Lisabonský hrad svatého Jiří

 

Hrad sv. Jiří zaujímá jako každý správný hrad významné postavení nad městem na staré citadele. Na místě vedle samotného hradu ještě naleznete ruiny bývalého královského paláce a části sousedství, kde bydlela elita Lisabonu.

Pohled na hrad svatého Jiří z centra Lisabonu

Hrad byl založen Maury v 11.století, ač první osídlení zde již bylo prokázáno v 7.-8.století. Poté co Dom Alfonso dobyl 25.října 1147 Lisabon se hrad stal domovem pro tohoto prvního krále Portugalska. Začalo tím zároveň zlaté období pro tuto lokalitu. Staré budovy z maurského období byly renomovány a zvětšeny, aby vyhovovaly potřebám krále, jeho dvoru a biskupa stejně tak jako královského archivu, který byl umístěn v jedné z věží. Jakmile byl hrad sv.Jiří přebudován na královský palác ve 13.století, stal se místem setkávání významných portugalských ale i zahraničních osobností stejně tak jako místem konání významných slavností.. Během 14.až 16.století se zde také uskutečňovaly korunovace králů. Když se Portugalsko stalo součástí španělské koruny v roce 1580, hrad převzal vojenskou úlohu, kterou si podržel až do počátku 20.století. Některé prostory byly byly přebudovány, jiné nově vznikly. Největší vliv na to mělo zemětřesení z roku 1755, po kterém došlo k výrazné obnově citadely. V 19.století pak vojenské objekty spolkly celou oblast hradu. K další výrazné změně došlo v letech 1938-40, kdy řada středověkých budov byla obnovena a opravena. Hrad opět získal na své majestátnosti a byl otevřen veřejnosti. Souběžně s přestavbou hradu byly vedeny i archeologické průzkumy, které pomohly upřesnit představu o jednotlivých periodách hradu v průběhu času. Návštěvníci se o tom mohou dozvědět přímo na místě z jednotlivých vykopávek a doplnit si vše v archeologickém muzeu.

hradby lisabonského hradu

Pro vstup do hradu si musíte zakoupit lístek ještě před vstupní branou. Po její projití se dostanete do Romantické zahrady, z které vede vstup do muzea. Nacházejí se zde předměty nalezené při archeologických vykopávkách. Přiblíží nám názorným způsobem rozličné životní styly od 7.století př.n.l. až do Lisabonu 18.století. Zvláštní důraz je věnován i maurské kultuře 11.-12.století. Za muzeem se nacházejí vnější hradby, odkud je nádherný výhled na město. Pohled na řeku a velká náměstí přes červené střechy mi tak trochu připomínal pohled z Pražského hradu. Vedle muzea se pak nachází restaurace Casa de Leao, což jsou místa původních královských rezidencí. Restaurace svojí kratší stranou skoro přiléhá k jedné z opěrných zdí samotného hradu. Ten nebyl v minulosti na rozdíl od většiny evropských hradů využíván k ubytování královské rodiny. Sídlila zde vojenská posádka a byl určen k přesunu obyvatelstva pouze v případě obléhání Lisabonu. Hrad je obehnán vysokými zdmi s celkem jedenácti věžemi. Na druhém nádvoří se stále nacházejí ruiny starých staveb a cisterna. Za zmínku stojí ještě camera obscura, která byla nainstalována v roce 1998 ve věži Torre do Haver (Věž boháčů), která v minulosti obsahovala královskou pokladnici (příjmy z daní a rent). Camera obscura je optické zařízení, které umožňuje pomocí čoček a zrcadel výhled na město v plném 360° úhlu. Jen si budete muset vystát frontu. Za hradním komplexem se nachází archeologický okrsek s vykopanou maurskou čtvrtí z 11.-12.století (dva domy mezi třemi ulicemi mezi dalšími stavbami), základy obytných staven z doby bronzové a ruiny paláce z 15.-18.století.

Hradby lisabonského hradu s věží, na které je umístěna camera obscura

Návštěvu hradu sv. Jiří určitě můžete spojit s procházkou úzkými uličkami nalézajícími se jižně přímo za hradbami. Dále pokračujte jihovýchodním směrem k řece a budete v kouzelné čtvrti Alfama, nejstarší částí Lisabonu pocházející již z maurského období.

archeologický okrsek u lisabonského hradu
2 675 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..