Doprava z londýnských letišť do centra Londýna

 

Do Londýna více a více lidí létá letadlem. Proto většina neorganizovaných turistů začne řešit otázku, jak se z toho letiště dostane do města. Věci se nám trochu komplikují tím, že teoreticky můžete dosednout na pět různých letišť. Asi nejméně pravděpodobné bude, že se tak stane na London City Airport (kod letiště LCY). Je sice nejblíže centru města, ale jedná se o menší letiště, kam létají hlavně menší soukromá letadla. Lze předpokládat, že pokud budete přistávat zrovna tady, tak cestu do města nebudete muset vůbec řešit. Kdyby se tak přesto náhodou stalo, tak cesta taxíkem bude trvat kolem 30 minut a přijde vás na 20£. Můžete jet i vlakem do Bank  station. Za 20 minut tam budete a zaplatíte jenom 5£. Odsud již dále můžete jet metrem. Vhodné autobusové spojení zde není.   

Je tedy pravděpodobné, že přiletíte na zbylá letiště, která jsou od města více vzdálená. Nejslavnější a zároveň i největší z nich je nepochybně London Heatrow (kod letiště je LHR). Jedná se o optimální letiště, pokud Londýn představuje pouze přestupní bod pro další cestu (např. do USA). Na přestup v rámci Heatrow počítejte alespoň se 60-70 minutami (při cestě z Manchesteru na mě u letadla již čekala stevardka s prioritou a tvářila se vážně. Nicméně i při poklidném přesunu jsem měl ještě půl hodiny čas. Takže to berte hlavně s klidem). Obvykle sem ale nelétají lowcosty (dražší poplatky pro letecké společnosti). Výhoda je, že z letiště se do města můžete dostat metrem. Cesta trvá kolem jedné hodiny a bude vás stát v hotovosti 6£ nebo můžete použít bezkontaktní platební kartu nebo Oyster card. Cesta taxíkem bude výrazně dražší, připravte si 45-85£ v závislosti na denní době. Časově si proti metru moc nepomůžete. Pokud se vám jedná o čas, použijte Heatrow Express, který jezdí na nádraží Paddigton. Dostanete se tam za 15 minut za 21£. Vlaky jezdí každých 15 minut mezi 5 hodinou ranní a půlnocí. Levnější varianta je Heatrow Connect jezdící na stejné nádraží. Cesta trvá 30 minut a stojí 5.90-9.90£, vlaky jezdí každých 30 minut z terminálu 1 a 3 (v neděli je to jinak). Z London Heatrow není autobusové spojení s centrem.

Přistání na dalších letištích si vybere svojí daň v podobě ceny za dopravu. Pokud to bude letiště Gatwick (kod letiště LGW; cca 40 km jižně od Londýna), za hodinovou cestu taxíkem zaplatíte 90£. Metro na letiště nevede. Můžete použít Gatwick Express, přímé vlakové spojení na London Victoria. Bude to trvat 30-35 minut a cena bude někde mezi 17.75-19.90£. Vlak jezdí každých 15 minut mezi 4:35 a 01:35. Máte ještě další možnosti. Thameslink Services jezdí do London Bridge (30 minut, od 5h ráno do půlnoci nebo do St Pancras (50-60 minut). Ceny začínají od 10£. A ještě tu máme Southern Sevices, který jezdí na London Victoria. Cena kolem 15£ a trvá to 30 minut. Z letiště je možné se dostat i autobusy společnosti National Express. Na toto druhé největší londýnské letiště (počítáno přes odbavené pasažéry) létá z Prahy EasyJet.

Další letiště je London Stansted (kod letiště STN), velikostí je za Gatwickem. Létají sem ale lowcosty včetně Ryanairu, takže možná bude některé turisty zajímat, jak se odsud dostat. Letiště je daleko od města, takže metro sem nevede. Můžete opět použít vlak, jehož zastávka se nachází před letištním terminálem. Do centra jezdí i některé autobusové společnosti.

Jako poslední letiště nám zbyl Luton (kod letiště LTN), nalézající se SZ od města. Z Prahy sem opět létá lowcost SkyEurope. Dopravních možností je odsud asi nejméně. Není tu vlak (ale lze se na něj dostat busem), takže nejjednodušší bude autobus, který jezdí na nádraží Victoria. Lze doporučit jako i v jiných případech si lístek zarezervovat dopředu. Kromě místa budete s velkou pravděpodobností odměněni i nižší cenou.

Z Heathrow se na Gatwick můžete dostat autobusy National Express, počítejte na přestup alespoň 3 hodiny. Na London City pomocí Heathrow Express nebo metrem, budete potřebovat alespoň tři a půl hodiny. Z Gatwicku na London City jezdí vlak.

3 545 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..