Základní informace o východním Turecku

 

Doprava:
Nejrychlejší způsob je letadlem. Z Istanbulu můžete letět do Erzurumu, Vanu, Diyarbakiru či Şanliurfy.
Velice pohodlná je i autobusová doprava. Cesta do Erzurumu trvá 16-18 hodin, možno je jet přímo do Karsu, Vanu, Dogubeyazitu, Şanliurfy či jiných měst.
Vlakem je možné se dostat do Erzurumu a Karsu. Cesta ale trvá 2x déle než autobusem, i když je na druhou stranu velice levná. Vlaky jezdí i na Tatvan s lodním spojením do Vanu. Tuto cestu je ale nutné ověřit předem, protože v poslední době nefungoval přívoz přes jezero Van.
Na východ je pochopitelně možné se vydat i stopem, který v Turecku funguje celkem dobře.

Doprava ve východním Turecku:
Na větší vzdálenosti lze využít klasické autobusy, ale spíše se budete přepravovat pomocí dolmuşů (kolektivní taxi). Je zřejmé, že zejména na méně frekventovaných silnicích toho moc nejezdí. Potom je nutné chodit buď pěšky (ale vzdálenosti jsou velké) nebo zkusit štěstí se stopem. Lze říci, že pokud pojedete do pobočných údolích, často Vám kromě stopu ani nic jiného nezbyde. Řidiči nejezdí obvykle dlouhé vzdálenosti, ale berou ochotně.

Ubytování:
Ve městech není problém najít hotely v relaci kolem 5-7 dolarů za 2 osoby. Pochopitelně se většinou dá najít i dražší ubytování. Zároveň je možné i stanovat (pochopitelně mimo město).

Jídlo:
Ve městech není žádný problém stravovat se u místních (tj. restaurace), do hor je nutné si vzít vařič. V Turecku sice lze zakoupit např. pytlíkové polévky, ale pouze jen ve velkých supermarketech a těch je jak šafránu. Proto si speciální dehydrovanou stravu vemte s sebou. Ostatní běžné potraviny typu těstovin, rybiček atd. kupte na místě, cena se pohybuje na české úrovni.

Peníze:
Nejméně práce budete mít s kartami VISA a MasterCard. Bankomatů (turecky bankamatik) je všude dost, více než v ČR. Pochopitelně jen ve městech. Pokud chcete měnit casch, doporučuji dolary nebo eura.

Jazyk:
V místech, kam jezdí turisté máte šanci na někoho s angličtinou, němčinou či vyjímečně francouzštinou. Ovládání základních tureckých frází či vlastnictví slovníčku se neztratí.

Internet/mobil:
Ve všech městech naleznete Internetové kavárny s celkem přijatelnou rychlostí připojení. Ceny se pohybují cca 0.7 $/h.
Východ je solidně pokryt signálem mobilních operátorů, v některých pobočných údolích můžete mít problém.

2 237 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..