Petra – růžové město

 

Nejznámější jordánskou turistickou atrakcí je bezesporu nabateanské město Petra, nacházející se 262 km jižně od Ammánu. Město vzniklo před 2 tisíci lety jako dočasné útočiště nomádských nabateanských Arabů, beduínů, kteří sem přišli ze severu Arabského poloostrova. Usadili se v několika jeskyních a brzy si uvědomili, že toto místo lze velice snadno chránit před nepřáteli. Tak vznikla Petra jako obranné město.
V Petře ještě stále částečně přežívají beduíni. Návštěvníci je mohou vidět, jak se svými koni a velbloudy čekají na zákazníky, kterým mohou nabídnout nezapomenutelný výlet po jejich růžovém městě.

Do areálu se dostanete pěšky (případně na koni, velbloudu) skrz tektonickou průrvu „Siq“. Tato stezka má délku kolem jednoho kilometru, v některých místech budete mít nad sebou skalní útesy přesahující 100 metrů. Na konci se „Siq“ zúží na několik metrů, aby se náhle majestátně před Vámi objevila „Pokladnice“ – el Khazneh, „chrám“ vytesaný do skály. Z celé návštěvy Petry patří k nejsilnějším zážitkům.
El Khazneh patří mezi nejelegantnější antické památky, vytesané ze skály, mající výšku přes 40 metrů a šířku 30 metrů. Ač toto dílo působí dojmem mohutné stavby, ve skutečnosti se spíše jedná o hodně plastický reliéf než o budovu.

Za „Pokladnicí“ se nalézá prostor, kde návštěvník může spatřit stovky budov, chrámy, královské hrobky, větší či menší domy, pohřební komory, kanály dopravující vodu do města, vodní rezervoáry, lázně, obloukové brány, dlážděné silnice. Mezi významné památky patří i římské divadlo pro 3 tisíce návštěvníků. Vše toto je buď vytesáno či postaveno z barevného pískovce.

Petra ale není pouze místem, kde lze nalézt stopy nabateanské civilizace. Asi po 15 minutách jízdy autem můžete dorazit do Beidha a Basta, kde jsou 8000 let staré vykopávky vesnic z doby kamenné. Mimo to je možné navštívit ruiny osady biblických Edomitů či se projít zbytky římské pevnosti v Udruhu.

5 643 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..