Kubánské peníze

 

Na Kubě se platí pesy. Jóóó, kdyby to ale bylo tak jednoduché! Kuba patří mezi unikátní státy, kde v jedné zemi funguje souběžně dvojí měna. Hlavní měna, která je používána většinou obyvatelstva při běžných obchodních směnách, je tzv. národní peso (moneda nacional, MN nebo používaná zkratka CUP). Paralelně vedle této měny existuje konvertibilní peso (používaná zkratka CUC, často se vyslovuje jako „kuk“), které slouží státu k odčerpání konvertibilní měny od turistů, ale i od Kubánců.

Směna se provádí v bankách nebo ve směnárnách Cadeca. V praxi to funguje tak, že si nejdříve vyměníte tvrdou měnu za CUC, platí kurz 1 USD=1 CUC a CUC si pak můžete vyměnit za CUP v kurzu 1CUC=25 CUP. Neberte si dolary, protože na nejhorší imperialisty je uvalená 10% daň. Pro Kubu je tedy nejlepší zásobit se eury. Černý trh v podstatě neexistuje, něco jako veksláky jsem viděl. Ale určitě vám nenabídnou lepší kurz, spíše hrozí nebezpečí, že vás podvedou. Pokud nechcete mít zajímavý zážitek, tak bych se jim vyhnul (je to jiná situace, než za bývalého socialismu v Evropě, kdy vám banky dávaly nevýhodný kurz). V zemi se i rozšiřuje množství bankomatů, takže CUC si můžete vytáhnout i pomocí své karty. Kubánská strana si za tuto operaci strhne poplatek, Lonely Planet tvrdí 3%. Nemohu potvrdit, protože jsem veškerou směnu realizoval z hotovosti. Svojí první výměnu eur za CUC jsem realizoval ve směnárně v Havaně na letišti. Směnárny tam jsou dvě. Jedna v přízemí a druhá v prvním patře. Ta v přízemí je strašidelná svojí frontou. Ta v prvním patře byla lepší, ale i tak mi směna trvala více jak hodinu. A vyměnili mi maximálně 100 €. Proč, to jsem nepochopil. Pokud na letišti budou stále ty pekelné fronty, zkuste raději bankomat. Výměny na dalších místech už probíhaly celkem standardně bez větších front (Havana na tom byla kvůli množství turistů hůře než menší města). Dejte si pozor na kvalitu „tvrdých“ bankovek. Měl jsem nějaká lehce poškozená eura, všechny banky a směnárny mi je odmítly vzít.

Podívejme se na situaci používání těchto paralelních peněžních systémů pohledem cizince – krátkodobého turisty. Pro placení většiny svých výdajů budete potřebovat konvertibilní pesa. Za ně budete platit ubytování (casa particulares nebo hotely) a dálkovou autobusovou dopravu typu Viazul nebo vlak, případně půjčení auta či letenky. Za místní dopravu realizovanou různými náklaďáky či případně autobusy, obojí platí i pro městskou dopravu, si připravte pesa národní. Placení v restauracích je obojího typu. Pokud budete chodit jen do turistických restaurací, budete platit převážně v konvertibilních pesech. Při návštěvě restaurací určených spíše pro domácí, vzroste vaše šance na útratu v národních pesech. Ve standardních obchodech se platí v národních pesech, ale zase tam skoro nic nekoupíte. Proto budete nuceni jít spíše do sámošek, kde je více zboží, ale platí se v konvertibilních pesech. Situace může být lehce zmatená v tom, že vám v některých obchodem, kde se platí konvertibilními pesy, vezmou klidně i domácí při použití oficiálního přepočtu. Na ulicích si můžete koupit různé občerstvení za domácí pesa. Pokud se budete vyskytovat v místech, která nejsou moc turistická, počítejte s tím, že určitě budete potřebovat domácí pesa. Zajistěte si jejich dostatečné množství, ale zase to moc nepřežeňte, protože pokud vám na konci cesty zbudou, nebude vědět, co s nimi. Dle oficiálních informací byste je měli být schopni prodat, ale úplně bych na to nespoléhal (já měl problém vrátit i CUC).

Je zřejmé, že duální systém přímo vybízí k okrádání turistů. Obě série bankovek si nejsou úplně podobné, ale i přesto zejména ze začátku s tím můžete mít lehký problém. Ale na všech konvertibilních pesech je nápis „pesos convertibles“, takže máte vždy šanci se ujistit, že platíte tou správnou bankovkou (a správnou přijímáte). Na domácích pesech jsou vyobrazené významné osobnosti jako např. vrahoun Che Guevara na 3 CUP (tato bankovka není tak častá v oběhu a někteří Kubánci si myslí, že po ní budete tak prahnout, že za ní dáte klidně 3 CUC. To je zcela zbytečné, protože pokud bankovku s vrahem opravdu chcete, nakonec jí jistě získáte normálně při standardní směně). Na konvertibilních bankovkách jsou významné pomníky. Pochopitelně jsou různé i mince. Zde si dejte pozor, aby vám vrátili CUC mince a nikoliv CUP. I mince se dají celkem snadno rozeznat, CUC mince mají po obvodu vyražený osmiúhelník.

Kubánská vláda se prý už delší dobu zabývá myšlenkou, že by dvojí systém byl odstraněn a vše se vrátilo opět k jediné měně. To bude zajisté zajímavý ekonomický problém, zejména pokud by se neměl stávající politický systém změnit. V praxi to zatím znamená, že se kubánská společnost rozdělila do dvou heterogenních skupin. Většina obyvatel vydělává a utrácí v národních pesech. Vzniká zde ale i vrstva obyvatel, které mají přístup ke konvertibilním pesům díky kontaktům s cizinci nebo přes své příbuzné ze zahraničí. Na Kubě již lidé mohou mít drobné podnikání, díky kterému mohou přijít k zajímavějším příjmům než státem zaměstnaní Kubánci. Jaký má tento duální peněžní systém vliv na výplatu Kubánců si budete moci dočíst v dalším článku.

4 207 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Kolik si Kubánci vydělají a stačí jim to k živobytí ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..