Velbloudí trhy

 

Velbloudí karavana se stala synonymem pro dobrodružství. Snad každý kluk někdy snil o tom jak v jejím čele putuje vzdálenými krajinami a zažívá nesčetná dobrodružství. Po stovky let velbloudi sloužili na severu Afriky jako jeden z hlavních dopravních prostředků. Velice populární stezka vedla ze západního Súdánu do Egypta. Karavany začínaly v oblasti Darfur aby po čtyřiceti denní cestě dorazily do Darawu, městečka nalézajícího severně od jihoegyptské metropole Asuán.
Velbloudi se dostali do Egypta v 6. stol. př. n.l. z Persie. Od tohoto okamžiku převzali úlohu spolehlivého dopravního prostředku. Na sever dopravovali otroky, pštrosí peří, drahokamy, kožešiny a další velice ceněné zboží na faraónově dvoře. Později se obchodní trasy prodloužily až do Řecka, Říma a ostatních částí Evropy.

Teprve až technický rozvoj v 18. a 19. století začal omezovat jejich význam. Parníky a vlaky se ukázaly jako mnohem spolehlivější a rychlejší prostředky k přesunu zboží na velké vzdálenosti z jihu na sever. Letecká doprava celá tento proces úspěšně završila.

Zdálo by se tedy, že velbloudi na karavanních stezkách zůstanou již jen v klukovských snech. Navzdory času i dnes putují karavany přes poušť na sever do Egypta. Paradoxně ovšem se velbloud coby dopravní prostředek změnil ve vlastní předmět obchodní směny. Někteří z nich končí až v zemích Blízkého východu, řada z nich nalezne uplatnění v zemědělství, většina ale prý končí na stole chudých Egypťanů. Po Evropana je to trochu podivné vidět v řeznictví viset na háku půlku velblouda.

V dnešní době karavany po čtyřiceti dnech putování končí kousek od antické lokality Abu Simbel. Tam naloží zvířata na náklaďáky a odvezou je do Darawu. Zde jsou velbloudi umístěni v karanténě, část se jich prodá a ostatní putují do Birqashu, dalšího významného velbloudího tržiště nedaleko Káhiry. Většinou se obchoduje s desetiletými zvířaty, která, pokud mají šanci, se mohou dožít až dvaceti let. Cena lepšího velblouda je kolem pěti tisíc egyptských liber (cca 35000 Kč), což je suma, kterou může průměrný Egypťan vydělat za dva roky.

Ani podívaná na padesátku velbloudů umístěných na dvorku dvacet na dvacet metrů člověka nemůže připravit o klukovské sny. Karavany, dlouhé noci na poušti, podivná vůně dobrodružství. Ve snech karavany přetrvají navždy.

2 820 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Egypt (video) | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..