Pont-Croix

 

Nedaleko nejzápadnějšího místa Francie, mysu Pointe du Raz, v krajině zvané Finistère se nachází městečko Pont-Croix. Jeho název krásně vystihuje polohu. Přes říčku Le Goyen zde vede most (pont) a dříve to bylo jediné vhodné místo pro přechod (croix) z oblasti Pays Bigouden (Cap Caval) a Cap Sizun. Hned vedle mostu se nachází jeden s nejstarších bretaňských mlýnů, který využívá změny hladiny řeky díky přílivu a odlivu. Pravidelně se tak menší říčka mění ve veliký tok, který zaplavuje široké údolí mezi Pont-Croix a 5 km vzdálené pobřežní město Audierne.

Pont-Croix_600pxOd mostu se zvedá silnice směrem do centra městečka. Pont-Croix se rozvinul kolem pahorku, kde byl postaven hrad, který se postupně měnil v zámek. Ve 13. století místní vládcové vybudovali Pont-Croix_2chrám Notre-Dame-de-Roscudon, symbol městského bohatství, který se stal vzorem pro místní architektonickou školu. Spirituální vliv Pont-Croix přetrval až do 17.století, kdy byl ustanoven konvent uršulinek (voršilek). Historické centrum městečka se vedle zmíněného chrámu sestává z nádherných středověkých domů z období 15.-16.století, jako je např. „Marquisat“, staré aristokratické panství pánů z Rosmadecu, kde se dnes nachází muzeum. V muzeu uvidíte místnosti vybavené dle první poloviny 20.století., typický venkovský obývací pokoj, babičkovskou ložnici a sklad. Interiéry jsou doplněné tematickými výstavami drobných předmětů a oblečení. Z malého náměstí, kde je chrám, se můžete dostat ulicí Rue Laënnec ke kapli sv. Vincence. Hned vedle je informační centrum.

Pont-Croix_1Od řeky vedou do centra Pont-Croix malebné ulice Rue des Courtils a Rues Cheres. Courtils ve staré francouzštině znamená „zahrada“. Podél cesty jsou nádherné domy z 18.století a starobylé zdi (vypadají jako hradby), na kterých místní pěstovali květiny. Ulicí Grande rue Chere se dostanete na hlavní městské náměstí Republiky s velkými kaštany. Na náměstí se pravidelně konají trhy s klasickým zbožím, od jídla, přes oblečení po květiny. Podél náměstí naleznete restaurace a kavárny, kde je příjemné se na chvíli zastavit.

Pont-Croix nepatří mezi největší turistické perly Bretaně. O to více ale budete překvapeni a městečko nakonec oceníte více, než leckterá jiná turisty přeplněná místa.

2 062 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..