Jak elektřina dělí čas v Libanonu

 

V Libanonu má člověk někdy pocit, že nepotřebuje hodinky, aby se orientoval v čase. Den je dělen několika pravidelnými událostmi, které ztracenému člověku vždy napoví, kolik je právě hodin. První dělení je asi každému známé, je to dělení dne svoláváním muezzina k modlitbám, což se děje pětkrát denně.

V Libanonu je ještě jedno dělení dne, a to na odstávky vládní elektřiny, které jsou nahrazeny elektřinou dodávanou z generátorů vlastněných soukromými podnikateli (nutno podotknout, že jde o vlivnou skupinu lidí s významnými konexemi). Elektřina je v Libanonu centrálně dodávaná jedinou vládní společností Électricité du Liban (EDL), která ovšem nezvládá pokrýt celkovou spotřebu elektřiny v zemi a rozdíl mezi množství elektřiny vyprodukované společností EDL a skutečnou spotřebou každým rokem vzrůstá. Problémy Libanonu s dodávkou elektrické energie jsou způsobeny zastaralou infrastrukturou, ale zejména však politickou nevolí situaci řešit a nejrůznějšími politickými zájmy.

Dodávka vládní elektřiny dělí obyvatelům den takto: v určitých hodinách celé město na půl minuty, někdy až 2 minuty, zhasne. Není tomu tak vždy, někdy se přechod z generátoru na vládní elektřinu podaří seřídit tak, že si změny člověk ani nevšimne (vyjma hluku z nahození generátorů). Po půlminutové pauze elektřina zase naskočí. Záleží však na výkonnosti jednotlivých generátorů, používání některých elektrických spotřebičů může být v tomto čase omezeno. Problém může být například se zapnutím elektrického ohřevu vody, s použitím mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice, fénu na vlasy nebo pračky. Přikládám informaci pro technické typy: bylo mi řečeno, že elektrický proud 10 ampérů a více zaručí normální chod většiny elektrických spotřebičů. Jelikož jsem o ampérech slyšela naposledy před více než 10 lety ve škole, nevzpomínám si na žádnou slovní úlohu, kde by se řešila možnost použití rychlovarné konvice, aniž by se vyhodily pojistky. České ani Libanonské děti se o tom zřejmě neučí, ty druhé to však znají z praxe.

Jak to tedy v Libanonu funguje? Prodleva odstávek se liší na „Beirut“ a „Out of Beirut“. Obyvatelé hlavního města mají tu výhodu, že odstávka přichází jen jednou denně a je pouze tříhodinová, a to 6-9 AM, nebo 9-12 AM, nebo 12-3 PM, nebo 3-6 PM. Tyto čtyři časy odstávek rotují, střídají se den po dni. Mimo hlavní město je situace komplikovanější, odstávky jsou dvakrát nebo třikrát denně a dosahují až 16 hodin. Jedná se o odstávky v rozmezí 6-10 AM a 2-6 PM, další den potom v opačné časy: 12-6 AM a 10 AM-2 PM a 6-12 PM. Jelikož se tyto dvě situace střídají obden, není možné si zapamatovat, že v např. pondělí večer není „silná“ elektřina. Někdy se člověk pokládá otázku, proč nemá týden sudý počet dnů, nějaké životní situace by byly jednodušší. Tedy aspoň pro Libanonce mimo Bejrút.

V době všudypřítomného internetu a mobilních aplikací je však situace o něco usnadněná. Tak jako je možné si stáhnout aplikaci s upozorněním na přesnou dobu modliteb nebo kompas určující přesnou polohu Mekky, ke které je muslimové modlí, je možné si stáhnou aplikaci upozorňující na nadcházející odstávku elektrického proudu v Libanonu 😊. Tato aplikace se jmenuje „Beirut Electricity Cut Off“. Pokud se někdo chystá v Libanonu strávit delší dobu, rozhodně stojí za to si aplikaci stáhnout (funguje i offline).

Po počátečním šoku a absolutního zmatení, jak to vlastně funguje a jak je možné se vyznat v tom, kdy je možné si vyprat oblečení nebo se vysprchovat teplou vodou, se člověk naučí plánovat. V mém případě (bydlím v Tripoli, tzn. spadám do kategorie „Out of Beirut“) se dny dělí na „máme elektřinu po 18. hodině“ a „nemáme elektřinu po 18. hodině“, což bývá čas návratu z práce. Jak již bylo výše zmíněno, záleží na každém bytě a síle elektrického proudu, šťastlivci se mohou tomuto dělení a plánování vyhnout. Paniku by měla snížit také informace o tom, že internet je přerušen jen na onu půl minutu až dvě minuty. V Libanonu, kde lidé bez aplikací typu WhatsApp, Facebook a Instagram neudělají ani krok, by odstávka internetu na dobu delší než 2 minuty vyvolala okamžitou revoluci.

Cestovatelům vydávajícím se do Libanonu na krátkou dovolenou proto postačí vědomí toho, že pokud vypadne proud a hodinky ukazují celou hodinu, bude se nejspíš jednat právě o pravidelný výpadek proudu. Většina obyvatel v klidu ve tmě čeká až proud zase naskočí, děti ve školách doprovodí výpadek proudu smíchem a v kavárně si lidé na kávu počkají o vteřinu déle.

Pozn.: Byla jsem ujištěna, že výtahy mají své vlastní generátory, které by měly zajistit jejich nepřerušený chod. Zatím mohu potvrdit, že to tak opravdu je. 😊

 

1 278 x shlédnuto
About Erika Dvořáková 3 Články
Erika neustále rozšiřuje nejen záběr svých znalostí, ale i míst, která navštívila a profesionálně působila. Postupně žila a pracovala v Irsku, Francii, Maroku, Řecku, Libanonu a Indii. Nyní sbírá sílu a zkušenosti pro další profesionální růst.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..