Jeskyně Longmen

 

jeskyně LongmenV roce 494 n.l. dynastie severní Wei přesunula svoje hlavní město z Datongu do Luoyangu. V novém působišti se Čínané rozhodli zopakovat vybudování monumentálních jeskyní, tak jak vytvořili Yungang jeskyně v Datongu. Na novém místě se okamžitě pustili do nového díla, jeskyní Longmen. V následujících 200 letech více jak 100 tisíc soch a reliéfů Budhy bylo vytesáno v útesu nad řekou Yi. Pro svoje úsilí si vybrali velice vhodné místo díky materiálu z kterého je útes vytvořen. Komplex jeskyní Longmen tak tvoří vrchol sochařského budhistického umění. Úpadek celého komplexu nastal až se zánikem dynastie Tang v 9. století. Dnes tento komplex můžete nyní nalézt 13 km jižně od města Luoyang.
Vedle eroze se na dnešním stavu soch ještě podepsali západní lovci suvenýrů v 19. a 20. století. Mnoho soch připravili o hlavu, které dnes zdobí mnoho veřejných a soukromých sbírek v Evropě a severní Americe. Další rána poté přišla v podobě revolučních Rudých gard, které během Kulturní revoluce zničily mnoho památek.

Nejdůležitější místa:
Jeskyně Binyang: nalézají se nejblíže ke vstupu do areálu. Práce byly započaty za dynastie severní Wei. Dvě jeskyně byly dokončeny až za dynastie Sui a Tang, přesto jsou všechny vytvořeny ve stylu dynastie Wei.
Jeskyně 10000 Budhů:
Byla postavena v roce 680. Vedle tisíce malých Budhů, které daly jeskyni jméno zde naleznete i jednu sochu velikou a dále pak sochy hudebníků.
Chrám vzývání předků:
Zde naleznete ty největší artefakty. Původně zde byl strop, který pomáhal chránit sochy před působením přírody. Zde se nachází 17 m veliká socha Budhy, vedle které jsou pak bodhisattvové.
Jeskyně Guyang:
Jde patrně o vůbec první jeskyni, která zde byla v letech 495 až 575 vytesána. Jedná se o úzkou místnost s vysokým stropem s nezbytnou sochou Budhy.

Do jeskyního komplexu je možné se dostat např. autobusem č. 81 od nádraží v Luoyangu, kde se také můžete ubytovat.

3 210 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..