Údolí Ihlara

 

údolí IhlaraKappadocie, oblast východně od Ankary, bývala kdysi centrem chetitské říše. Z geografického hlediska můžeme říci, že jí ohraničují města Ankara, Sivas, Konya a Malatya. Čistě z turistického hlediska bývá vnímána jako region kolem údolí Göreme. Dnes patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa s relativně dobrou infrastrukturou. Z Istanbulu sem odjíždí každý den několik autobusů, v místě si můžete vybrat z ubytování několika kategorií, řada restaurací Vám nabídne stravu jak tureckou, tak i evropskou. Po okolí můžete dělat pěší výlety, povozit se na kole či motocyklu či dokonce zhlédnout na fantastickou krajinu z výšky z balonu. Toto vše ovšem zároveň znamená, že nemůžete očekávat panenskou krajinu, kde se budete z krásy okolí kochat nerušeni ostatními turisty. Samozřejmě že přecpáno není všude a pokud vyrazíte trochu stranou, zbavíte se organizovaných skupin turistů. Nicméně nejlepší místa bývají v sezóně značně plná.

Pokud chcete navštívit oblast Kappadocie a vyhnout se přitom davům turistů, může se Vám to podařit, pokud se rozhodnete navštívit údolí Ihlara. Nachází se 45 km jihovýchodně od města Aksaray. V okolní rovinaté a vyprahlé krajině působí hluboko zařízlé údolí jako malý ráj. Tento útvar hluboký až 150 metrů byl pochopitelně vytvořen erozí říčky Melendiz. Údolí je dlouhé 16 km, na severní straně ohraničené vesnicí Selime, na jihu Ihlarou, uprostřed se nachází vesnice Belisirma.

Z turistického střediska Göreme se sem nejsnadněji dostanete cestou přes města Nevşehir a Aksaray. Odtud jezdí několikrát denně autobus přes vesnici Selime. Na pokraji vesnice se nachází stará osmanská hrobka, naproti ní je „Klášter“, veliký kus skály s vydlabanými místnostmi, jeskyněmi a propojovacími chodbami. Místní Vám mohou tvrdit, že zde byli natáčeny Hvězdné války, což s realitou nemá moc společného. Za prohlídku místo ale určitě stojí. U silnice stojí několik restaurací, kde se před cestou můžete občerstvit.
Za vesnicí se rozkládají vinohrady, brzy se ale cesta vinoucí se podél říčky zanoří pod okolní terén. Kolem jsou pečlivě udržovaná políčka, která jsou obehnána vysokými topoly. Ty vrhají stíny a pomáhají chránit plodiny před spalujícím žárem. Při svém putování budete mít šanci spatřit místní obyvatele obhospodařovat pole, pást ovce nebo dokonce rybařit. Uprostřed údolí, před vesnicí Belisirma se nacházejí dokonce podél říčky vzrostlé vrby, kterými by nepohrdl jediný vodník. Okolní louky lze s úspěchem využít pro kempování. Kdo nemá potřebné vybavení, může dojít až do vesnice, kde se dá najít ubytování.
Samotná vesnice Belisirma stojí za zastávku a prohlídku. Přestože zde turisté nejsou vzácností, na její tváři se to dosud výrazněji neprojevilo. Hned za vesnicí se nacházejí první významné skalní chrámy. Celé údolí bylo kdysi velmi oblíbeným místem byzantinských mnichů. Ti zde po vzoru starších tesaných chrámů v údolí Göreme vytvořili desítky chrámů, některé z nich mají dosud dobře zachované fresky. Pokud nechcete strávit v údolí řadu dní, zkuste navštívit alespoň nejvýznamnější kostely:

  • Kostel Yilanli (Hadí) – má tvar dlouhého kříže, na západní straně se nalézá prázdný hrob. Můžete zde spatřit fresku ukazující sv. Michala vážícího dobré a špatné skutky. Freska vedle znázorňuje hříšníky propletené hadími těly. Za zmínku stojí i Poslední večeře a panna Marie se svatými.
  • Kostel Agac Alti je starší než většina ostatních, přesto řada obrazů se uchovala v dobrém stavu. Nejvýznamnější je Daniel mezi dvěma lvy naproti vchodu a drak na stropě.
  • Kostel Kirk Dam Alti také obsahuje fresky výjevů z bible, mimo jiné i zavraždění sv. Zachariáše.

Tato část údolí je turisticky více exponována. Turistické kanceláře vozí zájezdy na hranu údolí, odkud jr možné po zbudovaném schodišti sestoupit dolu ke klášterům. Pokud se ale vydáte prozkoumat vzdálenější místa, patrně potkáte jen málo lidí.
Cesta dále pokračuje proti proudu potoka až do vesnice Ihlara. Zde je možné se občerstvit či případně najít ubytování. Jezdí odtud i několik autobusů. Jako nejvýhodnější trasa zpět je cesta přes město Derynkuyu, známé svým podzemním městem. S největší pravděpodobností se tam ale budete muset dostat za pomoci autostopu, což ovšem i přes malou frekvenci aut je relativně snadné. V údolí Ihlara můžete strávit pouze několik hodin prohlídkou některých kostelů. Daleko zajímavější se ale jeví procházka celým údolím. Nádherné okolí bude bezplatným bonusem ke krásným freskám, na které byste se v Göreme museli tísnit s davem turistů.

4 002 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..