Parlament v Budapešti

 

Budapest_parlamentMezi nejznámější maďarské stavby zcela jednoznačně patří budova parlamentu v Budapešti známá jako Országház, nebo-li Republikový dům. Dnešní Budapešť vznikla v roce 1873 spojením tří měst, které se rozkládaly kolem Dunaje. Názvy těchto míst daly dnešní pojmenování hlavního města – český Budín je maďarská Buda, pak šlo o Starý Budín a Pešť. Takto nově vzniklé město hledalo dostatečně honosnou stavbu, která by mohla dobře reprezentovat vládu. Ani v 19. století se ale nedaly věci moc uspěchat (vzpomeňte na stavbu Národního Divadla v Praze) a tak se začalo nejdříve s výběrovým řízením, které bylo pojato mezinárodně, nicméně zvítězil domácí architekt Imre Budapest_parlament5Steindl (neúspěšné projekty byly použity pro stavbu Ministerstva zemědělství a Etnografického muzea). Se samotnou stavbou se započalo v roce 1885. Slavnostní otevření se uskutečnilo o 11 let později, ale plně byl Parlament dokončen až v roce 1904. Takže zase tak daleko od průběhu stavby pražského národního Divadla nejsme.
Na levém břehu Dunaje se nakonec objevila opravdu nepřehlédnutelná stavba. Budova o délce 268 metrů, šířce 123 metrů a s kupolí do výšky 96 metrů (toto číslo není náhodné, má v sobě ukrytou část z letopočtu, kdy Maďarové dorazili na své nynější území. Psal se rok 896 n.l.). Výšku kopule nesmí v centrální Budapešti převýšit žádná jiná stavba. Stejné výšky ještě dosahuje bazilika sv. Štěpána. Již prostý pohled na Parlament vám vnukne myšlenku, že se pan architekt asi inspiroval v Londýně stavbou House of Parlament. Budova je koncipována převážně v novogotickém stylu zvnějšku, uvnitř je převážně styl novorenesanční a novobarokní. Uvnitř se nachází 691 místností, 10 nádvoří a projít můžeme 27 branami a použít 29 schodišť. Vnější výzdoba je pochopitelně zaměřena na maďarské dějiny, kde národní hrdinové a vladaři jsou vyobrazeny v 88 plastikách, celkově je zde soch hodně přes dvě stě. Na stavbu prý padlo 40 milionů cihel, půl milionů opracovaných kamenů a dokonce i 40 kg zlata.
Budapest_parlament2V Parlamentu se schází 368 poslanců Národního shromáždění, své sídlo zde má i prezident a vláda. Hlavní fasáda budovy je směřována k řece, hlavní vchod je ale z náměstí před budovou. Po vstupu do budovy návštěvníky okamžitě upoutá velké monumentální schodiště, fresky na stropě a spatřit můžete i bustu architekta. Mezi nejkrásnější prostory patří centrální hala s dvěma pobočnými zasedacími místnostmi. Maďarský parlament je ale jednokomorový a setkává se v dolní sněmovně, takže sál pro horní sněmovnu se používá pro konference a ukazuje se návštěvníkům. Od roku 2000 se pak návštěvníkům ukazují i maďarské korunovační klenoty a řada jiných relikvií.
Budapest_parlament3Do parlamentu se vchází z náměstí Kossuth Lajos tér, kam můžete dojet i metrem a vystoupit ve stanici shodného jména. Ale ještě lepší je procházka podél Dunaje, pro fotografy je pochopitelně nejlepší fotit z protějšího břehu. Budovu parlamentu je možné navštívit. Od července 2014 se do budovy vchází přes návštěvnické centrum na konci ulice Balassi Bálint (hned vedle Parlamentu). Otevřeno je každý den od 8h do 18h v létě, přes zimní sezonu jen do 16h. Plná cena je 4000 forinthů, ale občané EU platí jen polovinu, studenti mají slevu, děti pod 6 let zdarma. Prohlídky se konají několikrát denně, v různých jazycích, čeština ale mezi nimi není. Do Parlamentu nebudete vpuštěni s velkými taškami (o zbraních ani nemluvě) a není tam šatna!

8 259 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Co vidět v Budapešti | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..