmi mizerné dopravní dostupnosti byla slabá návštěvnost a tak bylo delfinárium zrušeno (při mé návštěvě v roce 2004 bylo v provozu, nyní v roce 2013 po něm není ani památky).
Delfinárium leželo v místě zvaném Mariha Bay – mezi Runaway Bay a Dickenson Bay. Bývala to dceřiná nebo sesterská organizace stejnojmenného delfinária na Anguille (které stále funguje, jen pod jiným jménem). Rozdíl mezi oběma byl především v tom, že zatímco na Anguille byli delfíni v umělých bazénech, tady měli k dispozici celý nesrovnatelně větší přírodní záliv. Ve vodě se prohánělo několik cvičených delfínů, s nimiž si za poměrně značnou částku (okolo 140 US$ – dle programu) mohli návštěvníci zaplavat. Na rozdíl od Anguilly to bylo mnohem přirozenější, jelikož celá zátoka je z jedné strany obklopena přírodní pláží. Neprobíhala žádná vystoupení, která jsou v delfináriích běžná, šlo především o kontakt. Existovalo několik různých programů, lišících se délkou trvání a intenzitou kontaktu s delfíny, nejvíc se ale lišily rozhodně částkou, kterou bylo třeba zaplatit.

Dolphin FantaSeas
Dolphin FantaSeas

Podél břehu byly rozesety lavičky a za písečnou cestičkou několik klícek s ptáky (především různí tukani a papoušci) a maličká voliérka s lenochody, kteří však byli přes den umísťováni na jakousi „větvovou prolézačku“ bez pletiva, jen tak na volno – do prostoru mezi návštěvníky.
Na samém konci areálu byl poměrně velký, ale mělký bazén. Vody bylo po kolena a byla plná rejnoků. Sem mohl kdokoli a kdykoli vlézt a dle libosti se cákat s hravými rejnoky. Na rantlu bazénu se dalo sedět, takže tady bývali celé skupiny lidí všech věkových kategorií.

 

Parham Town

Malé město na severovýchodním pobřeží, kde krom jednoho kostela není co vidět, nicméně je tady docela příjemně už kvůli tomu, že jde o velice klidné město a rozhodně tedy žádný cirkus typu St. John’s.

 

Seatons

Vesnice na severovýchodním pobřeží Antiguy nenabízí nic převratného ani závratného, ale organizují zde výlety na moře za účelem plavání a potápění se s rejnoky (Swim with Rays). Cena 50 US$ za osobu je „úchvatná“ a pochybuji, že by stála za ten zážitek. Já jsem si tuhle zábavu odpustil, ale třeba je to pro někoho přece jen zajímavé. Krom plavání s trnuchami se v Seatons pořádají též výlety na kajacích po okolních ostrůvcích a mangrovech s možností potápění do podmořských jeskyní. Ovšem i tato sranda trvající půl dne přijde nejméně na 50 US$.

 

Nelson's Dockyard
Nelson’s Dockyard

English Harbour

Město na jihu Antiguy, které představuje rozhodně nejhistoričtější zajímavosti a rozhodně je nejčastějším cílem turistů. Samotný English Harbour je polomrtvý, přesto velice příjemný, malebný a na zdejší poměry kultivovaný. Totéž platí i o okolí. Největším lákadlem je Nelson’s Dockyard (loděnice admirála Horatia Nelsona), ale v nedalekém okolí je zajímavostí mnohem více. Z největších pak rozhodně návrší Shirley Heights s pevností Fort Shirley a starým hřbitovem. Obrovský vojenský komplex Great Fort George leží u blízkého města Falmouth. Z dalších pevností jmenujme např. Dawn Hill Fort, Fort Tyler, St. Annes Fort aj. Ze St. John’s do English Harbour jezdí autobus číslo 17 a jeho konečná je přímo před vchodem do Nelson’s Dockyard. V English Harbouru je též Antigua Yacht Club (po cestě na Pigeon Beach), což je jediné místo na světě, kde lze koupit několik předmětů „made in neobydlený ostrov Redonda“ – jde v podstatě o rum a cigarety – obojí samozřejmě made in Antigua, ale to by se neprodalo. Prodej „redondských“ cigaret a rumu organizuje jeden ze samozvaných králů Redondy a jinde se fakt neprodávají. I když je to jen finta, pro sběratele to bude cenné.

 

Nelson's Dockyard
Nelson’s Dockyard
Nelson’s Dockyard

Loděnice admirála Horatio Nelsona, ležící na konci hlavní silnice (na konečné autobusu) pochází z 18. století. Je nejnavštěvovanější a vůbec jedinou skutečně velkou atrakcí Antiguy. Její unikátnost tkví v tom, že je to jediná dochovaná loděnice světa postavená v georgiánské době. Původně se tu čistily lodě (i dna) a v případě potřeby i opravovaly. Armáda později využívala loděnici též jako skladiště proviantu pro námořníky, kteří odsud hlídali britské kolonie. Stavba loděnice začala roku 1743, ale většina dnešních budov je z let 1785 – 1792. V 19. století loděnice začala ztrácet na významu (s příchodem méně údržbových parních lodí) a v roce 1889 byla zavřena. V 50. letech 20. století pak loděnice prošla kompletní rekonstrukcí a od roku 1961 je opět otevřena jako plně funkční přístav a turistická atrakce.

Nelson's Dockyard
Nelson’s Dockyard

V areálu je několik původních budov přizpůsobených dnešnímu turistickému provozu – hostinec (původně skladiště dehtu, olova a terpentýnu), admirálský dům s muzeem (v němž ve skutečnosti Nelson nikdy nepobýval), několik koloniálních domů, pozůstatky strážnice, kovářské dílny nebo prodejen plátna apod. Dnes se v areálu prodává spousta suvenýrů, občerstvení a jiných záležitostí. Vstupné je 13 EC$ a na vstupenku je možné jít i do Shirley Heights, které ovšem leží na protější straně zálivu, po cestě je to tak okolo 5 kilometrů a nic tam nejezdí.

 

Shirley Heights

Shirley Heights je dopravně skutečně pro turistu velice špatně přístupné – vlastně jsou možnosti taxi, pěšky nebo při velkém štěstí autostop. Už po cestě k Fort Shirley stojí Clarence House z roku 1787, v němž bydlel princ William (pozdější král William IV.), dále je Down’s Hill Interpretation Centre (s obrovskou sbírkou mušlí). Poté se cesta dělí. Doleva přijdete na Cape Shirley do Blockhouse – polorozpadlá kamenná stavení kasáren, ubytoven důstojníků a zbrojnice a na palebnou plošinu (odsud je vidět poloostrov Standfast Point s obrovským domem Erica Claptona). Pokud se na křižovatce nevydáte do leva, ale naopak doprava, dojdete k ruinám pevnosti Fort Shirley (důstojnické ubytovny, vojenská nemocnice s chirurgií, vojenský hřbitov, strážnice). Nedaleko od Shirley Heights leží též Arawacká vesnice.

 

Pigeon Beach
Pigeon Beach

Pigeon Beach

Pláž ležící asi 20 minut pěšky z English Harbouru na odbočce do leva (před přístavem). Není příliš velká, zato tu funguje občerstvení. Za pásem bílého písku jsou postaveny jakési dřevěné plážové pergoly, které jen ještě více zpříjemňují pobyt. Je to asi nejpříjemnější pláž v okolí English Harbouru. Není problém tady stanovat, jelikož se pláž nachází mimo město a poměrně brzy se vylidní, ale musíte počítat s tím, že je tady naprostý nedostatek pitné vody. Jediná možnost je bar, ale ten zavírá velmi brzo (možná už ve čtyři), někdy je dokonce zavřený celý den. Jiná sladká voda v okolí není!!!  A pokud je bar zavření, tak není ani možnost opatřit si cokoli k jídlu.

Pigeon Beach
Pigeon Beach

Jak je přes den pláž výborná a těšíte se, až tady budete sami, až bude jen vaše a až bude moci postavit stan, tak s příchodem večera, vás všechna romantika přejde. Idylka se velmi rychle ztratí. Snad nikde v Karibiku jsem nenatrefil na více „zahmyzené“ místo než je Pigeon beach. A aby to nebylo málo, tady nejsou komáři, ale muchničky. Doslova oblaka otravných krvežíznivých muchniček (to jsou takové ty miniaturní – asi milimetrové kousavé mušky, které známe i v Evropě). Tady jich je tolik, že máte pocit, že vás sežerou během několika minut. Jak vylezete ze stanu, jste jimi ihned obaleni. Lezou všude, i do očí. Situace, kterou nevyřeší ani repelent – na rozdíl od komárů na muchničky funguje tak maximálně 15 – 20 minut. Jestli se chcete vyspat je nezbytně nutná moskytiéra – spát v zavřeném stanu je k udušení. Nebo holt přespat jinde.

 

Ostatní místa na Antiguě:

Na východním pobřeží u Long Bay se nachází Devil’s Bridge (Ďáblův most) – skalní most nebo brána s úchvatným výhledem na oceán. Na jihovýchodě leží Half Moon Bay – údajně jedna z nejkrásnějších pláží Antiguy. Na jihu, resp. jihozápadě ostrova je pak možné navštívit zbytky Antiguyského pralesa se spoustou ptáků nebo uskutečnit trek na Boggy Peak, odkud je za jasného počasí vidět St. Kitts, Montserrat a Guadeloupe. Na východě je nejdůležitějším střediskem Jolly Harbour s přístavním komplexem, golfovým hřištěm, restauracemi, hotelovými komplexy, nákupními středisky a podobnými výdobytky turistického průmyslu. Jolly Harbour jakoby prý na Antiguu ani nepatřil – je údajně spíše kusem Spojených států importovaným do Karibiku.

 

Barbuda aspoň na pohledu
Barbuda aspoň na pohledu

Barbuda

Nejzajímavější je Barbuda rozhodně pro přírodozpytce – především pak ornitology (na Barbudě žije asi 170 druhů ptáků). Největší atrakcí ostrova je Frigate Bird Sanctuary (Rezervace fregatek) – hnízdiště největší skupiny fregatek v Karibiku. Úžasná je prý Palm Beach na západě za lagunou Codrington (plnou brakické vody). Dále se zde nachází několik jeskyní, nálezy po Arawacích nebo pozůstatky pevnosti River Fort. Jediným městem (spíše vesnicí) je Codrington, kde také žijí téměř všichni obyvatelé ostrova. Barbuda má asi 160 km2 a neexistuje tady veřejná doprava, proto je většinou navštěvována organizovaně – na výběr je několik tras a několik společností, které túry zajišťují. Zřejmě nejjednodušší je využít společnost provozující i lodní dopravu z Antiguy – při zakoupení jízdenky lze jedním vrzem zařídit i okruh Barbudou.

 

Redonda

Redonda je maličký neobydlený ostrůvek, obrazně řečeno jeden větší kámen s plochou asi 1,5 km2. Podle dostupné ručně kreslené mapy je tady jen pár nepoužívaných zařízení, které jsou možná spíše ruiny – pozůstatky z težby guana před více než sto lety – jakási pomocná lanovka, cisterna na pitnou vodu, ruiny mola, řídící dům, obchod a pošta… vše samozřejmě někdejší. Na Redondě není nic a to je možná jediné, co by člověka mohlo lákat… Jen není známo, jak se sem dostat.

Všechny údaje (není-li uvedeno jinak) se vztahují k roku 2004

4 029 x shlédnuto
About Roman Hynek 17 Článků
Zapálený cestoval se zájmem o floru a faunu, aktivní ve světě zoologických zahrad, ale třeba i v počítačové grafice či v astrologii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..