Anguilla – místopis

 

The Valley

Hlavní město Anguilly je sice největším městem ostrova, ale počtem obyvatel okolo tisícovky je naší vesnicí.  Nicméně i přesto je z titulu hlavního města lépe vybaveno. Jsou tu banky, pošta, obchody, několik ubytovacích a kulturních zařízení, veškeré úřady apod. Z turistického hlediska se tady snad kromě nějakého kostela nenajde nic zvlášť zajímavého, ovšem obdobně je na tom i zbytek ostrova. The Valley není ani nijak zvláště významné jako výchozí bod pro cokoli. Jak do přístavu, tak na pláže nebo i k ostatním výletům postačí jakákoli jiná lokalita pro ubytování. O něco vhodnější než ostatní místa je The Valley leda pro brzký odlet (ráno) z Anguillského mezinárodního letiště, které leží nedaleko na jih od hlavního města. Jediný případ, kdy je The Valley výhodnější než cokoli jiného, je, pokud naplánujete denní výlety na všechny strany Anguilly. The Valley svou polohou ve středu ostrova je pro tento případ vhodné, tím spíše, že je to křižovatka skoro všech podstatných silnic.

Barnes Bay
Barnes Bay

Meads Bay a Barnes Bay

Meads Bay a Barnes Bay jsou dvě plážové lokality na severní straně jižního cípu Anguilly. Jsou tu pochopitelně poměrně luxusní ubytovací kapacity, ale krom toho i volně přístupné pláže a plážičky a kupodivu jsou bezmála prázdné, dokonce je pravděpodobné, že alespoň po nějakou dobu, budete mít pláž jen sami pro sebe. Mě osobně se zalíbila miniaturní plážička vedle delfinária (pár metrů po pobřeží k jihu), která je ze tří stran uzavřená útesem. Je čistá, prázdná, nádherná a bezpečná i pro stanování (tedy vzhledem k přílivu ke stanování nad útesem). Nevýhodou je poměrně nepříjemný hmyz ve večerních hodinách.

delfíni v Dolphin FantaSeas
delfíni v Dolphin FantaSeas
Dolphin Discovery (dříve Dolphin FantaSeas)

Jde snad o jedinou skutečnou velkou atrakci Anguilly, dokonce atrakci mezinárodního významu. Dolphin FantaSeas na Anguille bylo jedním ze tří zařízení téhož podniku. Druhé bylo na Antiguě a poslední na Amerických Panenských ostrovech. Antigua je dost z ruky a i delfinárium bylo dost nepřístupné. Na Panenské ostrovy USA je třeba americké vízum, proto se právě to Anguillské těšilo velké návštěvnosti. Byly sem pořádány četné zájezdy a výlety ze Svatého Martina.  Současná situace se maličko změnila, ovšem spíše jen, co do politiky podniku. Pobočka na Antiguě byla zrušena a současný stav (2013) je takový, že zařízení s novým názvem Dolphin Discovery má kromě zbývajících dvou provozoven ještě jednu na Kajmanských ostrovech a 10 dalších v Mexiku. V praxi se tak pro Anguillu vlastně nic nemění – ze Svatého Martina, což je jeden z nejčastějších příletových ostrovů Karibiku z Evropy, se stále pořádají četné výpravy na Anguillu.

V praxi se jedná se o jakési zvláštní delfinárium, kde za nemalý poplatek (okolo 140 US$ – i více dle programu) můžete plavat s delfíny v jednom bazénu nebo se na nich vozit apod. Je to sice netradiční zábava, ale i ta cena je dosti netradiční. U nádherného bazénu je stylová restaurace s poněkud vyššími cenami. Nevím, jestli je běžný vstup pouze „na podívání“, ale mě se podařilo zřízenkyni u pokladny přesvědčit, takže jsem se do delfinária dostal, aniž bych s delfíny plaval a aniž bych cokoli platil.

Dolphin FantaSeas
Dolphin FantaSeas

Delfinárium leží na břehu moře v Barnes Bay a najít ho je celkem jednoduché. Po hlavní silnici z The Valley nebo Blowing Pointu směrem k West End Village a po nějakém čase natrefíte na ceduli u silnice (vpravo). Delfinárium je kousek na konci odbočky.

Blowing Point

Vesnička Blowing Point je důležitá především jako nejčastější vstupní a výstupní bod pro cestu na / z Anguilly. Hned u přístavu je restaurace a policejní stanice, dále parkoviště a u každého spoje několik taxíků. Jinak zde není vlastně nic zajímavého, kousek po hlavní silnici je několik obchodů, benzínová pumpa a údajně i půjčovna jízdních kol. Blowing Point není rozhodně místo, kde by člověk měl setrvat delší než nezbytně nutnou dobu. V podstatě jen město na rozkoukání nebo zajištění dopravy dále. Dokonce tu není ani bankomat (2004), nicméně se zde dají vyměnit peníze např. v různých obchodech, které často fungují i jako směnárny. Nečekejte rozhodně žádný zázrak při příjezdu na Anguillu, Blowing Point je až příliš ospalé a mrtvé místo.

Sandy Ground

Velice oblíbené turistické místo na severním pobřeží uprostřed Anguilly. Nijak zvlášť jsem to tu neprolezl a tak budou informace až příliš strohé, ale za zmínku to stojí. Sandy Ground je nádherné pitoreskní místo, kde se rozprostírá slaný rybník (Road Salt Pond) oddělený od moře jen uzoučkým pásem pevniny. Na břehu je hned několik luxusních hotelů za přemrštěné ceny, takže pro běžného turistu asi nepoužitelná záležitost, ale za vidění tohle místo opravdu stojí, je to skutečně nádhera.

Ostatní místa na Anguille:

Z osobní zkušenosti nemohu doporučit nic dalšího, jelikož taková zkušenost mi jednoduše chybí, ale oblíbené jsou především pláže (Randezvous Bay, Maunday’s Bay, Upper School Bay a spousty dalších). Jinými populárními místy oba konce Anguilly – West End Village a West End Point na jihu a naopak Snake Point a Windward Bay Point na severu. Krom toho už snad jen některá jezera a rybníky, případně jeskyně.

Veškeré informace (není-li uvedeno jinak) se vztahují k roku 2004.

3 424 x shlédnuto
About Roman Hynek 17 Článků
Zapálený cestoval se zájmem o floru a faunu, aktivní ve světě zoologických zahrad, ale třeba i v počítačové grafice či v astrologii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..