Sicílie

 

regionVzhledem k svému tvaru byla ve starověku nazývána Trinakria. Ostrov leží uprostřed Středozemního moře, mezi italskou pevninou a Afrikou a náleží pro své přírodní krásy, umělecké poklady a významný stupeň civílizace k nejznámějším oblastem celého Středomoří. V historii bylo o Sicílii mnohokráte bojováno a v panování se vystřídalo mnoho uchvatitelů: Řekové, Kartaginci, Římané, Byzantinci, Arabové, Normané, vládcové z Anjou, Aragonci i Francouzi. Ti všichni podstatně ovlivnili vývoj sicilské kultury a zanechali na ostrově svědectví své doby. Nejvíce uměleckohistorických památek zůstalo na Sicílii po Řecích. Zejména v městech Syrakusy (Siracusa) (řecké divadlo, chrám bohyně Athény), Agrigentum, řecké Akragas (velký komplex chrámů), Segesta (zříceniny chrámu), Taormina (divadlo), Gela (zbytky řeckých opevnění z 5. stol. př. n. 1.), Tindari (Tyndaris – velké vykopávky) a v mnohých dalších. Nálezy z těchto míst obohacují především Národní muzeum v Palermu a muzeum v Syrakusách. Římané zanechali snad nejcennější památky ve vzácných mozaikách v malebném městě Piazza Armerina. Hlavní město Palermo má velkolepé památky normanské epochy : chrám della Martorana, Cappella Palatina se zářivou byzantskou mozaikou, katedrálu, chrám San Giovanni degli Eremiti a několik paláců. Ze stejného údobí jsou chrámy ve městech Monreale a Cefalu. Hohenštaufové zanechali svá sídla v sicilských městech Catania, Augusta a Siracusa. Barokní stavby nalezneme v Palermu, Katánii a Syrakusách, nádherná je bazilika San Giorgio ve městě Ragusa.
Mimo četné kulturní památky přitahuje turistu i typicky středomořská krajina a jedna z největších činných sopek naší Země – Etna, jejíž po většinu roku sněhem pokrytý vrchol ční ve východní Sicílii do výše 3263 m. Její hlavní kráter je obklopen dalšími více než 200 malými krátery.
Podnebí ostrova je příznivé, velmi krátkou zimu vystřídá vždy rané jaro s bujnou vegetací. Léto je sice horké, avšak osvěžující vítr na pobřeží i v horách umožňuje příjemný pobyt u vody i v horských oblastech. Velmi teplý podzim umožňuje koupání a slunění téměř až do vánoc.
Nejznámější pláže a místa letního pobytu po většinu roku jsou Mondello Lido u Palerma, Lido la Plaia u Katánie, pláže kolem měst Mazzaro, Taormina a Lido delle Mortelle, San Leone u Agrigenta a Lido di San Giuliano u města Trapani. Liparské ostrovy Isole Eolie a Lipari (sopka Stromboli a Vulcano), Pantelleria a Pelagie jsou vyhledávány sportovními potápěči.
Sicílie má i řadu termálních lázní, mj. Acireale u Catanie, Castroreale Terme u Messiny, Sciacca u Agrigenta a Termini Imerese.
Milovníky lidových slavností potěší velkolepá slavnost mandloňových květů v Agrigentu a slavnosti sv. Rozálie v Palermu. Místní řemeslná výroba se soustřeďuje na zhotovování pestrých kár (vozíků), výrazných loutek, keramiky, tkaní koberců a paličkování krajek.
Vedle cizineckého ruchu je významné i zemědělství, zejména pěstování jižního ovoce. Z přírodního bohatství má význam síra a výskyt nafty u měst Gela a Ragusa (90 % italské těžby).

2 820 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..