Čápi, symbol Alsaska

 

cap_v_hnizdeČápi jsou již po staletí symbolem plodnosti a štěstí pro domy, kde se uhnízdí. Nelze se proto divit, že náhlý úbytek těchto ptáků vyvolalo v roce 1970 v Alsasku pozdvižení. Pro tento nejvýchodnější francouzský region jsou čápi symbolem a jejich nepřítomnost vzbudila pozornost, zejména když jinde se jejich populace výrazně nezměnila.

V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století velké množství čápů zahynulo každoročně při migraci do Afriky. Naráželi do elektrických drátů, ale více se na jejich úhynu podílelo období sucha, které jim zničilo zimní zásoby jídla. Ani neustálé válčení afrických států vedoucí k utrpení obyvatel těmto opeřencům moc nepomohlo, Afričané řadu z nich jednoduše snědli. Počátkem osmdesátých let se tak do Alsaska na jaře vracelo jen 10% migrujících čápů.

cap_umelyŘada obyvatel Alsaska byla znepokojena stávající situací a chtěli jí pomoci řešit. V roce 1983 Francie zahajuje program na znovuobnovení populace čápů. Záchrana probíhá zajímavým způsobem. Ukázalo se, že pokud vezmete mladé ptáky a umístíte je do dostatečně veliké, ale uzavřené voliéry, z které není úniku, tak čápi po třech letech ztratí instinkt k migraci. Dostatečná strava v podobě jednodenních malých kuřátek byla podpůrným argumentem pro ptáky nepokoušet se o odlet do teplých krajin. Dnes se ukazuje, že tento program patří mezi nejúspěšnější projekty zvyšující populaci živočichů, který pomohl obnovit množství ptáků v Alsasku a sousedním Lotrinsku. Biologové odhadují, že současná populace má nejméně 270 párů. Dnes migruje asi jen polovina dlouhonohých opeřenců. A z těch, kteří na zimu opouštějí Alsasko, se jich jen polovina vydává do Afrika. Zbytek zůstává ve Španělsku, kde jim otevřené kontejnery poskytují dostatečné množství potravy. Ptáci jednoduše zjistili, že je mnohem jednoduší zůstat ve Španělsku, kde je příznivé počasí, než se vláčet až někam do Afriky.

capiKdyž se dnes pohybujete po Alsasku, tak nemáte problém zahlédnout čápy. Vedle neskutečného množství různých neživých artefaktů, které si místní věší na domy, můžete snadno zahlédnout hnízda a spatřit na obloze prohánějící se bílá monstra. Kdo by ale rád viděl čápy zblízka, ten by se měl vydat do vesnice Hunawihr, kde se nachází čapí rezervace. Vesnice se nalézá na slavné alsaské vinné stezce, asi 60 km na jih od Štrasburku. Na ploše 5 hektarů zde žije komunita 150 čápů včetně asi dvaceti párů. Můžete tu vidět uzavřenou voliéru s mladými ptáky, kteří si odvykají svojí touhu po migraci. Na vodních plochách vždy loví větší množství čápů. Ale největší úspěch asi má vyhlídková plošina, z které se dá dobře pozorovat čapí rodina přímo v hnízdě. Park informuje i o dalších zvířatech a má velikou vodní nádrž, kde se pravidelně ukazují vodní a lovecké schopnosti vyder, kormoránů, tučňáků či lachtanů. Lístek Vám platí celý den, takže můžete přijít ráno, když je zde méně lidí a vrátit se odpoledne na některou z ukázek.

7 631 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

2 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Vinné stezky v Alsasku | Poutník
  2. Alsaskými vinicemi z Hunawihru do Zellenbergu | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..