Řecko – podnebí a počasí

 

Podnebí plně odpovídá geografické poloze v jihovýchodní části Evropy. Při úvaze o podnebí Řecka je dobré si uvědomit, že např. Athény leží na úrovni Palerma na Sicílii nebo Córdoby ve Španělsku. Kréta dokonce leží jižněji než například Tunis v severní Africe.
V Řecku lze rozeznat spíše tři roční období než klasický model čtyřech období. Období od března do června je možné nazvat dobou květu a zrání. Následuje suché období, které končí v říjnu. Od října do března probíhá sezóna dešťů. Teplotní a srážkové poměry silně závisí na poloze a nadmořské výšce příslušného místa. Vysoké letní teploty jsou dobře snesitelné díky nízké relativní vlhkosti vzduchu a proudění vzduchu. Také rozdělení srážek není rovnoměrné. Zjara a v létě se vyskytují krátce trvající odpolední lijáky spojené s bouřkami. Déle trvající déšť je vzácný. Nejnižší srážky jsou od dubna do září, v letních měsících Vás déšť v podstatě nepřekvapí. V zimním období zato spadne kolem 80% celoročních srážek (nejvíce prosinec a leden). Ve vysokohorských střediscích jsou srážky sněhové, sníh přetrvává místy až do května. V pohořích Pindos, Parnassos, na Olympu, dokonce i na Peloponésu a na Krétě vyrůstají zimní střediska.
Optimální doba pro cestování po Řecku, pokud Vás zajímají hlavně antické památky a příroda, je od dubna do poloviny června. Později teplota již značně vzrůstá, ale stále je klima velice snesitelné.

atheny chalkida solunkreta

6 653 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..