Mořské akvárium v bývalé pevnosti Fort Verudela, nová atrakce istrijské Puly

 

Pula je nejvýznamnější město Istrie. Většina turistů nevynechá návštěvu zrekonstruovaného amfiteátru pocházejícího z 1. st. n.l. či dalších památek z římského období. Částečně k historii města se váže i další zajímavá stavba nalézající se 3 km od centra, stará vojenská pevnost Fort Verudela, která byla přestavěna na mořské akvárium. Její návštěvou můžete ideálně spojit vaše jak historické, tak i biologické zájmy.

Habsburská monarchie se dlouhodobě snažila získat přístup k moři. V roce 1853 se Pula stala hlavním válečným přístavem mocnářství. Takové místo musí být řádně vojensky chráněno. Proto i Vídeň trochu se zpožděním mezi lety 1882 a 1886 staví pevnost, která se začlenila do městského opevnění. Zmíněná pevnost je postavena na poloostrově Verudela a měla bránit město před nepřáteli z moře. Byla postavena 31 metrů nad mořem tradičními stavebními technikami za pomoci kamenných bloků, cihel a armovaného betonu v podobě téměř symetrického pětiúhelníku. Kasárna byla umístěna v přízemí a v prvním patře. Bydlelo zde 120 vojáků, čtyři policisté a také velitel pevnosti. V pevnosti byla i telefonní ústředna, sklad uhlí a munice, strojovny. Souběžně s pevností vznikla nedaleko i baterie San Giovanni, která s Fort Verudela tvořila jedinečnou obrannou pevnost. Pevnost byla pod velením Rakouska-Uherska až do roku 1918. Od roku 1918 do roku 1943 byla pod italskou vládou, během které ztratila na svém vojenském významu. Italové z pevnosti vymontovali všechno kovové včetně impozantních děl a roztavili to. Zbývající léta do konce II.sv. války byla pevnost pod německou vládou. Po vládce vše připadlo Jugoslávii, ale armáda zd zůstala jen dvě léta.  Pevnost postupně přešla pod město. Postupně zde byl otevřen obchod se suvenýry, holičství a restaurace a vše zakončila diskotéka „Club 33“. Od osmdesátých let vše začalo chátrat.

Na počátku 21.století byla pevnost jmenována kulturní památkou. Přerod pevnosti v mořské akvárium započalo v roce 2002. Do přízemí, prvního patra a příkopu bylo nainstalováno 60 nádrží s objemem od 200 do 40.000 litrů mořské vody, ve kterých se nachází 55 druhů ryb a 90 druhů bezobratlých. Na ploše 2000 m2 se nacházejí akvária s rybami z Jaderského a Středozemního moře. Jsou tu tropické, ale i sladkovodní ryby z evropských řek a jezer. V pevnosti od roku 2006 funguje záchranná stanice pro mořské želvy jako první svého druhu ve východním Jadranu.

V centrální části pevnosti je nádrž o velikosti 300 m3 pro žraloky. V přízemí se nachází flora a fauna ze severního Jadranu. V severozápadní části pevnosti je výstava evoluce s živými fosiliemi a plazy. V jihovýchodní části pevnosti jsou ryby z evropských řek a jezer. V prvním patře je umístěna flora a fauna z jižního Jadranu a Středomoří. Jsou tu nádrže s tropickými rybami. Jedno z nich je udělané tak, abyste tam nalezli hlavní hrdiny z filmu Hledá se Nemo. Kousek vedle jsou akvária s mořskými koníky a ve vedlejší místnosti jsou medůzy. V jedné z místností jsou umístěny poraněné mořské želvy ze záchranné mořské stanice. Každý rok stanice zachrání kolem deseti želv hlavatých, které žijí v Jadranu a patří mezi ohrožené druhy. V prvním patře je i biologická a mořská laboratoř. Během letní sezony v nich probíhají demonstrace (v úterý a ve čtvrtek od 11 do 12h). Ještě můžete být přítomni krmení, které probíhá od pondělí do pátku (od 12-13h). Naleznete tu i nádrž, v které jsou živočichové, kterých se můžete přímo dotknout (např. hvězdice, ježovka a další). Uvidíte tu nádrže, ve kterých jsou ryby, které dokáží dokonale splynout se dnem.

Akvárium je otevřené celoročně, přes léto až do desáté večer, přes zimu jen do čtvrté. Vstupenka pro dospělé stojí 60 kun, děti (7-18 let), studenti a senioři zaplatí 50 kun, mladší děti (3-7 let) 30 kun, zadarmo jsou jenom děti mladší 3let. A kartou tady nezaplatíte. Vstupné pro rodinu je tak poměrně vysoké, ale je to dáno tím, že akvárium má příjmy jen ze vstupenek. Na prohlídku si vyhraďte alespoň dvě hodiny.

6 416 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..