Bamberk

 

Bamberk-StMichaelPrvní poznatky o Bamberku pocházejí z období doby sv. Václava, kdy byl zmiňován hrad patřící Babenberkům. Ale je pravděpodobné, že vlastní osídlení bude ještě starší, z keltského období. V období stěhování národů tuto oblast osídlili Slované, později ale byli vytlačeni Germány. Do českého povědomí se město ale dostalo zejména v souvislosti s aférou Miloše Zemana, který do Bamberku jezdil jednat s Čechošvýcarem Janem Vízkem  (dle náznaků to vypadá, že Vízek chtěl dosadit do vlády své lidi výměnou za peníze a kompromitující materiály na ODS a ODA. Jako obvykle vše skončilo zamlžené). Město leží na řece Regnitz a nachází se asi 100 km západně od českých hranic a má asi 70.000 obyvatel.

Město se rozkládá na sedmi pahorcích, snad proto je také občas nazýváno „Franckým Římem“. Jsou tu ale i jiná italská pojmenování, hezkým domkům u břehu řeky se říká „Malé Benátky“.  Vedle zmíněné řeky Regnitz prochází městem i říční kanál (Mohan-Dunaj), který ve městě společně s řekou vytváří dlouhý ostrov. Před vodu vede most, na kterém se nachází turistická lahůdka Staré radnice. Pochází ze 14.století, kdy měšťané tuto budovu postavili na pomezí mezi biskupským a městským územím. Existuje pěkná historka,která zdůvodňuje,proč radnice stojí na ostrově. Biskup odmítl dát na stavbu své pozemky a tak měšťanům nezbylo nic jiného, že zatlouci do řeky kůly, na kterých udělali umělý ostrov pro stavbu. Radnice byla postupně přestavována a svojí současnou barokní podobu získala v polovině 18.století. Z mostu u radnice je pěkná vyhlídka na již zmiňované Malé Benátky, soubor nádherných hrázděných domů, kdysi obydlí rybářů a řemeslníků.

Bamberk_DomZa řekou začíná biskupská část města. Na Domplatz se nachází významná památka císařského dómu ze 13.století. Jde o stavbu se čtyřmi věžemi, vnitřní interiér je v gotickém slohu. Nachází se zde také známá jezdecká socha bamberského rytíře. Dodnes se vede debata, koho socha představuje. Někdo mluví o ideálu rytíře, jiní zase o uherském králi sv. Štěpánu I. Významnou dominantou města je vrch Michaelsberg s nedalekým klášterem a kostelem sv. Michaela.

Bamberk je také proslaven výrobou piva, ne nadarmo se nalézáme v Bavorsku. Ve městě se vyrábí přes padesát druhů piva v osmi pivovarech, což je velice slušný výsledek na takové menší město. A odpovídá tomu i spotřeba piva, která je zde prý na hlavu větší než 200 litrů za rok. A to hlav včetně nezletilých, ba přímo i ještě kojených. Nejde ale jen o objem, Bamberk je proslulý i výrobou tzv. „nakuřovaného piva“, které se vyrábí jiř 400 let. Je prý tak trochu uzené, prostě nakouřené (namočený ječmen se sušil u otevřeného ohně).

Bamberk rozhodně stojí za návštěvu i v období adventním. Něměcko je kolébkou vánočních trhů. Nedaleko Rdnice můžeme v prosinci najít trhy s řemeslnými výrobky a vánočními pochoutkami. Je to sem sice dál než do tradičních Dráždan, ale zážitek je to jistě větší.

 

6 157 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..