Persepolis

 

persepoleRok 330 př. n.l. se výrazně zapsal do historie Persepole. Byl to totiž rok její zkázy, když Alexandr Veliký porazil vojska Darea III. Dodnes není jasné, jestli byla Persepole zničena úmyslně (pomsta za zničení Athén Peršany v době řecko-perských válek v 5.století př.n.l.) či zapálena omylem při bujarých oslavách. Někteří historici se dokonce domnívají, že město zničeno nebylo, vypálen byl pouze Xerxův palác. Město bylo centrem říše, která byla tak mocná, že široko daleko neměla nepřátele. Proto i město nemělo hradby.

Persepole byla založena někdy v letech 518-515 př.n.l. achaimenovským králem Dareem I. Po velkém terasovitém schodišti národů se dostanete na kamenou plošinu o rozměrech 450×300 metrů. Reliéfy nad schodištěm znázorňují všechny národy, které si perská říše podrobila. Znázorňují příslušníky těchto národů, jak přinášejí perskému králi dary. Po výstupu na terasu se objeví Brána národů, kterou musel projít každý, kdo chtěl předstoupit před krále. Dnes se zachovalo jen torzo se sochami, které mají tělo býka,orlí křídla a tvář s vousy.

persepole1Na kamenné plošině pak lze najít palác Sto sloupů a dále pak Palác Apadama, který sloužil jako místo, kde byly prováděny audience cizích poselstev. Palác byl postaven z vápence, zastřešen byl cedrem dovezeným až z Libanonu, stěny byly pokryty látkou, patrně hedvábím. Apadama měla čtvercovou hlsvní síň, strop byl podpírán 36 sloupy vysokými až dvacet metrů. Do síně se vstupovalo po schodištích, kde opět můžete najít hodně reliéfů z palácového života. A ještě tu jsou zbytky paláce Darea a Xerxese, kde se dochovaly reliéfy dobra se zlem, které je ztvárněno bojem zvířat s netvory.

 Čtyři kilometry od Persepolis se nachází Nagsh – é Rostah. Zde jsou ve skále vyhloubeny hrobky achajmenovských panovníků Darea I., Darea II., Xerxése I., Artaxerxése I. Je možné se sem dostat pěšky během jedné hodiny.

2 859 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..