Co vidět v Barceloně

 

Každé větší město má ve svém repertoáru položky, kterými se chlubí před ostatními konkurenčními městy a zdůrazňuje tím svojí jedinečnost či dokonce nadřazenost. O Barceloně to platí jednoznačně. Poloha na mořském pobřeží dává jasné body navíc, protože kdo by se v létě nechtěl vykoupat, aniž by musel daleko hledat použitelné pláže. Pro fotbalové maniaky není možné odpustit si návštěvu stadionu jistého podřadného klubu, který se ve svém názvu přímo chlubí jménem města. Barcelona má ale co nabídnout nejen neplavcům či zapřisáhlým odpůrcům fotbalu. Milovníci architektury mohou jásat nad neopakovatelnými výtvory jistého Antonína. A komu láska prochází zejména zažívacím traktem, nebude zklamán ani zde.

Barcelona – pohled na město z Parku Güell

Plaza de Cataluna

Berte toto náměstí jako pomyslný střed města, z kterého se můžete vydat jakýmkoliv směrem a vždy narazíte na něco, co je vypíchnuté v turistických bedekrech. Budete-li bydlet nedaleko tohoto místa, máte jistotu, že hodně z barcelonských zajímavých míst budete mít v pěší vzdálenosti. Do vzdálenějších destinací se odtud můžete vydat metrem, autobusy, vyhlídkovými autobusy a ani na vlakové nádraží na Passeig de Grácia to není daleko.

La Rambla

Široký bulvár vedoucí z Katalánského náměstí jižním směrem k mořskému pobřeží. Nachází se tu hodně stánků s turistickými cetkami, ale i květinami. Také se tu vyskytují pouliční umělci, kteří čekají za svůj výkon od turistů nějakou tu minci na přežití. Uprostřed bulváru po pravé straně při cestě k moři je tržnice La Boqueria. Pochopitelně velký magnet pro turisty, ale svým sortimentem je určena i pro domácí, protože kolik turistů by si koupilo například čerstvé ryby, že. Stojí určitě za zhlédnutí a ochutnání nějaké té laskominy, je jich tu více než dost. La Rambla je u moře zakončena kruhovým objezdem, uprostřed kterého je pomník Kryštofa Kolumba. Právě z Barcelony se vydal na cestu do Indie, ale do cesty se mu připletla Amerika.

Tržnice La Boqueria nacházející se hned vedle slavné La Rambla

Gotická čtvrť

Pokud půjdete po La Rambla dolů k moři, po vaší levé ruce se bude rozkládat Gotická čtvrť (Barri Gòtic). Kdo si potrpí na vše, z čeho čiší historie včetně architektury, ten zde bude nadšen. Půdorys města se od svého vzniku (13.-15.století) výrazně nezměnil. Úžasné křivolaké uličky, kde si všimnete, že ulice nemají chodníky, jen vozovku, která je ale tak úzká, že se sem žádná auta nedostanou (pro jistotu jsou někde i patníky). Uličky jsou pospojované průchody, malými náměstími, podél kterých jsou starobylé kostely, z nich neslavnější je asi katedrála svaté Eulálie.

Vánoční trhy na náměstí před katedrálou sv. Eulálie v Gotické čtvrti

El Raval

Tato čtvrť se nachází na opačné straně La Rambly než Gotická čtvrť (bude tedy po vaší pravé ruce při cestě k moři). Místní tuto oblast také nazývají Barri xines (čínská čtvrť), takže je jasné, že tu potkáte spoustu Asiatů, nejen Číňanů. A kromě nich také dost lehkých slečen. Ale už to prý není to, co to bývalo. Tak to berte jako takovou veselou čtvrť se spoustou barů a kultury.

Antoni Gaudi

Významný katalánský architekt, jehož většina staveb se nachází v Barceloně. Mezi nejvýznamnější patří Sagrada Família, jež se začala stavět v roce 1882 a stále není hotova. V současnosti se mluví o roce 2026, kdy bude ke stému výročí Gaudího smrti dokončena. Jenže podobných termínů již bylo více. K vidění jsou i nádherné obytné stavby Casa Batlló, která má přístupné první patro. Fasáda je v noci nasvěcována měnícími se barvami a z horní části se na kolemjdoucí snáší proud bublin s velkého bublifuku. Casa Milà je další obytnou budovou, kde můžete navštívit střechu a horní dvě podlaží včetně interiéru velkého bytu. V Barceloně je k vidění mnohem více Gaudího staveb, za zmínku stojí jistě i Parc Güell, kde mělo být původně postaveno na 60 obytných domů. To se ale Gaudímu lehce vymklo z ruky, nakonec postavil vilu jen pro svého mecenáše a sebe. Čas ale jeho záměr docenil, protože turistů je zde více než dost.

Park Güell

Montjuic

Snad nebudu popotahován za přirovnání s pražským Petřínem. Prostě kopec nad přístavem, na který z něho vede lanovka. Hlavně relaxační centrum, muzea (např. Joan Miró), sportoviště, botanické zahrady, zpívající fontána. Je tu stadion, kde se v roce 1992 konala Olympiáda.

Přístav a pláže

Na konci La Rambly na vás čeká přístav a hned vedle Barceloneta, původem rybářská vesnice se spoustou malých barů a restaurací. A protože to byla rybářská vesnice, tak dá rozum, že tu taky musí být moře a pláže. V létě to tak na koupání není daleko. Je tu promenáda, restaurace, písek i sprchy. V přístavu Port Vell je zaparkovaných spousta jachet a také obchodní středisko a mořské akvárium. Zajímavé je také Námořní muzeum s krásnými modely plavidel.

Barceloneta

FC Barcelona a stadion Camp NOU

Pro někoho povinná zastávka na úrovni návštěvy Vatikánu. Největší fotbalový stadion v Evropě. Kdo má tu potřebu, bude zde do sytosti obsloužen v muzeu a obchodech.

Barcelona je nádherné město, a ač má dva miliony obyvatel, ani vám to tak nepřijde. Uchvátila nás i architektura v širším centru. Každý návštěvník zde bude mít šanci najít si to, co ho zajímá, a myslím, že si na konci řekne, že jedna návštěva nestačí a bude jí chtít zopakovat.

3 431 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Gotická čtvrť v Barceloně (video) -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..