Skryté lyonské průchody

 

Kdyby parta Rychlých šípů byla francouzská, určitě by žila v Lyonu. Měla by totiž naprosto úžasné prostředí pro své klukovské hry a pátrání. Tolik skrytých průchodů mezi bloky domů se hned tak někde nenajde.

Mezi domovními bloky skrz budovy vede nespočetné množství „tajných“ průchodů, chodeb, schodišť, které vás nechají nepozorovaně skrýt před zraky nepřátel. Uvádí se, že jich ve městě je několik stovek, prý kolem čtyřech set. Francouzi mají pro toto bludiště chodeb výraz traboules, který vznikl z latinského výrazu „projít skrz“. Uvádí se, že tyto průchody se datují až do 4.století n.l. a sloužily jako zkratky pro cestu ke zdrojům pitné vody. Musím se přiznat, že mi to přijde trochu zvláštní, protože tak starou zástavbu pochopitelně ve městě nenajdete. Ale je možné, že tradice se držela místních stavitelů a ti ji pak rozvinuli do dnešních dní, kdy se pozměnila jejich funkce.

Lyon se v minulosti stal významným centrem hedvábnictví a tomuto oboru se v minulosti věnovala téměř polovina pracovní síly. Ve třicátých letech 19.století bylo ve městě na 25000 stavů. To mělo za následek řadu důsledků. Silnou konkurenci, tlak na cenu, který snižoval příjmy dělníků (nazývali se „kanut“). Ti se snažili organizovat a vše vedlo k mnoha vzpourám, které byly brutálně potlačeny. Průchody sloužily dělníkům nejen ke zkrácení distribuční cesty, ale protože hodně průchodů je krytých, tak i k větší ochraně hedvábí během transportu v okamžicích špatného počasí. Systém průchodů byl hojně využíván i odbojáři během II.sv.války k úkrytům.

Problémem při vašem pátrání je to, že většina průchodů je zavřených, protože jsou součástí obytných domů. Zvenku také většinou vůbec nepoznáte, jestli domem vedou nějaké průchody. Neváhejte proto a vnikejte do domů kdykoliv se vám podaří nějaké otevřené dveře najít. Na internetu můžete najít i plánky, kde jsou cesty označené a může vám to usnadnit vaše pátrání. Některé průchody jsou veřejně přístupné a bývají zřetelně označeny malými tabulkami. Tyto tabulky zároveň slouží jako turistické značky po zajímavých částech starého Lyonu.

Uvádí se, že nejdelší traboule v Lyonu je mezi 54 Rue Saint-Jean a 27 Rue du Boeuf a další slavná traboule začíná na 9 Place Colbert spojující 14 Montée Saint-Sebastien. Nalézá se zde slavné šestipatrové schodiště Cour des Voraces, které je více fotogenické večer než přes den. Tato stavba je také považována za symbol francouzského odporu během II.sv.války. Místo je zařazeno mezi národní památky a zpravováno společností Habitat et Humanisme Association.

 

1 492 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..