Škodou Octavia kolem světa

 

BigTrip_startPřesně před dvěma měsíci, 1. září, vyrazila z Krásné Lípy oranžová oktávka OKI pilotovaná Ladislavem Bezděkem a Kateřinou Dvořákovou. Mají před sebou pořádnou cestu, tu největší co může být – cestu kolem světa. Přes Evropu se moc nezdržovali a brzy dorazili do Turecka, odkud se přeplavili do Egypta, kde začala jejich africká cesta. Jejich putování můžete průběžně sledovat na webu BigTrip.cz. Takováto výprava nestartuje každý den, tak jsme se s Láďou a Katkou spojili a na dálku s nimi vedli rozhovor.

Poutnik.cz: Jak velké vzdálenosti plánujete denně zvládat? Kolik chcete celkově ujet?
Láďa + Katka: Nemáme denní plán. Někdy plánujeme tisíc, jindy nic. V reálu to tak i vychází. Ale průměr zatím vychází tak cca 200-300. Ale znáš to, statistika jsou přesné výpočty, nepřesných čísel ;o)  Celkový plán je někde mezi 120-150 tis. km za celou cestu.

Poutnik.cz: Která část z cesty by z automobilového hlediska měla být nejtěžší?
Láďa + Katka: Odhaduje se Afrika, která nám už ukázala co to je off road. Ale ani některé úseky Jižní Ameriky nebudou easy. To samé platí pro Asii, především pak druhou polovinu směrem domů. Ale o tom to je, že to nejde hladce ;o)

BigTrip_ZikmundPoutnik.cz: Co jste schopni si na aute opravit sami?
Láďa + Katka: Doufám že se o tomhle nebudeme muset moc přesvědčovat. Ale obecně věřím že mechanické měci zvládneme. Těch je na novém (dva roky starém) autě už málo. Jinak teď máme za sebou první výměnu oleje a filtrů. Sami jsme to zvládli hladce, ale to taky není žádné velké hrdinství. To umí každý ;o)

Poutnik.cz: Na co se nejvíce těšíte v Africe, kam zavítáte z Evropy nejdříve?
Láďa + Katka: V Africe se těšíme na tu pravou Afriku ;o) Safari, kmeny a domorodce, na takový ten zdravý naturál. Ale samozřejmě i na to o čem nevíme že nás čeká. Evropu jsme nijak neplánovali, neb ta je dostupná a tak jsme jako začátek expedice brali Egypt.

Poutnik.cz: Konzultovali jste průjezd Afrikou nebo Jižní Amerikou s „trabantisty“ (Dan Přibáň)?
Láďa + Katka: Konzultovali sjme to s kde kým, včetně Dana. Stihli jsme i nějaké to pivo. Jsme s ním ve spojení i během cesty a stejně jak jsme získávali informace my, tak je již nyní předáváme dalším.

BigTrip_sudanPoutnik.cz: Jaká technologická zařízení si s sebou vezete? Budete používat GPS k navigaci?
Láďa + Katka: To je právě ta prča. Jedeme bez GPS, nemáme čtyřkolku a i prachy budou chybět. S tím vším by to nebyla expedice ;o)  Takže jako techniku lze označit jen pc a foťáky. Jinak jedeme podle mapy, zatím moc nebloudíme ;o))

Poutnik.cz: Jak budete po cestě řešit spojení s domovem (Internet) ?
Láďa + Katka: Jinak to dneska už ani nejde. Ale jak net tak mobilní signál je občas boj. Takže jsme ve spojení jak se dá. Převážně ten net.

Poutnik.cz: Jakou důležitou věc jste nakonec nechali doma?
Láďa + Katka: Doufáme že žádnou! ;o)  Zatím nám nic nechybí a ani nepřebývá.

Poutnik.cz: A co zbytečného si s sebou vezete? (Kolik máte nákladu?)
Láďa + Katka: Kufr máme plný a pár krámů na střeše.

Poutnik.cz: Máte v autě nějakou papírovou knihu kromě průvodců ?
Láďa + Katka: Nemáme ani průvodce. Papírový máme pouze deníky do kterých píšeme zážitky a ty pak přepisujeme do pc a na web. Jet podle průvodce nám přišlo příliš easy a turistické. Navíc boj s místem ;o)

BigTrip_rovnikPoutnik.cz: Budete brát stopaře?
Láďa + Katka: Už s námi pár lidí kousek jelo, ale nebyli to stopaři, spíš navigátoři. Díky truhlám za sedačkami (trezory) to není zrovna pohodlné. Uvidíme v jiných částech světa a až sníme pár konzerv ;o)

Poutnik.cz: Máte benzíňák nebo nafťák? S benzínem to je např. v Etiopii v některých místech problematické. Nafta je nafta. Tu mají všude.
Láďa + Katka: Máme benzín a hádáme se o každou kapku. Zatím úspěšně. Na rozdíl od ropáků, nám to jede i do kopce ;o))

OKI zatím jede jako dráha a poslední zápisky jsou z Keňi. Tak vám držíme palce a šťastnou cestu !!

4 419 x shlédnuto
About Redakce Poutnik.cz 11 Článků
Redakce Poutníka přináší příspěvky, které se jí zdají zajímavé nebo jsou často vyhledávané našimi čtenáři. Pošlete nám Váš tip na nový článek.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Oranžová Škoda Octavia OKI se po dvou letech vrátila domů z cesty kolem světa -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..