Opatství Le Mont-Saint Michel

 

Vedle Paříže je patrně druhým nejvýznamnějším francouzským symbolem opatství Le Mont-Saint Michel nacházející se na pomezí Bretaně a Normandie. Většina lidí se jistě někdy setkala s fotografií kamenného bloku protkaného stavbami s gotickou katedrálou na samém vrcholu. Jedinečnost tomuto místu pak dává příliv, který z kamenného bloku pravidelně činí malý ostrov vzdálený dva kilometry od pobřeží.

saint-michelMagičnost tohoto místa byla objevena již v předkřesťanské éře, kdy místo bylo nazýváno Hrobovou horou. První křesťanská poutní kaple se objevila v 8. století a první klášter zde benediktýni postavili o dvě století později. Díky svému jedinečnému místu byl klášter často navštěvován a postupně se rozšiřoval. Ludvík XI. z něho pak utvořil sídlo svého řádu sv. Michala, vůdce nebeských vojsk. Tu klášter zejména prokázal v době válek s Angličany, kdy se opatství stalo jediným místem v Normandii, které Angličanům odolalo.

Význam opatství postupně slábnul a jako mnohému jinému ve Francii i Hoře sv. Michala dala pořádně zabrat Velká francouzská revoluce. Klášter byl zrušen a pro více svobody občanů zde bylo zřízeno vězení. V polovině 19. století bylo zrušeno a Benediktýni se sem opět vrátili až při příležitosti tisíciletí založení kláštera v roce 1966.

Na konci 19. století byl ostrůvek spojen s pevninou náspem, což usnadnilo cestu poutníkům do opatství. Časem se ale ukázalo, že to mělo řadu neblahých následků. Snadná dostupnost místa v dnešních dnech ročně přitáhne kolem 3 milionů návštěvníků. Kouzelná poetičnost místa je tím poměrně narušena a vřele všem doporučuji přijít hned ráno a být mezi prvními návštěvníky. Davy turistů měly za následek, že i přítomný řád se neustále zmenšoval. Těžko lze činit službu Bohu uprostřed mračna turistů. Nejzřetelněji se ale násep podepsal na samém ostrově. Pevná hráz způsobila, že příliv přestal dostatečně omývat kamenný blok základu ostrova a postupně ho zanášel usazeninami z řeky  Couesnon, která ústí do moře v blízkosti opatství. Postupem času se stalo, že vidět klášter obklopený mořem bylo velkou vzácností. Francouzská vláda s regionálním parlamentem vypracovaly projekt na navrácení věcí do původního stavu. Osou projektu je zrušení náspu. V létě 2012 už byla pod opatstvím zlikvidovaná obrovská asfaltová plocha, na které parkovaly auta a autobusy. K opatství se nyní můžete po náspu již vydat pouze pěšky nebo se nechat přivézt autobusem. To je ale pouhé první stádium. V dalším kroku bude násep odstraněn a k opatství bude vybudována  vysutá lávka na pilotech, které umožní volný přístup přílivu ke kamenné desce ostrova. Celý postup bude podpořen vznikem jakési přehrady na řece. V závislosti na přílivu se budou uzavírat propustě v hrázi. Zadržená voda se pak 6 hodin po přílivu začne vypouštět a nashromážděná voda (70.000 až 1.700.000 m3 v závislosti na ročním období a přílivu) pomůže odnášet usazený sediment do moře. Dle předpokladů by celý systém měl začít fungovat v roce 2015. Lávka by měla fungovat již od roku 2014 a opatství bude po ní přístupné z centrálního parkoviště pěšky (30 minut), vozy taženými koňmi (15 minut), ale i autobusy (6 minut).

Může se hodit:

Parkování auto: 8,5 €/den. Přesun busem z parkoviště k opatství zdarma

saint-michel1Otevřeno celý rok (mimo 1.1., 1.5., 25.12.) denně. V sezonně (2.5.-31.8.) 9:00-19:00, mimo sezonu 9:30-18:00. V létě též večerní/noční prohlídky. Vstupné na opatství 9 €. Pro mladé do 26 let z členských států EU zdarma, pokud nejsou součástí skupiny. K dispozici jsou průvodci  ve francouzštině a angličtině, přes léto i němčině, španělštině a italštině.

Je možné se též účastnit pěšího pochodu k opatství nikoliv po hrázi (v budoucnu po molu) po stopách původních poutníků. Pro bližší informace se ptejte na místě, časy záleží na přílivu a odlivu (v info centrech jsou tištěné informace pro celý kalendářní rok). Doporučujeme použít profesionální služby, v minulosti mnoho poutníků zahynulo před dosažením opatství. Příliv je opravdu rychlý. Existuje několik nástupových bodů, většina jich dokonce začíná na protilehlé straně než je samotné opatství (Bec d’Andaine; Genets; St. Leonard; Saint Jean le Thomas). Nejdelší trasy mohou mít i přes 15km, nejkratší začínající na straně centrálního parkoviště kolem 2km. Bližší informace naleznete např. na www.decouvertebaie.com nebo www.cheminsdelabaie.com

7 931 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..