Ostrov Cheju

 

Ostrov Cheju patří rozhodně mezi nejkrásnější místa, které můžete v Jižní Koreji vidět. Největší z korejských ostrovů se nachází asi 100 km JZ od korejského poloostrova. Uprostřed ostrova se zdvihá mohutné pohoří Mt. Hallasan s nejvyšší horou celé Jižní Koreje. Na jejích svazích v příznivém klimatu se daří dokonce i citrusům. Po ostrově jsou roztroušeny staré pavilony a budhistické chrámy. Po rozsáhlých loukách se mohou prohánět milovníci koní, zatímco v létě si každý rád zaplave v moři. Ostroc Cheju už dávno není tak zapomenutý, jak byl před mnoha lety. Ale stále stojí zato ho navštívit. V dřívějších dobách, kdy bylo pro Korejce obtížné cestovat se stal vyhledávaným místem novomanželů. Ještě dnes jich zde můžete řadu potkat, jak v tradičních oděvěch procházejí upravenými parky a nechávají se fotografovat.

 

Co stojí za vidění:

 

  • Cheju City a okolí : každý řádný průvodce se Vám nezapomene zmínit o Yongduam (Dračí skála). Jedná se o kus lávového kamene formovaného do podoby dračí hlavy. Nalézá se na okraji Cheju City. Jak už to tak bývá, ke skále se váže pověst o zabitém drakovi, jenž zkameněl a jehož podstatná část těla zůstala v moři. Je to velmi oblíbené místo Korejců. Blízko tohoto místa budete mít možnost spatřit haenyo. Jsou tou ženy, které se zabývají potápěním. Sbírají  jedlé řasy a živočichy. Dokáží se prý potopit do 10-15 metrů na dobu tří až čtyř minut, samozřejmě bez dýchacích přístrojů. Můžete je vidět vykonávat jejich drsnou práci dokonce i v zimních měsících. Na okraji města by jste si také neměli nechat ujít návštěvu parku Moksokwon, kde je sbírka kamenů a kusů dřeva z celého ostrova. Zbytky starého města jsou stále ještě na pár místech k vidění. V centru města se nalézá pavilon Kwandokjong, postavený v roce 1448.
  • SV část ostrova : asi 30 km východně od Cheju city se nalézá jeskyně Manjanguul, nejdelší lávová jeskyně na světě (13.4 km). Podobných jeskyň najdete na ostrově více, ale tato je nejznámější a její část je otevřená veřejnosti. Nedaleko můžete najít další jeskyni Sagul, která je ovšem podstatně menší. Velice oblíbeným místem je Songsan, místo na východní špičce ostrova, odkud je kouzelné pozorovat východ slunce. Podobně vám bude moci posloužit i malý ostrůvek Udo, který bez problémů můžete prochodit pěšky. Jezdí na něj poměrně často trajekty. Ovšem nepočítejte zde s nějakou turistickou infrastrukturou.
  • vesnický skanzen : asi 35 km od hlavního města ostrova se nachází vesnice Songup, která byla přetvořena na živý skanzen. Jednotlivé domy jsou obydlené, takže bu%dte ohleduplní. Obyvatelé dostávají od vlády příspěvky za to, že nepoužívají moderní zařízení. Ve vesnici můžete najít kolem 300 domů a na okraji i několik restaurací. Několik kilometrů od vesnice se nalézá Sangumburi kráter, druhý největší v Koreji. Můžete vystoupat několik desítek metrů k jeho okraji a pozorovat jeho zarostlý vnitřek, kde dokonce žijí i divoká zvířata.
  • Sogwipo a okolí : malé město na jižním pobřeží, kde si můžete užít nádherných procházek po mořském pobřeží. Východně od města můžete spatřit vodopád Chongbang, který dopada z 25 metrů přímo na mořskou pláž. Krásný výhled na tento vodopád je z nedalekého ostrova. Západně od města je k vidění vodopád Chonjiyon, kaskáda vodopádů přepadávajících z útesu a řítících se úzkým hrlem kolem bujné tropické vegetace. Velice oblíbené místo pro korejské novomanžele.
  • JZ část ostrova : nedaleko města Chungmun je další kaskáda vodopádů Chonjaeyon. Dále na západ můžete dojít k jeskyni Sanbangsa. Uvnitř je budhistická hrobka s jezírkem léčivé vody. Nedaleko je mořeské pobřeží vhodné pro pěkné procházky a při troše štěstí můžete spatřit haenyo (ženské potápěčky).
  • pohoří Hallasan : národní park s nejvyšší horou Jižní Koreje. Výstup na vrchol je jednoduchý, pokud ovšem bude otevřen, protože správa parku periodicky zavírá některé stezky kvůli obnovení vegetace. Bohužel jasná vyhlídka na vrchol je řídká, je zde pouze 33 jasných dní v roce. Během zimních měsíců může být vrcholová partie hor pod sněhem.
  • harubang : doslova kamenní dědečci. Z lávových kamenů řezané sochy o velikosti několika centimetrů až několika metrů. Jsou opravdovým symbolem ostrova a nezbytným turistickým suvenýrem. O původu těchto soch se vedou dodnes spory, prapůvodní význam bude patrně falický, později sloužily jako ochránci vesnic. Dnes můžete spatřit již jen několik originálů starých několii století, zejména ve skanzenech jako je Songup.
2 723 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..