Schloßberg, kamenný pahorek tyčící se nad Štýrským Hradcem

 

Před více jak tisíci lety vznikla malá pevnost na skalní římse. Její název dal později jméno celému městu. Jak měli staří Slované ve zvyku, své pevnosti prostě pojmenovali „Gradec“. Až do dnešních dní se městu česky říká Štýrský Hradec, což obyvatelé časem zkomolili na Graz.

V polovině 16.století vznikají plány na výstavbu ohromné renesanční pevnosti. Ta se dnes dostala dokonce do Guinnesovi knihy rekordů jako nejmohutnější opevnění všech dob. Dokonce i Napoleon na počátku 19.století považoval Schloßberg za nedobytný. Ale v roce 1809, kdy okupoval Vídeň, pohrozil, že zničí rakouské hlavní město a Graz tehdy kapituloval. Téměř veškeré opevnění bylo zlikvidováno, pouze dvě věže zůstaly stát (Hodinová a Zvonice).

Zvonice

Na vrchol čnící 123 metrů nad hlavním městským náměstím se lze dostat čtyřmi různými způsoby: lanovkou, výtahem vedeným vnitřkem kopce a pěšky buď po cestičkách směrem k Karmeliterplatz nebo více romantickou cestou přes Herbersteinovu zahradu dolů do Schloßbergstiege.

Jednoznačně nejznámější stavbou celého Schloßbergu je Hodinová věž, která je i nejstarší budovou celého města (postavená v roce 1265). Hodiny jsou ale součástí věže jen poslední tři století. Charakteristický dřevěný ochoz byl přidán po roce 1560. Ve věži se nalézají tři zvony, z nich nejstarší Hodinový zvon pochází z roku 1382. Druhou zachovalou věží je Zvonice pocházející z 1588 a uchovávající nejznámější městský zvon zvaný „Liesl“ mající skoro 5 tun váhy. Zvon dodnes třikrát denně odměřuje čas.

Hodinová věž

Kousek od Zvonice můžete narazit na podivný oválný umělecký artefakt zvaný Artsat, první umělecký experiment v historii ruského kosmického programu. Byl uskutečněn během projektu nazvaného „Austromir“ během prvního letu rakouského občana ve vesmíru v říjnu 1991. Socha představuje vzkaz kosmonautů zakódovaný do valčíku Na modrém Dunaji. Posouzení nechám na vás  😎

Lehce zasněžený Austromir se Zvonicí v pozadí

Na hraně ploché části kopce za Hodinovou věží se nachází bašta osazená čtyřmi kanony. Nejsou to ty původní, které byly označovány jako Čtyři Evangelisté, které měly varovat obyvatelstvo před blížícím se nepřítelem či požárem. Při obsazení pevnosti Francouzi ale byly zkonfiskovány. Dnes zde můžete spatřit dvě menší rakouská děla a dvě větší odlitá v Paříži.

Kanony mířící na město

Jistě si ještě všimnete výrazného čínského pavilonu, od které je výhled na město. Stavba pochází z roku 1890 a nahradila starší románskou besídku pokrytou vinou révou. Je zde umístěná kamenná lavice z pozdně gotické éry, kde prý zemřel biskup Nádasdy propuštěný po 40 letech věznění v kobkách Schloßbergu. No, pokud je to pravda, tak tomu se říká plodně prožitý život.

Čínský pavilon

Vrch Schloßberg skrývá ještě jednu zajímavost. Během II.světové války vzniklo v kopci 6,3 km dlouhý systém tunelů jako protiletecké kryty, které byly schopné pojmout až 40 tisíc obyvatel. Tyto tunely se stále částečně používají a slouží jako zkratka z Schloßbergplatz na Karmeliterplatz (cesta má 16% stoupání a je dlouhá 175 metrů), případně jako přístupové místo k výtahu, který vás vyveze na vrchol kopce.

Tunel protileteckého krytu pod Schloßbergem
12 806 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..