Mořský svět SeaWorld v San Diegu

 

Lehce jsem se nadechl, zatajil dech a přivřel oči. A klikl jsem na tlačítko KOUPIT. Klik klak a dvě stě dolarů bylo pryč. Ale co by člověk pro své děti neudělal, když se na vás pěkně podívají. Vždycky jsem měl odmítavý vztah k zařízením jako je Disneyland. Pak přišel okamžik, kdy jsem musel zvážit, kde je hranice mého odmítání a dětské radosti. A navíc, rybičky, to přeci není žádný lunapark.

seaworld_600px_4skokDcerka se mi dostala do věku, kdy miluje delfíny. Maluje je, modeluje je, dívá se na delfíní filmy ať kreslené či hrané, má různé obrázky, notýsky s delfíny či magnety. Oceňuje to převelice, ale, ale vidět živého delfína, to je přeci jen něco jiného. Před lety jsme na dálku viděli skákat delfíny v Chorvatsku, ale to už je dávno a bylo to daleko. Takže když jsem plánoval cestu po západu USA, bral jsem do úvahy i delfinária. To nejznámější se pochopitelně nabízelo. V San Diegu jsem v minulosti ještě nebyl, tak bylo rozhodnuto, že navštívíme Sea World. A já jsem chtěl vidět kosatky.

seaworld_600px_kosatkySea World je soukromá organizace, která provozuje mořské parky s vodními savci. První byl v roce 1964 založen právě v San Diegu, později přibyly další v Orlandu na Floridě a San Antoniu v Texasu. Hned na začátku musím říci, že návštěva parku mě příjemně překvapila a byla mnohem lepší, než jsem očekával. Pokud tedy nejste fundamentalističtí odpírači konzumního zábavního businessu pro děti, neváhejte a přijďte se na „rybičky“ podívat. Nutno ale dodat, že toto zařízení je nejen zábavné a vcelku i poučné, jeho hlavní smysl je vydělat prachy svým majitelům, takže neočekávejte, že z toho vyjdete lacino. Pokud plánujete návštěvu, rozhodně se nejdříve podívejte na web a objednejte si tam lístky. Pokud je koupíte až na místě, bude vás to stát o dost více. Zakoupením vstupenek vaše výdaje nekončí. Hned na začátku vás zkasírují na parkovišti. Zaplatil jsem tuším 16 USD a přes perfektně fungující navigátory navedl auto na volné stání. Vylezli jsme z auta a balili si věci, když se na mě obrátila žena z vedlejšího auta, jestli nechci nějaký kupon na parkování, že si ho prý mohu nechat zrefundovat, že oni už ho nebudou potřebovat. Sice mi nebylo jasné, co s tím budu dělat, ale přijal jsem a slušně poděkoval. Mexikánec z vedlejšího auta na mě viditelně závistivě koukal a pravil mi, že jsem „lucky man“. Přesunuli jsme se ke vchodu, kde jsem si v recepci šel vyzvednout své lístky a pak se zeptal na tu refundaci. Bylo to mnohem jednodušší, než jsem čekal. Poučení pro vás, Sea World má spoustu nejrůznějších kuponů (to mají Amíci rádi), zde se vám nalezení toho správného může vyplatit.

Sea World je podivná kombinace představení se zvířaty s atrakcemi, kde se máte pobavit či případně přečkat čas, než začne vámi očekávané vodní show. Vyzvedněte si program jednotlivých představení, protože něco se sice opakuje vícekrát za den, či v nějaké modifikované podobě, něco je ale k vidění jen jednou denně, tak by bylo škoda to propásnout. Jestli si chcete udělat představu, jak celý Sea World vypadá, nechte se vyvézt v rotující kabině na vrchol stožáru, odkud máte krásný výhled na celý areál. Rozhodně to stojí za to, pěkné výhledy na moře i San Diego. Kolem hlavních bazénů jsou veliké amfiteátry, které se ale mohou úplně zaplnit již před představením. Takže si své místo raději zaberte včas. Dobře se podívejte, kam až může sahat mokrá zóna, protože zvířata pro obveselení stříkají vodu z bazénu na diváky. V prvních řadách tedy asi perfektně uvidíte, ale s velkou pravděpodobností odejdete mokří. Takže pozor i na vaše elektronické vybavení, které se obvykle nekamarádí s vodou.

seaworld_600px_3skokS dětmi jsme navštívili delfíní show a pak vystoupení s kosatkami. Každé z nich rozhodně stojí za vidění. Delfíni jsou hraví a vizuálně to stojí za to (jen ty příšerné neopreny cvičitelů). Pokud se chcete s delfíny seznámit více, máte možnost. Je možné si zakoupit místo na „cvičení“ s delfíny, kdy jste oblečeni do neoprenů a jste s delfíny přímo ve vodě. Dokonce vás i povozí, když se chytnete jejich ploutve. O tuto atrakci je velký zájem, takže na místě s velkou pravděpodobností nebudete mít šanci se tam dostat. Musíte si místo rezervovat dopředu (což jsme neudělali, takže dcerka byla bez tohoto famózního zážitku). Vystoupení kosatek není až tak efektní, ale na druhou stranu na světě nemáte tolik možností vidět tato zvířata (v porovnání s delfíny). Ale nutno dodat, že vidět tyto pětitunové kolosy skákat z vody nebo najíždět na „mělčinu“ či „tančit“ ve vodě stojí opravdu za to. Kosatky jsou takové „roztomilé rybičky“, které mají „úsměv od ucha k uchu“. Ale zdání klame. V San Diegu můžete spatřit kosatku jménem Kasatka, která v roce 2006 zranila svého cvičitele Kena Peterse. Stáhla si ho ke dnu a tak trochu ho topila. Peters měl štěstí, protože to přežil. To cvičitelka Dawna Brancheau ze Sea World v Orlandu dopadla špatně. Kosatka Tilikum (v jazyce indiánského kmene Činuků to znamená „přítel“) jí stáhla pod vodu, kde jí zle pochroumala a nakonec i utopila. V roce 2009 kosatka úmyslně zalehla svého cvičitele i na Tenerife. Existují proto neustále snahy tato show zakázat. Je to totiž zajímavý byznys, který ale vyžaduje velké investice. Zajímalo by mě, jestli mají tyto „zvířatoprávní“ organizace také připravený plán, co by se zvířaty dělaly, pokud by se jim podařilo zákaz prosadit. Vypuštění do přírody by u tvorů zvyklých na péči a přítomnost člověka už asi nepřicházelo moc v úvahu.

seaworld_skok

4 197 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Mořský svět Sea World v San Diego Kaliufornie USA

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..