Barmské peníze

 

1000kyatBarma stále není standardní zemí a týká se to i jejího peněžního systému. Národní měnou jsou čáty (v anglické transkripci „kyat“). V současné době existují pouze papírové banky, na trhu necirkulují žádné mince. Nejnižší bankovka má hodnotu 1K a nejvyšší 5000K. Nutno říci, že se s nejvyšší pravděpodobností  budete jako cizinci setkávat s nejnižší bankovou v řádech stovek. Pokud ale sbíráte bankovky a chcete získat i menší nominální bankovky, zkuste najít nějakou sámošku nebo supermarket (ve městech jako je Rangún nebo Mandalay se vám to může podařit) a běžte si něco koupit. Ceny jsou tam nastavené na jednotky čátů a u pokladny vám přesně vrátí. V klasických krámech vám všechno zaokrouhlí na tisíce nebo na stovky.

S hodnotou čátu je to trochu komplikovanější. Barma je totiž země, kde se pro výměnu rozhodně nechodí do banky. Ne že by tam peníze nešly vyměnit, ale za dolar byste dostali třeba 10 čátů. O oficiálním kurzu jsem četl hodně rozporuplných informací, věci se asi také poměrně pružně mění v čase, ale vězte, že reálný kurz se pohybuje někde mezi 800-900 čáty za dolar. Pokud nejste starší či střední ročník, budete se muset seznámit s osobou zvanou vekslák (jmenovaní znají z doby komunistického Československa). Těmto lidem nalézajícím se např. v centru Rangúnu u Sule Paya je lepší se vyhnout. Někteří jistě mohou být poctiví, ale řada jiných zná hodně príma triků, které umí využít. Pokud si budete chtít užít dobrodružství jednání s vekslákem, tak pečlivě přepočítejte peníze, prohlédněte si je, jestli jsou všechny platné a nechybějí jim rohy (ty vám nikdo nevezme). Veksláci už mají připravené zagumičkované balíčky. Pokud si balíček prohlédnete, přepočítáte a bude se vám vše zdát v pořádku, rozhodně ho už nedávejte z ruky (mohli byste dostat zpět úplně jiný) a teprve pak předejte svoje peníze. Z hlediska bezpečnosti je lepší, když si dolary vyměníte v hotelu, kde spíte nebo někde v cestovce. Výměna není problém, i v menších místech jako třeba Nyaungshwe u jezera Inle vás místní pošlou někam, kde vám peníze vymění. Pokud ale budete na místě, kde není turistický ruch, tak s výměnou nepočítejte. Z těchto důvodů mějte u sebe dostatečné množství hotovosti, která vám vystačí do dalšího turistického místa.

10kyatNa výběr peněz z bankomatu zapomeňte. V Barmě prý je pár ATM zařízení, ale pouze pro domácí karty. K placení debetní/kreditní kartu nevyužijete, pokud nebudete nocovat v pár nejdražších hotelech v zemi. Prý je tam snad umožněn i cashback, ale obojí vás bude stát značný poplatek. Musíte počítat s tím, že na všechno potřebujete hotovost. Nejlepší jsou americké dolary, v Rangúnu by vám mohli i vzít eura, ale dolary jsou nejvhodnější měnou. Kromě toho dolary potřebujete i na placení některých služeb. Za hotely budete muset často platit dolary, stejně tak za vlakové jízdenky (železnice je státní). Autobusová doprava se platí v čátech. Také vstupy do historických památek se platí dolary. Musíte mít jenom nové bankovky. Nejvyšší kurz dostanete za stodolarové bankovky, které by měly být mladší než rok 2006. Často se stává, že vám odmítnout přijmout bankovku a chtějí jinou. Pokud nemáte na zaplacení přesnou částku, obvykle nebývá problém, aby vám v dolarech vrátili zpět.

A na závěr drobná politicko-ekonomická perlička. Na jednu stranu stát určuje naprosto nerealistický kurz domácí měny k dolaru, na druhou stranu ale můžete zjistit, že v některých případech stát akceptuje černý kurz. Vstupné na Shwedagon pagodu v Rangúnu stojí 5 USD. Ale můžete platit i v čátech – 4500K. Při odletu jsem si na letišti v tranzitu rangúnského letiště za poslední čáty koupil tričko. Stálo 8 USD a prodali mi ho za 7200K.

10000kyatP.S. uvedené údaje se vztahují k roku 2012 (duben/květen). Podle informací návštěvníků, kteří byli v Barmě v roce 2014 se situace poměrně dramaticky mění. Již v roce 2012 centrální banka oznámila oficiální kurz, který se blížil k tomu černému. V roce 2013 ministerstvo financí zrušilo starou vyhlášku o povinném nákupu FEC (alternativní peníze pro cizince). Toto jsem ale již nezažil, stát si tvrdou měnu opatřoval prodejem služeb v dolarech. Dle informací se snad již začínají objevovat bankomaty a peníze se prý dají vyměnit i v Rangúnu na letišti za normálních podmínek. V polovině roku 2012 také Barma vydala novou bankovku v hodnotě 10000 čátů.

4 071 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Komentář z Barmské peníze

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..