Vinné stezky v Alsasku

 

alsasko_vinne_stezky_2Na pomezí mezi Německem a Francií, toho času nalézající se územně ve Francii, leží Alsasko. Je to kraj bohatý svojí historií, hrady, čápi, ale také vínem. Alsaská vinná stezka začíná na severu v Marlenheimu a končí na jihu v Thannu. Má 170 km a víceméně západně kopíruje silnici A35 vedoucí ze Strasbourgu do Mulhousu. Můžete na ní, či v jejím bezprostředním okolí, narazit na více jak sto zajímavých míst, takže projet jí dokonale celou není záležitostí pár dní. Nejlepší uděláte, když nic neuspěcháte a budete se sem pravidelně vracet. To každý milovník vína a cyklistiky jistě rád udělá.

alsasko_vinne_stezky_3Svojí cestu můžete začít na severu v Marlenheimu, kde se rozkládá spousta nádherných vinařství na úbočí pohoří Vosges, které bylo přímo poseto nádhernými středověkými hrady. Až na výjimky jsou z nich dnes pouhé zříceniny, ale i tak malebně doplňují krajinu. Po cestě na jih můžete navštěvovat vinohradníky a ochutnávat jejich vína či se brouzdat spletí uliček vesnic a městeček. Po cestě narazíte jak na turisticky oblíbená místa (a proto zaplněná turisty až k prasknutí), tak i místa, která si dále žijí svým pokojným životem. Nezapomeňte, že kromě očí s vámi také cestuje jazyk a dopřejte mu nějakou z místních pochutin, jistě vás za to odmění neuvěřitelnou bouří chutí a slasti.

Po své cestě můžete narazit nejméně na 26 tratí, které mají informační tabule. Můžete se dočíst podrobnosti o práci na vinohradě či o zvláštní charakteristice alsaských vín. Procházka po trati trvá obvykle do dvou hodin a každá taková procházka vás může zasvětit do světa nejen místních vín, ale i života v Alsasku. Stezky se nalézají v obou departamentech a to v Bas-Rhin je to Barr, Dahlenheim, Dambach-la-Ville, Dorlisheim, Ergersheim, Epfig, Marlenheim, Mittelbergheim, Molsheim, Obernai, Scherwiller, Traenheim, Wangen a Westhoffen. V sousedním Haut-Rhin se pak nalézá Bergheim, Eguisheim, Gueberschwihr, Herrlishheim, Kintzheim, Pfaffenheim, Sigolsheim, Soultzmatt, Turckheim, Hunawihr, Westhalten a Wuenheim. Na alsaské vinné stezce snad každá vesnice organizuje svůj vinný festival, kde můžete potkat místní v lokálních krojích a ochutnat to, co se podařilo vyrobit. Nejslavnější je festival v Colmaru, který se koná v polovině srpna už více než 50 let. Festival trvá celý týden a celé město žije výstavou, ochutnávkami, živými konzertmi.

alsasko_vinne_stezky_1V Alsasku se můžete setkat nejčastěji s těmito odrůdami: Sylvaner, Riesling, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat, Pinot Noir a Gewurztraminer. Všechny alsaská vína mají AOC status, obvykle nesou název odrůdy. Plněna jsou do tradiční štíhlé „flute“ lahve. Největší objem vína má status  A.O.C. Alsace, nese název odrůdy nebo v případě směsí bílých odrůd pak název „Edelzwicker“ nebo „Gentil“. A.O.C. Alsace Grand Cru je vyráběn podle ještě přísnějších pravidel. Pro výrobu se mohou použít pouze odrůdy Riesling, Muscat, Pinot Gris a Gewurztraminer. V Alsasku se ještě můžete setkat s A.O.C. Crement D’Alsace, které označuje šumivá vína vyráběná tradiční metodou v láhvi (většinou z Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir a Chardonnay).

6 608 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

4 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Alsaskými vinicemi z Hunawihru do Zellenbergu | Poutník
  2. Alsasko (video) | Poutník
  3. Colmar – hrázděná alsaská perla -
  4. Jablečně kapalná Normandie aneb Cesta cideru -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..