Náměstí Nebeského klidu (Peking)

 

náměstí nebeského kliduNáměstí Tiananmen (nebeského klidu) je považováno za centrum Pekingu. Bylo vytvořeno Mao Ce-tungem jako vhodná plocha pro mohutné lidové manifestace. Během Kulturní revoluce zde Mao sledoval demonstrace milionů lidí. V roce 1976 mu zde jiné miliony lidí vzdávali poslední hold během smuteční tryzny. Naposledy se náměstí významně dostalo do médií v roce 1989, kdy zde tanky rozdrtily pro-demokraticky naladěné demonstranty.
V klidnějším období bývá náměstí plné lidí, kteří zde rádi tráví své volné chvilky. Náměstí bývá i plné dětí, které tu pouštějí barevně vyvedené draky a balony všech tvarů. Oblíbené je též sledování slavnostního ceremoniálu vztyčování vlajky při východu slunce. Můžete vidět perfektně secvičené dílko čínské lidové armády pochodující kadencí 108 kroků za minutu při vyprecizované délce kroku 75 cm. Komu se nechce brzy ráno vstávat, má šanci podobnou akci vidět večer při sundavání vlajky.
náměstí nebeského kliduVýznamnou dominantou severní strany náměstí za rušnou ulicí Chang’an Jie je Brána nebeského klidu. Na ní visí obrovský portrét Mao Ce-tunga, který z této brány 1.10.1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Je možné vystoupit nahoru a přehlédnout celé náměstí. Skrze bránu je možné se dostat do Zakázaného města.
Jižní dominantu náměstí představuje Brána Qianmen (Přední brána) vybudovaná v 15. století za vlády císaře Yong Le. Brána byla včleněna do systému obranných zdí, které oddělovaly Vnitřní město od okolní zástavby. Okolní zdi postupně zmizely, takže brána nyní působí osamoceně na veliké ploše poněkud podivným dojmem. Objekt je ve skutečnosti tvořen dvojicí bran, jižní Jian Lou a těsně vedle ní se nachází Brána Zhongyang, ze které je pěkný výhled na celé náměstí.
Západní dominantu náměstí tvoří Všelidový parlament. Pokud se zde nekoná zasedání, bývá otevřen veřejnosti. K vidění je sál, kde americký prezident Nixon večeřel na své historické návštěvě Číny. Dále je možné navštívit místnost zasedání parlamentu – sál s 10.000 křesly.
náměstí nebeského kliduNa východní straně náměstí je možné navštívit dvě muzea, historické a museum čínské revoluce. Na samotné ploše náměstí jsou vybudovány další impozantní stavby. Pomník lidových hrdinů nahradil v roce 1958 starou Bránu vnějšího paláce. Pomník je 36 metrů vysoký žulový obelisk nesoucí reliéfy z klíčových událostí revolučního hnutí. Při jeho spatření se nelze neubránit vzpomínce na jistý pomník v Praze na Letné posměšně nazývaný „Fronta na maso“. V těsné blízkosti se nachází mauzoleum, které bylo vybudováno krátce po Maově smrti. Mauzoleum bývá část roku zavřeno, protože je třeba provést údržbu „exponátu“. V ostatní část roku se můžete postavit do fronty na spatření klíčové postavy moderní čínské historie.

3 493 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..