Mrtvé moře

 

mrtvé moře v JordánskuVětšina lidí má Mrtvé moře podvědomě spojené s Izraelem. Skutečnost, že východní pobřeží patří Jordánsku do mysli řady občanů ještě nedorazila.

Toto moře, lépe řečeno jezero, které nemá odtok je 75 km dlouhé a široké 6-16 km. Jméno je odvozeno ze skutečnosti, že vysoká koncentrace solí způsobila, že živé organicmy v těchto vodách nemají šanci na přežití. V Jordánsku je ale také známo pod názvem „Al-Bahr Al-Mayit“ nebo případně „Bahr Lut“ – Lotovo moře. Moře se nachází v největší zemské propadlině kolem 400 metrů pod úrovní moře. Však když sem jedete z hlavního jordánského města Ammánu, vzdáleného pouhých 55 km, je to pěkný sešup.

Obsah soli v moři se mění podle toho, jaká je zrovna aktuální hladina moře, ale pohybuje se rozhodně v desítkách procent. Výsledný efekt je dobře znám. Je nemožné se v tomto roztoku utopit, naopak, když si lehnete na záda, můžete si klidně číst knížku. Tato lokalita je vyhledávaná pro své léčebné účinky. Právě vysoké koncentrace solí a minerálů pomáhají léčit nejrůznější kožní choroby. Tato skutečnost byla známa již ve starověku v dobách Heroda Velikého. V dnešní době se na obou březích nachází řada klinik, které využívají léčebných vlastností nejen slané vody, ale i bahna.

2 076 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..