Provensálská vesnice Moustiers Sainte-Marie

 

moustiers2Provensálská vesnice Moustiers Sainte-Marie leží jen pár kilometrů od jezera Lac de Sainte-Croix. Jméno Moustiers pochází ze slova monasterium, protože mniši se usadili ve zdejších jeskyních už v 5. století. Jako ve většině místních vesniček je zde spousta úzkých uliček, nádherných domů, barevných okenic. Ale něco je tu přeci jen navíc. Vesnicí protéká potok, který přímo uprostřed vesnice padá do hlubiny a tvoří tak fantastický vodopád nad kterým se klene kamenný most.

Hned vedle náměstí je kostel Notre-Dame s vysokou hranolovitou věží. Barevná vitrážová okna nepropouštějí dovnitř mnoho světla. Ale tak by to asi mělo být. Nad vesnicí mezi špičkami dvou skal je natažený řetěz 227 metrů dlouhý s upevněnou hvězdou uprostřed – výrazem díků jednoho z účastníků křižácké výpravy za šťastný návrat. Pokud půjdete z vesnice směrem ke hvězdě, vaše cesta začne stoupat příkře vzhůru křížovou cestou se 14 zastaveními až k poutní kapli Notre-Dame-de-Beauvoir ze 13. století.

moustiers1Moustiers Sainte-Marie je proslavená hlavně výrobou keramiky s bílou glazurou, tzv. fajánsí. Již před více než třemi stoletími se místní keramika dostávala až na stoly vysoké šlechty. Dnešní výrobky si zde pochopitelně můžete zakoupit, pokud se chcete o keramice dozvědět více, navštivte místní muzeum.

Když budete mít štěstí, zažije i místní blešák. Koná se hned vedle náměstí u kostela Notre-Dame. Ceny jsou více než mírné, desítky centů, maximálně pár eur. Tohle nikdo nemůže dělat na výdělek. Lidé se spíše chtějí zbavit nepotřebných věcí, ale je jim líto je nadobro sprovodit ze světa. Skoro všichni si tady mohou najít nějaký ten poklad. Přivezli jsme si skleničky a teprve až doma zjistili, že byly vyrobeny v Československu.

3 561 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..