Plovdiv

 

Roman_Theatre_PlovdivBulharsko a zejména Plovdiv bývala má srdeční záležitost. Ono to také v osmdesátých letech bylo těžké dostat se někam jinam 😎  A proto jsem tuto zemi svého času sjezdil poměrně dost. Z měst se mi asi líbil nejvíce. Jedná se o druhé největší bulharské město, ale populace něco přes 300 tisíc je velice snesitelná. Ač se to na první pohled nezdá, je to jedno z nejstarších měst na světě, jeho historie se prý datuje skoro na délku šesti tisíc let, kde jeho počátky spadají do neolitu. Za poslední dva tisíce let se tu vystřídalo hodně národů. Od Tráků přes Řeky, Římany, Slovany i Turky.

Plovdiv_1Historické centrum se skládá ze dvo částí. Je to Nový a Starý Plovdiv. Pomyslným centrem Nového Plovdivu je náměstí Centralen s okolními parky. Domy pocházejí z 19.století či ještě z mladší doby. Je to část města, která žije ve dne i v noci, lidé sem chodí nakupovat a bavit se. Blízko pomezí, kde začíná Starý Plovdiv se nachází římský amfiteátr.Byl postaven Trajánem na počátku 2. století n.l. a vejde se do něho až 14.000 lidí. Byl pro mne prvním opravdovým setkáním s antikou. V osmdesátých letech se nám i přímo v něm na jeho kamených stupních podařilo několikrát přespat. Na jiných místech Evropy, Asie či Afriky je možné spatřit větší antickí díla, ale tento bude pro ne vždy prvním.Z ostatních antických památek stojí za zmínku stadion a akvadukt.

Starý Plovdiv je ale zejména typický pro své staré domy turecké atchitektury, kdy první patro má větší půdorys než přízemí. Tato stavení můžete najít i na jiných místech v Bulharsku, ale zde jich je opravdu velká koncentrace. Zvýšené první patro je podepřeno sloupky, které mohou být buď dřevěné nebo zděné. Těch je zde narozdíl od zbytku Bulharska hodně k vidění. Procházka mezi starými domy vás může dovést až na nejvyšší místní kopec, z kterého je pěkný výhled na město a řeku Maricu.

2 686 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..