Primošten

 

primosten1Primošten je nádherné městečko ležící mezi Šibenikem a Splitem. Ostrov byl usídlen už v pravěku, moderní populace pochází z bosenských běženců prchajícími před Turky. Ostrov byl s pevninou spojen mostem a od roku 1564 nese název Primošten. Jméno pochází od slova „přemostit“. Dnes je ostrov spojen s pevninou pevným náspem, po kterém vede silnice. Celý ostrov je zastavěn, nejvýraznější dominanta na vyvýšeném návrší je kostel sv. Jiří z 15. století, roku 1760 byl rozšířen a získal svojí dnešní barokní podobu. Jádro starého města je plné úzkých uliček. Přestože na ostrově je řada hotelů, většina ubytovacích kapacit leží na pevnině, zejména na poloostrově Raduča. Zde jsou dostupné vodní sporty jako je jachting, potápění, windsurfing ale i ostatní aktivity, jako je plážový volejbal, tenis, stolní tenis, volejbal, bowling, kuželky či minigolf.

primostenOkolí Primoštenu je známé pro své oblázkové pláže, divoké skály a vysoké útesy padající přímo do moře. Pláž Malá Raduča byla vyhlášena mezi deseti nejlepšími v Chorvatsku. Místo je také proslulé vinicemi, dobrým červeným vínem Babić.Zdejší malé vinice jsou ohraničené zídkami z lomového kamene, které chrání vinnou révu před špatným počasím. Fotografie těchto vinohradů je dokonce vystaveno v hale Spojených národů v New Yorku. V okolí Primoštenu se nachází spousta kamenných domů, řada z nich je již opuštěných, protože místní utíkají od lopotné obživy spojené s vinohrady a chováním dobytka. V blízké vzdálenosti jsou krásná městečka Trogir (32 km) a Šibenik (28 km). Pěkný výlet je také k vodopádům na řece Krka (15 km).

 

3 632 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..