Jang-šuo v neuvěřitelné krajině

 

jangsuo_kopce3Pokud se rozhodnete cestovat z Hong-Kongu přes Kanton na sever (a nebo obráceně, že), máte dobrou příležitost navštívit opravdovou čínskou turistickou lahůdku. Město Jang-šuo na řece Li je umístěno v neuvěřitelné krajině, která je – která je prostě čínská. Podél řeky jsou rozesety špičaté kopce hor. V okolí je prý na dvacet tisíc těchto vápencových homolí. Město samotné již strávil turistický průmysl, což je nepříjemné každému, kdo chce vidět autentickou Čínu, ale může to ocenit jedinec, který nutně potřebuje trochu toho „Západu“. Tady ho naleznete poměrně vrchovatě. V nabídce byla spousta hotelů, hostelů, restaurací a hospod, k tomu dostatečné množství obchodů se suvenýry. Takhle to bude jednou standardem i v jiných zajímavých čínských místech. Ale většina návštěvníků to bere spíše jako nutné zlo, protože se přijeli podívat na tu fantastickou krajinu. Nejlepší pohled na kopcovitý terén je z lodě plující po řece Li. Z lodě můžete pozorovat zajímavý život na řece. Místní sbírají vodní rostliny pro svá domácí zvířata, chlapy a ženské perou prádlo, z řeky se vybírají kameny a písek pro stavební účely. Kolem se pasou vodní buvoli, kluci jezdí na malých vorech a řeku brázdí spousta člunů s turisty. Loď vám zastaví na místě, kde jsou k vidění pěkné menší vesnice se zajímavou architekturou.

jangsuo_reka1jangsuo_reka3

Další typickou atrakcí pro turisty v Jang-šuo je noční lov ryb s kormorány. Rybáři mají tyto ptáky ochočené, vrhají se do proudu a loví menší, asi deseti centimetrové ryby. Každého jistě napadne otázka, jak ty rybáři přesvědčili kormorány, aby jim ten úlovek nesežrali. Je to opravdu prosté. Oni jim jednoduše na krk navlíknou gumový kroužek, který jim nedovolí rybu polknout. Nicméně kormoráni se na závěr nějaké té rybky jako odměny přeci jen dočkají. A odvážní turisté se pak s kormorány mohou nechat vyfotit.

jangsuo_kopce2jangsuo_kormorani

Jedna z nejlepších činností, co můžete udělat je půjčit si kolo a vydat se na něm prozkoumat okolí. Dobrá příležitost vidět místní obyvatele, študáky jsoucí ze školy nebo pozorovat sklizeň rýže. Rýže se seká srpy, staví se do malých snopů, které pak chlapy vymlátí v dřevěné, ruční, přenosné mlátičce. Buďte připraveni na to, že kola nebývají v nejlepší kondici, takže není problém řešit jak zalepit píchlou duši o horších karambolech ani nemluvě. Největší zážitek pro nás byla jízda poměrně dlouhým tunelem. Je jasné, že kola neměla osvětlení, v tunelu pochopitelně nic nesvítilo a silnice si mohla o souvislém asfaltovém povrchu nechat jenom zdát. Ten den měli naši strážní andělé hodně práce, ale odvedli jí kvalitně, protože jsme se ani nepotloukli, ani nás nic nepřejelo. Krajina je jako dělaná i pro pěší výlety či výstupy na homolovité vrcholky, což se dá vhodně kombinovat s cyklistickými výlety. Doporučit lze třeba výstup na Měsíční vrch, kopec s výrazným otvorem uprostřed.

jangsuo_reka1jangsuo_moon_hill

jangsuo_ryze1jangsuo_ryze3

2 951 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..