Alsaskými vinicemi z Hunawihru do Zellenbergu

 
kostel v Hunawihru
kostel v Hunawihru

Ani ne dva kilometry od turisticky zdecimovaného (díky své malebnosti) Ribeauville se nachází vesnička Hunawihr, kde většina autokarů s turisty nezastaví. Ještě že jsou i taková místa v Alsasku. Vesnice je rozložená mezi vinicemi, což přímo vybízí k procházce. My máme oblíbenou cestu do vedlejší vesnice Zellenberg, ale dá se dojít třeba i do vesnice Requewihr.

Dominantou Hunawihru je místní kostel. Na první pohled by se mohl zdát obyčejným, ale nějaké to tajemství a kouzlo přeci jen skrývá. Kostel Saint-Jacques-le-Majeur pochází z 15-16 století, jeho základy jsou ale mnohem starší, datují se až k 11. Století. Když vejdete dovnitř, v zadní části můžete shlédnout úchvatné modely, jak se opevněný prostor kostela s hřbitovem postupně proměňoval za více jak tisíc let. Toto místo je totiž proslaveno patronkou pradlen a vinařů Hunnou. Proslavila se tím, že prodala svůj majetek a za získané peníze nechala spolu se svým manželem Hunonem postavit kostel sv. Jakuba v Hunawihru. Z toho je zřejmé, že pojmenování vesnice

Hunawihr
Hunawihr

pochází od Hunny a jména jejího manžela. Za svého života byla Hunna opatrovatelkou chudých a nemocných. Říkalo se jí svatá pradlena, protože potřebným zdarma prala prádlo ve fontáně, ktrou můžete vidět ve vesnici. Zemřela v úctě roku 687, svatou se pak stala roku 1520 po svatořečení Lvem X. Její ostatky byly uloženy v kryptě kostela až do roku 1540, kdy je protestanté zničili. V roce 1534 Jiří Württemberský přinesl do Hunawihru protestantství za výrazné pomoci pastora Nicolase Koeniga. Následovníci Jiřího Württemberského pak roku 1559 vnutili místním protestanství a teprve až za Ludvíka XIV. Se katolíci mohli vrátit k praktikování. Od té doby až dodnes slouží kostel jak katolíkům, tak i protestantům. Vedle opevněného kostela si pak nenechte ujít prohlídku celé vesnice, podél ulice Grand Rue naleznete spoustu zajímavých domů, včetně renesančního domu čp. 5 z počátku 17.století.

Zellenberg
Zellenberg

Z vesnice se pak můžete vydat jižním směrem cestičkami mezi vinohrady. Budete mít krásné výhledy na samotný kostel, který je utopen v moři vinné révy a působí velice fotogenicky. Na vzdálených kopcích pak můžete vidět zbytky alsaských hradů včetně slavného Chateau Du Haut-Koenigsbourg. Po ne moc dlouhé procházce se před vámi objeví první domky vesnice Zellenberg. Domy ve staré části vesnice jsou namačkané ve dvou paralelních ulicích (rue de la Fountaine a rue du Schlossberg), které protínají celou obec. Vesnice je mladší než sousední Hunawihr, její počátky jsou datovány do 9.století, kdy vesnice patřila štrasburskému biskupovi. Ve 13.století zde pak vzniká

opevněný hrad. Později se vesnice stala majetkem vévody Birkenfeld-Deux-Ponts až do Francouzské Revoluce. Zámek se stal neobyvatelným a byl prodán obkladači z Ribeauvillé. Kameny jako zdroj stavebního materiálu byly rozprodány. Dnes při návštěvě můžete spatřit dvě okrouhlé obranné věže, jednu při vstupu do vesnice s čapím hnízdem, druhá je na opačné straně vesnice. K vidění jsou také zbytky hradeb nebo varovný zvon na místě bývalého strážního domku. Vesnice je plná hrázděných domků, jsou zde k vidění typická stavení vinařských domků. Místní vinaři nabízejí svá alsaská vína, návštěvy sklepů a ochutnávky vín.

3 480 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

2 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Vinné stezky v Alsasku | Poutník
  2. Alsasko (video) | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..