Coral Pink Sand Dunes

 

Při putování americkým Jihozápadem se vám obvykle nepodaří usídlit se na jednom místě a z něho dělat hvězdicovité výpravy po okolí. Jedním z takových pěkných míst, kde tuto strategii můžete vyzkoušet je státní park Coral Pink Sand Dunes v Utahu.

Coral Pink Sand Dunes
Duny

Pokud se vám líbí červené, oranžové či žluté skály Jihozápadu, určitě neprohloupíte, když si uděláte zajížďku přes deset mil ze silnice č. 89 spojující Mt. Carmel Junction a Kanab (alternativně je možné se tam dostat i ze silnice č. 389). Uprostřed divočiny, ani ne 2 km od hranice s Arizonou narazíte na úžasnou růžovo-oranžovou písečnou dunu. Aby se taková duna utvořila, potřebuje k tomu tři faktory: písek, silný vítr a pak něco, co má na tento vítr výrazný vliv. V tomto státním parku je to zářez mezi pohořími Moquith a Moccasin. Vítr proudí skrz úžlabinu, urychluje proudění vzduchu až k okamžiku, kdy je vítr schopný unášet písek z erodujícího skalního útvaru Navajo Sandstone. Potom co vítr projde zářezem mezi horami do otevřeného údolí, rychlost větru poklesne a písek se začne ukládat na dně údolí. Duny se nacházejí v nadmořské výšce kolem 6000 stop (1800 m n.m.). Je zde relativně dost vláhy, kdy vlhkost přináší vhodné podmínky pro řadu rostlin, např. borovice, různé pouštní trávy skoro 2 metry vysoké nebo krásné polní kytky, které nejvíce kvetou kolem června. Ze zvířat je možné zahlédnout vysokou zvěř, kojoty, lišky či zajíce. Po zimě se z tajícího sněhu tvoří jezírka, ve kterých můžete najít žáby či mloky. Mezi nejlepší zážitky bude ale jistě výlet na velikou písečnou dunu. U rangerů si dokonce můžete za úplatu půjčit sandboard a zkusit si dunu sjet na prkně. V létě je zde hodně teplo, takže místo prozkoumejte raději po ránu nebo večer. To je také nejlepší doba na focení. Můžete zde jezdit i na čtyřkolkách (OHV), ty si ale musíte přivézt vlastní.

Duny

Z tohoto státního parku si můžete udělat postupně výlety do národních parků Zion, Bryce a na severní okraj Grand Canyonu. V rozumném dosahu jsou i Cedar Breaks, Grand Staircase/Escalante, Pipe Springs national monument, Kodachrome Basin State park nebo jezero Powell. Nutno ale dodat, že toto místo využijí pouze ti, kteří mají s sebou kempovací vybavení. Komu nevadí spát pod stanem, ve zdejším kempu najde krásnou základnu. Je to uprostřed divočiny, takže nemůžete očekávat, že si zde něco koupíte (jsou zde jenom automaty na pití a nějaké sladkosti, chipsy). Nejbližší města s obchody jsou Mt. Carmel Junction, Kanab, Colorado City. Pokud je to tedy přesně to, co hledáte, neváhejte. Kemp má 22 míst a je zde dostupná voda a luxusní WC se sprchami s teplou vodou (zadarmo, žádné rychlé mytí na čtvrťáky). Kempovací místa jsou vybavená piknikovými stoly a jsou tu i místa na grilování. Do parku se platí poplatek, cena 20 USD za noc pro stan je více než laskavá (dvě osádky aut). Místa je možné si rezervovat, ale tento kemp rozhodně patří mezi ty méně exponované. Pokud by někdo vyloženě hledal místo, kde by mohl nocovat na divoko, tak v okolí tohoto parku byste mohli najít vhodné místo. Ale patrně to nebude úplně legální, tak se maskujte jak indiáni.

1 495 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..