Honfleur – nejhezčí normanský přístav

 

Mezi nejkrásnější města Normandie jednoznačně patří přístavní město Honfleur. Hezčí přístav v Normandii myslím nenaleznete. Jistě je to dáno i tím, že se mu vyhnuly těžké boje na konci II.sv. války, které poničily jiná normandská města (např. Cherbourg nebo Caen).

Historie města se píše od 11.století. Dějiny města jsou jednoznačně spojeny s jeho polohou na pomezí ústí řeky Seiny a vnitřní zátoky táhnoucí se podél normandského pobřeží. Město mělo za úkol chránit strategickou polohu ústí řeky před Angličany. Toto získalo na důležitosti zejména v období Stoleté války. Nutno ale podotknout, že se jim to úplně nepodařilo, protože Angličané obsadili přístav na čtyřicet let. Francouzi ale nezůstali Angličanům nic dlužni a sami odsud vedli útočné vpády na anglické pobřeží.

S námořním přístavem jsou pak spojeny zámořské objevitelské cesty, na kterých měla i Francie svůj podíl. Lodě odtud odplouvaly na objevitelské cesty do Afriky a Jižní Ameriky, ale nejvýznamnější cíle byly v Americe severní, zejména v jejích severních teritoriích. Pro Francii byly důležité cesty Jehana Denise na počátku 16.století, které vedly k získání kolonie Newfoundland. Samuel de Champlain se proslavil díky založení Quebeku (1608). Cavalier de la Salle doplul k ústí Mississippi a podle Louise XIV. (Ludvík XIV.) pojmenoval nové území Louisianou. Místní námořníci se angažovali i v rybolovu tresek u pobřeží Severní Ameriky. To společně s dálkovým obchodem vedlo k zbohatnutí města a vnějškově se projevilo mimo jiné výstavbou nádherných domů. Jenomže věci nemají stálou povahu, stejně jako francouzské koloniální panství. Francie ztratila své severoamerické kolonie a Honfleur své výsostné postavení jednoho z pěti nejdůležitějších přístavů Francie. Jen přes řeku Seinu vzdálený přístav Le Havre začal vzkvétat, což společně s válkami Velké francouzské revoluce a napoleonského období vedlo k úpadku města.

Nastupující 19.století ale přineslo město jiný druh slávy. Město si oblíbili umělci a zejména malíři zde často hledali svojí inspiraci. Město se tak pojí s osudy Couberta, Moneta či Baudelaira. Nejvíce je připomínán Eugene Boudin, který se zde narodil a stal se významným představitelem impresionismu.

Malebnost města se bohužel odráží na tom, že je přeplněné turisty. Aby ne, každý chce zhlédnout úchvatný starý přístav Vieux Port, kolem kterého se nalézají vysoké, štíhlé a barevné domy, které se úchvatně odrážejí ve zvlněné vodě přístavu. Ve městě stojí za návštěvu i kostely, mezi nimiž se nalézá jedna architektonická perla. Dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské a zejména jeho dvoulodní centrální chrám pochází z 15.století a má podobu obrácených lodních trupů. Stavba je lehce nesymetrická dána nejen tím, že obě lodě nevznikly ve stejném období, ale hlavně díky nedostatku dubových kmenů potřebné délky.

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské

Město nabízí i další zajímavosti. Je pochopitelné, že ve městě je Muzeum Eugena Boudina. Nás zaujalo interaktivní muzeum dalšího zajímavého rodáka Honfleuru – Erika Satie, hudebního skladatele, choreografa a klavíristy. Muzeum lze označit za lehce interaktivní a děti nejvíce zaujal kolotoč, který jste rozpohybovali jízdou na připojených sedačkách šlapáním do velocipédových pedálů. To se musí zažít, těžko se popisuje. Za osvěžující lze zmínit i Motýlí dům na kraji města. Kdo má rád vodní stavby, ať se jde podívat na zdymadlo, které spojuje přístav Honfleuru s ústím Seiny. Město je známé i dobrým jídlem a zejména Festivalem krevet, který probíhá v říjnu.

 

2 225 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..