Pamatujte na Alamo

 

Dne 21.dubna 1836 zaútočila armáda generála Houstona na dvojnásobnou přesilu mexického generála Santa Anny s bojovým pokřikem „Pamatujte na Alamo“. Ani ne po dvaceti minutách bylo dobojováno a vítězství Američanů otevřelo cestu ke vzniku Texaské republiky. Abychom pochopili americký bojový pokřik, je potřeba se vrátit v čase zpět o několik měsíců.

alamo_pevnost1Počátkem 19.století probíhá v Mexiku boj o nezávislost. Jako živá se ukazuje myšlenka vzniku nové monarchie nezávislé na Španělsku. Generál Agustín de Iturbide upevňuje svoji moc a v roce 1822 se prohlašuje císařem. Hned na to se proti němu veřejně postaví generál Antonio Lopéz de Santa Anna, který prosazuje republikánské ideje. Iturbide se postupně dostává do složité situace, nemůže platit svým vojákům žold a nakonec odstupuje a odchází do emigrace. Na naléhání mexických konzervativců se ale v roce 1824 vrací, je zatčen a popraven. Země se zmítá ve zmatcích různých názorových skupin. Santa Anna se postupně stává nejvýraznějším politikem a prezidentem v období 1833-1855. Je zajímavé, že tuto funkci obsadil 11x, to samo o sobě naznačuje něco o politické stabilitě. Jeho prezidentování bylo obvykle přerušeno nějakým tím povstáním či vojenským pučem.

Ani sever Mexika se nevyhnul turbulentnímu dění. V té době Mexiko ovládalo výraznou část dnešního JZ území USA. Na severu v provinciích Coahuila a Tejas došlo k otevřenému vojenskému konfliktu. Mexičané bránili imigraci US občanů do Texasu. Rozzuření kolonisté v roce 1832 požadovali úmluvu o možné imigraci. Rok nato další úmluva předpokládala vznik Texasu jako nezávislého státu na Mexiku. K prvnímu násilnému střetu došlo již 1832 v bitvě u Velasca, kdy texaská milice vedená Johnem Austinem zvítězila nad mexickou armádou. 2.března 1836 byla vyhlášena Texaská prohlášení nezávislosti. A do toho období spadá bitva u Alama.

alamo_pevnostV průběhu zimy 1835/1836 texaské milice vytlačily postupně mexické jednotky z texaského Mexika. V únoru obsadila texaská jednotka kolem 100 mužů bývalou misii Alamo, která je dnes součástí San Antonio. K pevnosti přitáhla 23.února armáda generála Santa Anny o síle asi 1500 mužů a vyzvala obránce, aby se vzdali bez boje, což bylo americkým velitelem Williamem Travisem odmítnuto. Travis se patrně spoléhal i na to, že generál Houston mu vyšle na pomoc vojenský sbor (menší jednotka se vskutku dala na pochod, ale byla zničena Mexičany). 6.března 1836 pak dochází k útoku mexické armády na pevnost. Dva útoky byly odraženy, při třetím ale útočníci zdolali zdi a vnikli do pevnosti. Zde došlo k boji muže proti muži a všichni obránci byli zabiti. Čísla o mrtvých se rozcházejí, ale na americké straně se jednalo přibližně o 200 mužů, na straně protivníka se obvykle uvádí počet 400-600 mužů. Další část mexické armády zajala a pozabíjela vojáky u města Goliad. Pár jedincům se ale podařilo utéci a vydat svědectví generálu Samu Houstonovi.

K rozhodující bitvě pak došlo 21.dubna. Santa Anna si byl naprosto jist svou převahou. Armáda generála Houstona spálila most přes řeku Vince, jedinou možnou ústupovou cestu pro obě armády, řeka v těchto místech byla přes tři metry hluboká. V odpoledních hodinách se Texasané přiblížili nepozorovaně na vzdálenost několika desítek metrů a za mohutného pokřiku „Pamatujte na Alamo“ a „Pamatujte na Goliad“ se vrhli proti nepříteli. Výsledek bitvy byl jednoznačný a naprosto překvapující. Mexická armáda měla 630 zabitých vojáků, přes 200 zraněných a 730 zajatých. Texasané ztratili pouhých 9 mužů a 30 jich bylo zraněno (včetně generála Houstona). Santa Anna uprchl převlečen za obyčejného vojáka, druhý den byl ale zajat a držen jako válečný zajatec. 14.května 1836 byla podepsána smlouva, ve které se Santa Anna zavázal opustil území Texasu a uznal jeho nezávislost. Výměnou za to mu bylo umožněno odejít.

Pro Američany se Alamo stalo symbolem heroického odporu a dnes je jednou z nejnavštěvovanějších turistických míst v Texasu. Z pevnosti se dnes zachovala pouze rekonstruovaná čelní fasáda. Za ní je park s památníkem na padlé obránce. Texaská republika měla ale jen krátkého trvání. V roce 29.prosince 1845 se připojila k území USA.

9 229 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..