Guadeloupe – místopis

 

Gosier

Jedenadvaceti tisícové město ležící necelých 5 km jihovýchodně od Pointe-à-Pitre na břehu Atlantiku. Město turisticky zaměřené svými hotely a turistickými resorty, nicméně k vidění tu mnoho není. Sídlo obklopené chudinskými čtvrtěmi člověka spíše odradí, než naláká. Koupání je možné pouze z hotelových zahrad nebo poměrně daleko za městem směrem na východ.

Aquarium de la Guadeloupe
Aquarium de la Guadeloupe
Aquarium de la Guadeloupe

Nevelké mořské akvárium ležící na předměstí Gosieru směrem z Pointe-à-Pitre v blízkosti místa zvaného Marina. Na ploše 800 m2 je několik malých akvárií plných nádherných exotických ryb a nižších živočichů (korály, sasanky, mořští červi…) a dvě velká akvária s barakudami, žraloky apod. Věřím, že místní mořská fauna není pro obyvatelé Guadeloupu přílišným lákadlem (akvárium je stále poloprázdné), avšak pro Evropana jde o podívanou celkem zajímavou. Ze známějších druhů jsou k vidění například mořští koníci, murény, perutýni, papouščí ryby, klipky, mořští klauni, ale též spousty méně známých nebo neznámých ryb. Možné je shlédnout i video s tématickými filmy, ovšem ve francouzském jazyce.

Vstupné činí 6,20 €, což je na místní poměry normální (spíše nižší) částka. V této ceně je zahrnuta sleva 0,50 € na nákup suvenýrů ve zdejším obchůdku.

Oficiální stránky: www.aquariumdelaguadeloupe.com

 

Sainte-Rose

Město se čtrnácti tisíci obyvateli na severu ostrova Basse-Terre. Kromě jednoho kostela tu nenajdete žádné významnější stavby, přesto město na člověka působí příjemným klidným dojmem místa nezdevastovaného „turistickým průmyslem“.  V blízkosti je muzeum rumu.

 

Grande Anse
Grande Anse

Grande Anse

Nádherné místo na severozápadním pobřeží Basse-Terre. Jedná se o rozsáhlou pláž obklopenou vesnicí vzniklou z aktivit spojených právě s onou překrásnou pláží. Místní bílí obyvatelé tvrdí, že jde o jednu z nejkrásnějších pláží Basse-Terre a vůbec nejpříjemnější pláž celého Guadeloupu. (Z toho co jsem viděl, nemohu než souhlasit – je několik hezčích míst na pobřeží, ale nepoznal jsem příjemnější, než Grande Anse). Na Guadeloupu je pláží tolik, že žádná není přeplněná lidmi a nejinak je tomu na Grande Anse. Moře je čisté a příjemně teplé, za zády rostou palmy a jiné tropické rostliny, okolo se pohybuje bezpočet ptáků od nejrůznějších pěvců, přes volavky až po kolibříky, u příjezdové cesty je několik skromnějších venkovních restaurací, sprchy i WC jsou zdarma, denně je pláž uklízena – nádherné klidné místo. Při přílivu se moře přelévá přes poměrně vysoko vystupující písečný břeh do koryta zdejšího potoku a tak vytváří menší jezírko s brakickou (smíšenou) vodou plnou života.

Nedaleko od pobřeží je sice oficiální camp (neznám ceny ani nevím, jak vypadá), ale není nejmenším problémem stanovat přímo na pláži. Tři dny stál můj stan v písku pod palmou asi 30 metrů od moře a nikomu to nevadilo, nikdo se nepotloukal okolo, vlastně si mě nikdo naprosto nevšímal. Několikrát jsem nechal stan stanem a šel jsem pryč z pláže. Přestože jsem s sebou bral pouze doklady, peníze a videokameru, nikdy se mi nic neztratilo ani ze stanu ani ze šňůry, kde jsem sušil prádlo!

Další pozitivní skutečností je fakt, že tu nenarazíte na žádný obtížný hmyz a tak jediný nepříjemný je výskyt medúz. Jsou asi i na ostatních plážích, ale já jsem za měsíc v Karibiku narazil jen na jednu a to právě tady.

 

Jardin Botanique Deshaies
Jardin Botanique Deshaies

Deshaies

Malé městečko (3.500 obyvatel) na západním pobřeží severního Basse-Terre. V blízkosti je camp, ale jinak tu není vlastně, co hledat, tedy až na jednu vyjímku, kterou však rozhodně doporučuji neopomenout – excelentní botanickou zahradu.

Jardin Botanique Deshaies (Le Parc Floral et Animalier)

Botanická zahrada leží asi 1,5 km za městem Deshaies při hlavní silnici (N.2) na jih do Pointe-Noire a Basse-Terre. Vstupné je celkem vysoké – 9 €, ale nevyplatí se šetřit, botanická zahrada je senzační a stojí i za tak vysokou částku – skutečně nádherná podívaná (jako většina nádherných věcí na Guadeloupu, jde i v tomto případě o projekt EU).

restaurace v Jardin Botanique Deshaies
restaurace v Jardin Botanique Deshaies

Na rozdíl od našich mírných pásem zde není jediný skleník. Zahrada je překrásně udržována a upravena, veškeré rostliny jsou přehledně seřazeny podél cesty tak, že příbuzné rostliny jsou na jednom místě (oddíl orchidejí, oddíl bambusů, leknínů, ibišků, kaktusů, palem…). Nedaleko od vchodu je na značně vyvýšeném místě překrásná stylová restaurace, od níž po umělé skalní stěně padá působivý umělý vodopád. Pod ním je průzračné jezírko překlenuté dřevěným mostem. Voda dále, coby úzký potůček odtéká ve směru prohlídky a vine se tu podél cesty, tu zurčí opodál, jindy cestu kříží nebo obtéká. Ve spodní části botanické pak vytváří druhé – menší jezírko.

Pominu-li množství skvostných, pro nás nesmírně exotických, kusů i druhů rostlin, je tu též výběh s plameňáky, domečky s velkými papoušky ara a voliéra se spoustou menších papoušků, především loriů. Voliéra je průchozí s cestičkou a lavičkami a tak není problém usednout a nechat se doslova obletovat pestrobarevnými ptáky, nebo je i z několika centimetrů pozorovat.

Jardin Botanique Deshaies
Jardin Botanique Deshaies

Za zmínku jistě stojí i desítky, ne-li stovky kolibříků, které tu nenasytně nasávají nektar z banánovníkových, ibiškových, ale i jiných květů. Další zajímavostí jsou spousty orchidejí pěstované přirozeným způsobem – cizopasně na kmenech stromů. Velmi efektní je i jezírko s lekníny a viktoriemi královskými hned u vchodu. Podél břehů, tak říkajíc nad vodou, jsou rozmístěné lavičky… Neodolatelné relaxační místo.
Samozřejmostí je obchod se suvenýry a veškerý další návštěvnický servis.

Oficiální stránky: www.jardin-botanique.com

 

Les Mamelles

Parc Zoologique et Botanique des Mamelles

Jediná Guadeloupská ZOO se nachází uprostřed tropického pralesa při hlavní silnici D.23 přetínající ostrov Basse-Terre od západu k východu. Asi 5 km od pobřeží na okraji Guadeloupského národního parku (Parc National de la Guadeloupe) v místě zvaném les Mamelles nás při průjezdu hornatou pralesní krajinou překvapí cedule zvoucí k návštěvě ZOO. Leží skutečně přímo v pralese, naprosto mimo jakékoli město. Nejprve je nutné od parkoviště vystoupat k vlastnímu vchodu. Není to sice dlouhá cesta, nicméně svým sklonem připomíná lyžařskou sjezdovku!

Parc Zoologique et Botanique des Mamelles
Parc Zoologique et Botanique des Mamelles

Kdo by čekal zoologickou zahradu, jakou zná od nás nebo z okolních států, bude přinejmenším překvapen. Za vstupné 6,50 € můžeme vstoupit, a co je překvapující, činí tak i místní, pro něž tamní fauna a flóra není zdaleka takovým lákadlem jako pro nás. Rozhodně tu nenajdeme slony ani tygry nebo opice či medvědy… Chovány jsou výhradně domácí, především pralesní druhy. A i těch je poskrovnu. Několik druhů pralesních krabů, ptáků (včetně papoušků a dravců), želvy, leguáni a ze zástupců vývojově nejvyšších živočichů, tedy savců, pak pralesní hlodavci aguti, drobné cibetkovité šelmy mangusty a v neposlední řadě nejpopulárnější a nejoblíbenější zvíře ostrova – mýval. Klece a výběhy jsou naprosto jednoduché s důrazem ne na estetiku, nýbrž na nenápadnost. Celé zařízení leží v divokém pralese, kde je vymýcena jen asi metr široká cestička vyložená kamenem a opatřená dřevěným zábradlím. Okolní prales je téměř nekultivovaný, jednotlivé stromy a květiny jsou opatřeny cedulkami a tvoří tak botanickou část zahrady.

Parc Zoologique et Botanique des Mamelles
Parc Zoologique et Botanique des Mamelles

Zdejší specialitou je vysutá lanová „lávka“ vedoucí korunami několika obřích stromů. Pro nás zajímavá je i jakási „vyhlídková cesta“ do pralesa. Jde opravdu jen o uzoučkou hliněnou stezku táhnoucí se mezi pralesními velikány, což sice neskýtá zvláštní výhled, ale určitě nádhernou podívanou. Prales na člověka působí zvláštní magickou silou, svým klidem i hlukem. Uslyšíte sta tisíce nejrůznějších živočichů a přitom nepotkáte žádného. Jakmile se spustí tropický déšť, rozezní se působivý koncert kapek bubnujících do listů nejrůznějších exotických rostlin. Každá kapka omyje několik desítek listů, než dopadne a vsákne se do vlhké pralesní půdy. I přes veškeré zvuky přicházející ze všech stran je všude cítit naprostý klid. Člověk úplně zapomene, že existují „vymoženosti“ jako docházka do práce, nákup v hypermarketu nebo ostatní civilizační „nemoci“.

ZOO je otevřena až od devíti hodin, přesto v ní panuje povětšinou přítmí, které je pralesu vlastní. U vhcodu je i restaurace a obchod se suvenýry.

Oficiální stránky: www.zoodeguadeloupe.com

 

Cabout

Domaine de Valombreuse (Le Parc Floral et Animalier de la Guadeloupe)

Leží v malé osadě Cabout stran všech hlavních silnic a tak je doprava vcelku náročná. Nejezdí sem autobusy, tak nezbývá než autostop. Do Caboutu Vás každý rád zaveze, horší je cesta zpátky – téměř nepotkáte auto! Volným tempem však lze trasu zvládnout i pěšky. Není zvláště složité zorientovat se a dorazit do této vesnice.  Výchozím bodem je křižovatka silnic D.23 (vede od východu k západu Basse-Terre) a N.1 (z Pointe-à-Pitre a ze severu ostrova Basse-Terre). Odtud vyrazíme na jih směrem na Petit-Bourg, po zhruba dvou kilometrech narazíme na další velkou mimoúrovňovou křižovatku (uprostřed stojí barevné historické stroje – snad děla nebo polní lokomotivy – už nevím přesně), tu přejdeme jakoby úhlopříčně doprava a pokračujeme malou vesnickou asfaltovou cestou souběžně (z počátku) ve stejném směru – na jih. Mám za to, že je tu již i ukazatel na Domaine de Valombreuse, či snad na osadu Grande Savane ležící uprostřed cesty do Caboutu. Odsud již nelze zabloudit, kromě malých odboček nejsou celé asi čtyři kilometry žádné větší křižovatky a navíc je často Parc floral značen.

Domaine de Valombreuse
Domaine de Valombreuse

Park je více méně botanickou zahradou s několika zvířaty na ploše okolo 2 000m2. Botanické sbírky působí neurovnaným až chaotickým dojmem. Zvířata jsou tu četně zastoupena především domácími druhy (osli, kozy, drůbež), ale též několika exotickými exempláři (želvy, opice, papoušci, volavky, vodní ptáci…). Menší umělý vodopád, rybníček s okrasnými rybami a s velice podařenými betonovými maketami zvířat (leguán, bazilišek, aguti, mýval…), průchozí voliéry… Vstupné činí 8 € a na lístek je možné v restauraci obdržet deci ovocného džusu.

Oficiální stránky: www.valombreuse.com

 

Pointe-à-Pitre

Bezesporu nejdůležitější město Guadeloupu ležící ve středu obou největších ostrovů (ačkoli geograficky na Grande-Terre). Pointe-à-Pitre není architektonicky ani jinak zvláště zajímavé místo, i když je tu několik muzeí, kostelů apod. (Bazilika Sv. Pierra a Sv. Paula, kostel Massabielle, Muzeum Sv. Johna Perse, Schœlcherovo Muzeum, Justiční palác aj.).  Patří k těm méně hezkým městům, ale prakticky není možné se mu na Guadeloupu vyhnout – jsou tu veškeré civilizační výdobytky… banky, pošty, markety, nemocnice, hotely, školy apod., ale především pak kvůli dopravě. Mezinárodní letiště leží severně od města ve čtvrti le Raizet. Hlavní autobusové nádraží (Gare Routière de Bergevin) najdeme na tepně Pointe-à-Pitre (Bd. Chanzy / Bd. Hanne / Bd. de l’Hôpital) nedaleko centra města. Nejde o autobusové nádraží v našem slova smyslu, nýbrž o rozsáhlé parkoviště minibusů sloužící bezmála všem spojům jako první a poslední zastávka. Jsou tu samozřejmě i přístavy – pro nákladní i osobní dopravu.  Přístav katamaránů pro cesty na Dominiku, Martinik a Svatou Lucii leží na západě města nedaleko hlavního autobusového nádraží (přístup z Bd. Chanzy nebo z Gare Maritime). Přes Pointe-à-Pitre vede jedna ze dvou cest spojující Grande-Terre a Basse-Terre.
Za zmínku stojí snad ještě Park sportu rozprostírající se podél moře na Boulevardu Chanzy. Oáza zeleně s lavičkami, udržovaným trávníkem a nasvícenými palmami. Desítky lidí sem denně chodí sportovat (a to ať již mluvíme o kondičním běhu nebo třeba o karate), odpočívat, nebo jen tak bloumat. Jde asi o nejpříjemnější místo ve městě. Na konci parku jsou i sprchy (zdarma), avšak během mé návštěvy byly nefunkční. Ze západní a severní strany, kde je i Park sportu, obklopují město bažinaté mangrovy a tak vřele doporučuji opustit toto místo nejpozději před šestou hodinou – jakmile se rozsvítí veřejné osvětlení a tedy četné lampy parku, jsou všude mračna značně nepříjemných komárů!

 

Sainte-Anne
Sainte-Anne

Sainte-Anne

Sedmnácti tisícové město nacházející se na jižním pobřeží Grande-Terre. Nejde sice o žádný skvost, ale jistě patří k těm hezčím na Guadeloupu.
K prioritám Sainte-Anne patří ty nejnádhernější pláže, jaké může člověk spatřit. Pláž na východním konci města je domodelována lidskou rukou do senzačního díla. I na tomto projektu se účastnila EU. Jde o dlouhý pás sněhobílého písku lemovaný četnými mělkými (uměle vytvořenými) lagunami. Křišťálově čistá voda s teplotou okolo 25°C, přes níž je vidět každé zrnko bílého jemného písku převalující se po dně, je sevřena uměle vytvořenými bariérami z útesových kamenů a ohraničena od širého moře i od sousedních lagun. Hladina stoupá od břehu velice pozvolna – dlouho dosahuje pouze výšky lýtek – vystoupá maximálně do úrovně ramen. Uprostřed některých lagun se tyčí umělé ostrůvky, z čistých (denně důkladně uklízených) pláží vstupují do moře monumentální kokosové palmy, v dáli je vidět pouze nekonečný širý oceán… Všechno, i přesto že jde z části o lidské dílo, působí naprosto přirozeně a senzačně.
Grande-Terre je mnohem více zasažen rekreační (hotelovou) turistikou a proto je mnohem „komerčnější“ a plnější. Nejinak je tomu i na této pláži. Ne že by byla snad přecpaná, ale lidí je tu opravdu dost. Celé dny tu hlídkují policisté. Po celé délce pláže jsou rozesety zahradní restaurace s občerstvením. Všude vyhrává hudba. Přesto si všímá každý svého a nezajímá se o turisty.
Sociální zařízení na pláži je přímo luxusní, avšak je tu nějaká otvírací doba (cca 10.00 – 17.00) a za použití sprchy se platí 0,76 €, za WC 0,4 €. Přestože jde o velice frekventované místo, lze tady (pravděpodobně neoficiálně) i nerušeně stanovat. Po sedmé hodině tu zbude jen několik rekreačních sportovců a dětí, kteří chodí tajně kouřit marihuanu, ale i ti z pláže brzy zmizí. Noci tu jsou skutečně velice klidné, jen je třeba každé ráno stan pobalit. Odměnou za to může být třeba nádherný malebný západ slunce zračící se nad hladinou moře mezi siluetami palem.

 

vodopád v Domaine de Valombreuse
vodopád v Domaine de Valombreuse

Ostatní místa na Guadeloupu:

Z měst se jezdí především do Basse-Terre, kde je několik málo památek, nebo do Saint-François, Moule a jiných ležících při pobřeží na jižní polovině Grande-Terre a sice kvůli nádherným rajským plážím.

Časté jsou výlety na ostrov Marie-Galante a souostroví les Saintes, méně často pak na Désirade. Z ostrůvků při pobřeží je nejfrekventovanější Îlet du Gosier. Víceméně za „adventures“ se jezdí na malinké Îlets Pigeon (např. korálové zahrady).

Četná jsou muzea rumu nebo kávy (Sainte-Rose, Vieux-Habitants, Pointe-Noire, Saint-Claude), výlety parníky, loděmi se skleněným dnem apod. Oblíbeným (a dle obrázků nádherným) cílem jsou vodopády na Basse-Terre (Cascade aux Ecrevisses, C. Acomat, C. Vauchelet, C. de la Parabole…). Ve městě Trois-Rivières se nachází Archeologický park. Velice zajímavé musí být jistě i treky do pralesa (po vyznačených trasách), například po okolí sopky Soufriére. Na severu ostrova Grande-Terre je několik jeskyní. Asi 9 km z Port-Louis na jih je Hinduistický chrám. Navštívit lze i nejvýchodnější výspu Grande-Terre –  Pointe des Châteaux a Point des Colibris.

Francie má dva větší departmenty v Karibiku – Martinik a Guadeloupe. Martinik je mnohem známější a preferovanější a naopak málokdo zná Guadeloupe, přesto je Guadeloupe mnohem hezčí a příjemnější než Martinik.

Veškeré údaje se vztahují k roku 2002.

5 654 x shlédnuto
About Roman Hynek 17 Článků
Zapálený cestoval se zájmem o floru a faunu, aktivní ve světě zoologických zahrad, ale třeba i v počítačové grafice či v astrologii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..