Parkování v Berlíně

 

Celkem nedávno jsme se dočkali přímého dálničního spojení mezi Prahou a Berlínem. Cestování autem se mezi hlavními městy se smrsklo na 4 hodiny, vzdálenost je 350 km. To není zase tak mnoho, Německo a zejména Berlín je velice populární destinace. Pro svojí návštěvu hodně lidí volí auto. Je to pohodlné, rychlé, při plném obsazení i levné. Samá pozitiva. Pak ale dojedete do Berlína a budete si muset nutně položit otázku: kde já to auto zaparkuji?

parkování, zdroj: https://www.pexels.com/photo/cars-vehicles-street-parking-2647/

Parkujeme zdarma

Hned na začátku máme pro Vás dobrou zprávu. V Berlíne je spousta parkovacích míst a dokonce i těch zdarma. Má to ovšem své háčky. Tato místa nejsou v centru města. Většina vnějšího Berlína nemá omezení na parkování a je zdarma. Vaše úloha je celkem prostá. Musíte zvážit, jak dlouho potřebujete parkovat, zda auto budete potřebovat během pobytu, zvážit cenu dopravy městskou dopravou návštěvníků v porovnání s cenou parkování. Pokud se rozhodnete, že můžete auto nechat mimo centrum, najděte si vhodnou lokaci, abyste to neměli daleko na městskou hromadnou dopravu, kterou se snadno dostanete k místu svého ubytování. To, že parkování je bezplatné (‘Parkraumbewirtschaftungszone‘) Vám naznačí nepřítomnost příslušného dopravního značení a hlavně automatů na platbu. Můžete se již připravit předem, protože město Berlín umístilo na Google maps základní informaci, která ukazuje, kde jsou zpoplatněné parkovací zóny. Dobrá zpráva je, že bezplatné parkovací zóny nejsou často daleko od středu města (např. jižně od Alexanderplatz).

Parkujeme za peníze na ulici

platící automat

Zpoplatněné parkování se týká převážně středu města. Že jste se dostali do místa, kde Vás město obere o peníze se dozvíte z všudepřítomných značek a zvýšeného množství parkovacích automatů. Pokud zde zaparkujete, musíte navštívit nejbližší a zaplatit desátek. Ve městě není stanovena jednotná cena, liší se to dle lokace. Cena se ale bude pohybovat v rozmezí 0,75 €/15 minut po 0,25 €/15 minut. Platební automat s Vámi bude komunikovat německy, ale i pro neznalé to není nepřekonatelný problém. Podobné automaty jsem viděl i na řadě míst v Česku. Do štěrbiny můžete házet mince od 10 centů výše (někde automat bere i nižší). Na dispeji hned vidíte dobu, do které můžete za vhozené peníze parkovat. Automat umí zohlednit případně i dobu, kdy je parkování zdarma (noc). Jakmile jste spokojeni s délkou parkování, zmáčkněte zelené tlačítko a vypadne Vám lístek, který si viditelně umístíte v autě. Některé automaty umožňují provést tuto platbu i pomocé platební karty (po vložení karty do terminálu musíte tlačítky nastavit požadovanou délku parkování). Některé automaty Vám umožní zaplatit i pomocí zpoplatněné sms zprávy. Příslušné telefonní číslo najdete na automatu.

Parkujeme za peníze v garážích

Berlín má poměrně velké množství krytých parkovacích míst v centru města. Některé z nich jsou v podobě podzemních garáží (např. na Alexanderplatz), jiné jako klasické parkovací domy. Stačí se jen nechat vést dopravními značkami nebo případně svojí navigací. Cena za takovéto parkování se bude pohybovat v desítkách € za den. Ale bývá to obvykle méně, než pokud si necháte auto v hotelové garáží v centru. Nicméně za zkoušku to stojí, některé hotely Vám na svém parkovišti nechají auto, i když nejste jejich hostem. Třeba budete mít štěstí na dobrou cenu.

Parkujeme na letišti

Asi nepřekvapí, že to bude za peníze. Na letišti Berlin-Schönefeld Airport jsou tři pozemní parkoviště a dva parkovací domy. Vaše cena bude záviset na zvoleném tarifu a délce parkování. Rozhodně se vyplatí si parkování rezervovat dopředu. Pak se dostanete na cenu až 39 € za týden při stání na parkovišti P3.

P+R Parking

P+R místa jsou často blízkoS-Bahn nebo U-Bahn zastávek a nabízejí stání zdarma nebo hodně levné (do 1,5 € za den)

Rezidenční parkovací povolení

Berlínští rezidenti mohou získat dlouhodobé povolení. To se Vás ale pro standardní turistickou návštěvu netýká. Nicméně pokud budete bydlet u nějakého Berlíňana, může pro Vás zajistit „hostitelskou parkovací známkuí“ (“Gästevignette”). Toto povolení Vám může někdo zařídit, pokud má stejné trvalé bydliště, kde se budete zdržovat. Toto povolení bude pro Vás cenově velmi výhodné (týden v roce 2015 stál 13€, měsíc 25€). Ale Vaše spřízněná duše z berlína musí o povolení zažádat dopředu a vyřízení bude trvat ve dnech až týdnech.

Ekologická zóna Berlín

ekologická plaketa

Nezapomeňte, že od 1.1.2008 se berlínské centrum stalo ekologickou zónou, do které mohou vjet pouze vozidla, která splňují příslušné emisní limity. Takováto vozidla jsou označena příslušnou plaketou. Tato povinnost se vztahuje i na turisty! Od 1.1.2010 pouze auta se zelenou plaketou mohou vjet do centra města. Známku si můžete pořídit v Německu (testovací centra jako TÜV nebo DEKRA), můžete si jí ale pořídit předem i v České republice (i přes Internet)

A kde rozhodně neparkujte

Nezapomeňte, že jste v Německu. Na některých místech byste opravdu neměli parkovat:

  • Před označením “Parken Verboten” nebo “Einfahrt freihalten” nebo “Durchfahrt freihalten” případně cokoliv, co obsahuje “freihalten” – což Vás informuje, že daný prostor musí zůstat volný (z jakéhokoliv důvodu).
  • Před označením “Feuerwehrzufahrt” – zde byste mohli blokovat cestu hasičům či záchranářům.
  • Parkovací místa pro hendikepované.
  • Příliš blízko přechodu (méně než 3 metry)
  • Na cyklostezce.
  • Na chodníku.
  • Na trávníku.

Užitečné internetové odkazy:

Berlínské parkovací zóny

P+R parkoviště

Parkování na letišti

http://en.parkopedia.com/ – kde se dá dobře zaparkovat v 75 zemích

http://www.gratisparken.de/ – parkování zdarma, možno stáhnout POI do GPS navigace

 

 

42 022 x shlédnuto
About Redakce Poutnik.cz 11 Článků
Redakce Poutníka přináší příspěvky, které se jí zdají zajímavé nebo jsou často vyhledávané našimi čtenáři. Pošlete nám Váš tip na nový článek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..