Hallgrimskirkja, úchvatná stavba v centru Reykjavíku

 

Hallgrimskirkja-predni-pohled

Kostel Hallgrimskirkja, nacházející se v samotném centru hlavního města Islandu  – Reykjavíku, je jeho největším symbolem, vždyť jeho 74,5 metru vysokou věž je možné spatřit z každého místa v hlavním městě ale i jeho blízkého okolí.

Hallgrímur Pétursson (1614-1674), po němž nese tato úchvatná stavba jméno, byl nejvýznamnější islandský duchovní. Samotného návrhu stavby se pak zhostil státní architekt Guðjón Samúelsson (1887-1950), který ale zemřel dřív, než bylo dílo dokončeno. Stavba zabrala totiž celkem 38 let, od roku 1945 až do roku 1986. Kostel byl stavěn po částech, první byla dokončena věž, na které je i vyhlídková plošina dostupná výtahem s výhledem na celý Reykjavík. Na samotné věži jsou umístěny tři zvony, které mají připomínat duchovního Hallgrímuru, jeho ženu a dceru, která zemřela v mladém věku. Za všimnutí stojí i monumentální přední část kostela, která má připomínat čedičové šestihranné sopečné útvary tak typické pro islandskou krajinu.

Hallgrimskirkja-siland

Hallgrimskirkja není jen duchovní místo, ale i jedno z kulturních center hlavního města, konají se zde divadelní představení, umělecké přehlídky a dokonce i veřejné debaty. Chloubou vnitřního vybavení jsou varhany, které se skládají z 5275 píšťal, jsou 15 metrů vysoké a váží 25 tun. Jejich autorem je známý německý stavitel varhan, němec Johannes Klais z Bonnu.

Za zmínku stojí i socha před hlavním vstupem, která byla darem od Spojených států k tisícímu výročí islandského parlamentu v roce 1930. Socha představuje islandského rodáka Leifura Eirikssona, známého i jako štístko Leif, který okolo roku 1000 doplul až do Ameriky, tedy daleko dříve než Kolumbus, ale na rozdíl od něj zapomněl přesný směr cesty zaznamenat.

Zdroj: Envisto, http://envisto.cz

Vnitřní část kostela si můžete prohlédnout zde: http://www.360cities.net/image/inside-hallgrmskirkja#23.68,-31.36,63.7

4 774 x shlédnuto

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..