Doprava v Berlíně

 

Berlín je kouzelné město, kde stojí za to strávit několik dní. Je to zároveň město veliké, takže s největší pravděpodobností se po něm nezvládnete pohybovat jen za pomoci svého pohybového ústrojí. Ve městě naleznete tramvaje, autobusy, podzemní dráhu zvanou U-Bahn a nadzemní dráhu pro změnu S-Bahn.

Pokud plánujete, že se za den několikrát přesunete z místa na místo, asi nejlépe uděláte, pokud si koupíte jízdenku na celý den (její platnost končí následující den ve tři hodiny ráno). V květnu 2005 tato jízdenka stála 5,6 €. Zdá se to hodně, ale když uvážíte, že jednotlivá jízda (na dvě pásma, platnost 2 hodiny) stojí 2 €, už se vám to nebude zdát tak mnoho. Lístek na krátké tratě (3 stanice U/S Bahn, 6 stanic autobusem nebo tramvají) vás bude stát 1,25 €. Existuje i skupinový lístek pro 5 lidí. Při vícedenní návštěvě se informujte na City Tour Card, která umožňuje cestovat po celém Berlíně dva nebo tři dny. Pro rodiny se zase vyplatí Berlin Welcome Card, která umožní cestování dospělému s až třemi dětmi. A pokud bude vaše návštěva opravdu delší, ptejte se na sedmi denní lístek. Více informací naleznete na http://www.bvg.de

Cestování po Berlíně veřejnou dopravou je celkem pohodlné, na zastávkách autobusů jste dokonce v centru informováni, za jak dlouho přijede váš autobus. Mezi populární linky patří autobusy č. 100 a 200, které vás dopraví k významným pamětihodnostem.. Pro ty, kteří nechtějí použít „standardní“ autobusovou linku je možno doporučit vyhlídkové autobusy turistických kanceláří. Z autobusu můžete během dne vystoupit na jakékoliv zastávce a pokračovat později, aniž by vaše jízdenka pozbyla platnosti. Cena se pohybuje kolem 20 €.

Pochopitelně můžete využít i taxíky, pokud jsou volné, svítí nápis „leer“. Za krátkou trasu do 2 km či 5 minut zaplatíte paušál 2,5 €, jinak stojí kilometr 1,20 €. V Berlíně existují i velotaxíky, nádherné hightech vozítka. Jezdí se po několika trasách a kilometr prý stojí kolem 1 eura.

Po městě se můžete pohybovat i autem, ale v centru budete mít problémy s parkováním. Za hodinu zaplatíte i 2 €. I celodenní parkování v centru není úplně nejlevnější, počítejte s cenou kolem 15 €. Je možné ovšem auto zaparkovat v bližším okolí a do centra dojet S nebo U Bahnem.

Až pojedete berlínským metrem, zkuste si představit, že za doby berlínské zdi bylo pochopitelně rozděleno i ono. Některé „východoberlínské“ linky jezdily pod západním Berlínem, kde byly uzavřené stanice, aby se obloukem zase vrátily do východního světa, kde se dalo vystoupit.

4 970 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..