Co vidět v Darmstadtu

 

Darmstadt nepatří mezi velkoměsta, je to čtvrté největší město spolkové země Hesensko. I přesto má za sebou bohatou historii a přítomnost. Hodně zajímavých míst je soustředěno kolem centra města a dá se pohodlně obejít pěšky během dvouhodinové procházky.

Luisenplatz: Heidas, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luisenplatz.jpg

Luisenplatz

Přímo v centru města se nachází Luisenplatz. Architekt Georg Moller postavil v roce 1844 39m vysoký Ludwigův sloup na počest prvního velkovévody Ludewiga I. Na severní straně náměstí se nachází budova soudu.

Hesenské státní muzeum

Muzeum bylo postaveno Alfredem Messelem v roce 1902 a zahrnuje značně různorodé sbírky počínaje dějinami umění, kulturní historií, geologií, paleontologií nebo zoologií. Řadí se tím k jedněm z mála muzeí na světě, které jsou tak univerzálně zaměřené.

Herrngarten

Místo bylo založeno jako zahrada již v pozdním 16.století. Na anglickou krajinářskou zahradu bylo přeměněno roku 1766 landkraběnkou Karolínou. V severovýchodní části se nachází krásná geometrická rokoková zahrada prince Jiřího.

Sbírka porcelánu

V návaznosti na Herrngarten se nachází palác prince Jiřího, kde v roce 1907 vzniklo muzeum velkovévody Ernsta Ludwiga. Obsahuje sbírku vzácných kousků z Hessesko-darmstadtské továrny Kelsterbach a z ruské továrny v Petrohradu.

Technická univerzita

V roce 1836 zde byla založena Vyšší obchodní škola, která se později změnila na Polytechniku. Ve městě existují ještě dvě další vysoké školu, dohromady mají na 30 tisíc studentů.

Representační palác, Bílá věž a Obchodní náměstí

Jen přes ulici od Hesenského státního muzea se nachází starý renesanční palác postavený na začátku 18.století.V jedné z budov se nachází sbírka ukazující historii landkraběcí rodiny. Nedaleká Bílá věž tvoří výrazný orientační bod středu města. Původně sloužila jako rohová věž obranného městského opevnění. Dnes se zde nachází galerie místního fotoklubu.  Jižním směrem od paláce se nalézá Obchodní náměstí. Toto místo sloužilo obchodní výměně již od 14.století. Na náměstí je i stará radnice z konce 16.století.

Mathildenhohe: Heidas
https://commons.wikimedia.org

Městský kostel

Jižním směrem od staré radnice narazíte na Městský kostel, jehož počátky lze vysledovat až do 14.století. Landkrabě Georg I. si ho vybral jako místo uložení ostatků svého rodu. Své první ženě zde nechal postavil 9 metrů vysoký alabastrový epitaf

Latinská škola a Staré městské muzeum

Obě stavby se nalézají východně od Městského kostela. V latinské škole se připravovali děti s landkraběcí rodiny na další studia na univerzitě. Staré městské muzeum je umístěno v obranné věži bývalého městského opevnění. Ve druhém patře je model staré podoby Darmstadtu.

Mathildenhöhe

Toto místo se nachází východním směrem od centra a rozhodně stojí za návštěvu. Na samém konci 19.století velkovévoda Ernst Ludwig pozval do Darmstadu sedm umělců, čímž byla založena tradice umělecké kolonie. Postupně se zde uskutečnily čtyři významné umělecké výstavy, kde tito umělci ukázali svoje představy nového životního a pracovního stylu nastupujícího 20.století. Domy umělců byly uchovány a postupně přeměněny v muzeum. V roce 1908 zde byla vybudována Výstavní hala. Landkraběcí rodina byla spřízněna sňatkem s ruskými Romanovci, proto zde v roce 1899 byla zbudována Ruská kaple podle designu petrohradského architekta Louise Benoise

Waldspirale: Heidas, https://commons.wikimedia.org

Waldspirale

Významný architektonický počin ve městě nastal v roce 2000, kdy byla postavena budova Waldspirale, nepřehlédnutelná budova na základě designu architekta Friedensreicha Hundertwassera. Venkovní prostory jsou otevřené pro veřejnost. Poslední stavba tohoto autora byla postavena v Magdeburgu a můžete si o ní přečíst zde.

2 329 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..