Monte San Savino

 

Toskánsko patří mezi malebná zákoutí Itálie. Pokud se někdy budete řítit po dálnici A1 spojující Florencii a Řím, nezapomeňte si udělat přestávku. Nejen bezpečnostní, ale i kochací. Jižně od města Arezzo se západně od dálnice nalézá městečko Monte San Savino. Přesně toto místo si můžete vybrat jako svůj cíl pro odpočinek.

Méně než desetitisícové město se rozkládá kolem pohorku s nadmořskou výškou přes 300 metrů. Monte San Savino patří mezi nejstarší osídlení v Toskánsku. Datuje se k 12.století, ale trvalo ještě další století, než se ustavila politická, sociální a kulturní centra v oblasti. Historické jádro města se nalézá na kopci, většina dnešních městských aktivit se spíše odehrává pod ním. Jako návštěvníka vás ale bude spíše zajímat pahorek, kde naleznete historické domy, restaurace a případně i hotel k přespání. Na křižovatce hlavních cest corso Sangallo a Via della Misericordia naleznete farní kostel v románském slohu ze 12.století (pochopitelně postaven byl na místě ještě mnohem staršího kostela z 6.století). Asi 2 km od města se pak nalézá další významná církevní stavba – Santuario di Santa Maria delle Vertighe. V roce 1964 papež Pavel VI jmenoval tento svatostánek patronem nedaleké dálnice. Nezapomeňte, jste v Itálii. Stavba s výraznou hranolovitou věží stojí za návštěvu, místo je mezi místními hodně oblíbené. Nezapomeňte ani na krásný středověký Chiesa di Sant’Agostino se zrekonstruovanými freskami a okny.

Ve městě se nalézá celá řada paláců a jiných honosných staveb. Můžeme jmenovat třeba Tavernesiánský palác, bývalý konvent sv. Kláry nebo Galettiho palác – první renesanční budovu ve městě. V Monte San Savino můžete najít krásné zrekonstruované divadlo s ložemi, které se dnes používá jako kino. Můžete obdivovat i nádherný pretoriánský palác s věží či Cassero pevnost.

Za návštěvu stojí i vesnice Gargonza vzdálená 7 km od Monte San Savino. Gargonza se nalézá na vršku kopce chráněná silnou zdí. Zámek je v soukromých rukách, ale není problém si ho pronajmout třeba na svatbu. No řekněte – nezní to romanticky – svatba v Toskánsku?

1 813 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..