Curych

 

curych1Curych není hlavním městem Švýcarska (což si někteří myslí), ale prvenství ve velikosti mu nelze upřít. V městě samotném žije kolem 400 tisíc lidí, v širší aglomeraci je to přes milion obyvatel.

Curych leží na severu Švýcarska u Curyšského jezera. Z něho vytéká řeka Limmat, která poté městem protéká. Město je proslulé jako kulturení a finanční centrum. Kulturně dalo vzniknout dadaismu, finančně umožňuje žít řadě lidí, kteří se tím ale asi moc nechlubí. Že je to bohaté město poznáte snadno podle výrazně vysoké koncentrace drahých aut typu Porsche nebo Ferrari v ulicích města.

V Curychu se žije celkem pěkně, má to ale jeden háček. Je dobré, abyste zde bydleli a měli slušné zaměstnání. Pro turisty je tu celkem draho a to i pro lidi se západní Evropy. Ale i přesto sem mířily zástupy cizinců, mezi nimi i slavná jména jako je Albert Einstein, Thomas Mann nebo Vladimír Iljič Lenin (ten odsud měl v roce 1917 vyjíždět známým zapečetětým vlakem – který prý ve skutečnosti vůbec zapečetěný nebyl – do Petrohradu). Také hodně Čechů zde našlo působiště po roce 1968.

curych2V Curychu není mnoho výrazných turistických lákadel, za zmíňku ale stojí místní kostely, většina z nich je protestantských. Velice výrazný je kostel sv. Petra, který má na věži devět metrů veliké hodiny (největší věžové hodiny v Evropě). Známý je také Fraumünster (pochází z 9. století) pro své vitráže, které vytvořil Marc Chagall. Vstup do kostela je volný. Grossmünster je románský kostel, jehož jádro prý pochází z kostela, který založil Karel Veliký. Za zmínku ještě stojí řada muzeí, např.  Muzeum umění (Kunsthaus) nebo Švýcarské národní muzeum (Landesmuseum)

Curych má klasické pevninské podnebí se čtyřmi ročními obdobími. Nejteplejší měsíc je červenec (průměrná nejvyšší teplota kolem 24 °C.  Nejchladněji je v lednu a prosinci, kdy se ale průměrná nejvyšší teplota stále drží nad bodem mrazu (2-3 °C). Nejvíce srážek spadne v období od října do ledna.

 

2 973 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..