Kulturní bariéry

 

korea_barieryKaždou středu je v mistním universitním bio promítan film. Většinou americké provenience, v původním znění s korejskými titulky. Po „vyčerpávající“ práci je to vždy příjemné povyražení od všedních událostí. Proto jsem pln nadšení vyrazil na film s mnohaslibným názvem „Cutthroat Island“. Po předcházejícím silně romantickém filmu „Before sunrise“ jsem se těšil na pořádnou řež. A nemýlil jsem se. Bukanýrský příběh ze 17. století, kde mladá fešná pirátka rozdávala rány pěstí na všechny strany, honba za pokladem, nová přátelství a zrady plus závěrečný boj dvou lodí na děla, hákování až po honičku v ráhnoví opravdu zcela podpořily mé očekávání. V Čechách bych na takový film asi nešel, rozhodně ne dvakrát. Z kina jsem odcházel spokojen.

Pravé vyvrcholení filmu ovšem nastalo druhý den. Sotva jsem se přišoural do své kanceláře, přiskotačila ke mě Sera, mistní technička.
„Byl jsi včera v kině ?“ Přikývl jsem a čekal co bude následovat.
„Já tomu filmu nerozumím.“
Sednul jsem si do křesla a jediné co mi táhlo hlavou bylo, že tohle ti teda holka asi nevysvětlím.
„Víš, ten film není myšlen moc vážně. Je to něco jako pohádka pro dospělé se šťastným koncem.“ Hleděla na mě zcela nechápavě. Brzy mi to došlo.
„Víš co je to pohádka ?“ Nevěděla. Tak jsem se dal do vysvětlování a nakonec jsme si to nějak objasnili. Nicméně z jejího pohledu mi bylo jasné, že jí nejde moc dohromady postava veselého Micky Mouse s postavou fešné dívky s ocelovou pěstí. Už jsem si myslel, že jsem se z toho vyzul, když dorazil Jun Seok, nejstarší a nejzkušenější mistní student.
„Byl jsi včera v kině ?“ Přikývl jsem a bylo mi jasné co bude následovat.
„Já tomu filmu nerozumím.“
Srovnání s Mickey Mousem opět moc nezabralo, národní pohádky Němcové jsem raději nezkoušel vytáhnout.
„Pro mě to byl velmi nudný film.“
„Prosím tě, a proč se v Koreji vlastně dává tolik amerických filmů, že dokonce i vláda se snaží to restriktivně omezit ?“
„Protože se nám libí na ty filmy chodit.“
Zíral jsem na něho a bylo mi jasné, že s konzumací hamburgerů a Silvesterem Stallonem pochopení anglosaské kultury rozhodně nepřijde.

2 371 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..