Jerash – vznešenost císařského Říma

 

Pouhou hodinku jízdy na sever od Ammanu se nachází řecko-římské město Jerash, známé v minulosti jako Gerasa. Také bývalo nazýváno Pompejemi východu díky perfektnímu stavu dochovaných budov.
Přicházející návštěvníci jsou vítáni monumentálním trojitým obloukem postaveným k uctění císaře Hadriána, který město navštívil v roce 129 n.l.

Jerash je považováno za nejlépe zachované a nejúplnější město z tzv. Decapolis, konfederace deseti římských měst datující se okolo 1.století př.n.l. Město je položeno v zeleném údolí biblické země Gilead. Pozůstatky starověkého města již dlouho přitahují pozornost vědců, studentů i turistů z celého světa.

Dnešní návštěvníci mohou mimo jiné obdivovat původní chrámy, divadla, náměstí, sloupové kolonády, vše ukryto za zbytky městských zdí. Zde byly nalezeny pozůstatky osídlení datující se k době bronzové i železné, období řeckému, římskému, byzantskému, epoše umayyadské a abbasidské, v souhrnu zahrnující více jak 2500 let. Během letních měsíců můžete navštívit klasické „sound and light“ představení či každoroční festival kultury a umění.

2 896 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..