Jak se v Thajsku chovat

 

thajští mnišiThajsko je všeobecně známo svojí pohostiností a tolerancí. Proto většina návštěvníků pravděpodobně nebude mít během pobytu v Thajsku žádné problémy. Přesto existuje řada věcí, na které by si turisté měli dát pozor, pokud si nechtějí svůj pobyt pokazit.

Monarchie
Obvykle je bez problémů přijímáno, pokud byste kritizovali thajskou vládu nebo i thajskou kulturu. Úplně jiná situace je ale s kritizováním monarchie a jejích představitelů. Thajci mají hluboký vztah ke královské rodině. Proto se rozhodně vyhnětě nevhodným poznámkám o králi, královně či kohokoliv dalším z královské rodiny. Příslušný respekt královské rodině je zapotřebí vzdát při všech příležitostech, které si to vyžadují. Například i v kině se Vám může stát, že bude promítán portrét panovníka zatímco bude hrána národní hymna (složená pochopitelně panovníkem). V takovém okamžiku se očekává, že povstáním vzdáte panovníkovi hold. Jako nejlepší je pozorně pozorovat okolí a snažit se chovat jako Thajci, tím byste neměli nic skazit.

Náboženství
Budhismus je dominantním náboženstvím v Thajsku, které vyznává kolem 95% populace.Mniši v oranžových robách a zlatí, mramoroví či kamenní Budhové jsou běžnými v celé zemi. V jižním Thajsku se vyskytují oblasti s významnými muslimskými menšinami.

Obecná doporučení:

  • Oblékejte se střídmě. Plážové oblečení je snesitelné na pláži a v místech jako je Pataya. Všude jinde na to zapomeňte, noste dlouhé kalhoty, tričko či košile je vpořádku.
  • Pokud vstupujete do chrámu, kde je Budha, sundejte si boty (totéž platí i pro muslimské mešity)
  • Nedotýkejte se budhistických mnichů, zejména ženy. Pokud ženy chtějí michům cokoliv dát, předmět musí být předám bez dotyku mnicha. Nejlépe je, pokud předmět předají přes mužského prostředníka. Pokud to není možné, ženy by předmět měly položit na část mnichova pláště nebo na kapesník položený před mnichem.
  • Všechny sochy Budhy jsou považovány za sakrální předměty (ať jsou malé, velké či dokonce poškozené), proto se k nim tak chovejte a například na ně nelezte.

Sociální zvyky
Mějte na paměti, že Vaše chování může být jinak posuzováno v Bangkoku a jinak v malých městech či odlehlých krajích. Jak bývá zvykem, v Bangkoku může některé Vaše chování projít bez problémů, na venkově tomu tak však již být nemusí.
Thajci si normálně nepodávají na uvítanou ruku. Místo toho si ruce tisknou dlaněmi k sobě a přikládají si je na prsa hřbetem ruky na straně palců. Tento pozdrav se nazývá wai. Obvykle platí, že mladší zdraví starší. Pokud Vás někdo pozdraví, měli byste stejně odpovědět (pokud to nejsou děti).
Pamatujte, že nohy jsou nejnižší částí těla a to nejen z hlediska fyzikálního, ale i duševního. Proto nikdy nepoužívejte nohu k ukazování čehokoliv. V chrámech dejte pozor, abyste nohami nemířili na žádné sochy Budhy. Oproti tomu je hlava považována za nejvyšší místo (opět v obojím pojětí). proto nikomu nešahejte na hlavu, ani v přátelském gestu.
Není zvykem, aby se na veřejnosti muž a žena drželi za ruce či se dokonce líbali. Naopak můžete vidět muže vedoucí se za ruce. To má ovšem naprosto jiný význam, než byste si mohli myslet, je to pouhé přátelské gesto.
Na veřejnosti dobře kontrolujte své chování. Jako ve většině asijských zemí Vám veřejně daný projev nevole (křik, hněv atd.) k ničemu nepomůže, výsledek bude jen kontraproduktivní.
Při komunikaci s Thajci se Vám může stát, že budete oslováni výhradně křestními jmény. Není to výraz neúcty, pouze místní zvyk.

Drogy
V každém případě se vyhněte jakémukoliv jednání, které by Vás mohlo spojit s drogami. Nekomunikujte s nikým, kdo by Vám chtěl dávat jakkoliv zajímavé nabídky, např. na kurýrní služby. Případy zavřených českých a slovenských občanů by měly být dostatečně odstrašující. V Thajsku cizincům za drogové delikdy nehrozí trest smrti (jako např. v Malajsii), nicméně trest v délce desítek let je dostatečně výmluvný.

Nákupy
Při nákupech se držte zdravého rozumu. Je třeba si dávat pozor zejména na všechny „hodně výhodné nákupy“. Jedná se zejména o komodity, kterým většina lidí nerozumí. Pokud se rozhodnete nakoupit drahokamy a nejste expert, s pravděpodobností hraničící s jistotou uděláte hodně špatný obchod. V době globální civilizace nevěřte na povídačky, že zrovna dnes je speciální sleva a že jen zde můžete udělat úžasný obchod. Úžasné obchody nedělají turisté a desítky procent při prodeji v Evropě nikdy nezískáte.

3 904 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Barma: praktické informace na cestu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..